Команда виконуючого обов’язки президента Білорусі Олександра Лукашенка, легітимність якого не визнають білоруси і міжнародне співтовариство, прийняла нове радикальне рішення.
3 вересня стало відомо, що Лукашенко раптово відправив у відставку главу КДБ Валерія Вакульчика і главу Ради безпеки Андрія Равкова.
Важливо відзначити, що гучні кадрові перестановки Лукашенко провів перед візитом російського прем’єр-міністра Михайла Мішустіна до Мінська.
Як відомо, Андрій Равка займав пост держсекретаря Ради безпеки РБ з січня 2020 року. До цього він п’ять років очолював Міноборони Білорусі. Валерій Вакульчик очолював Комітет державної безпеки з 2012 року.
До цього він обіймав посаду голови Слідчого комітету. Лукашенко вирішив, що тепер Вакульчик буде займати посаду держсекретаря Ради безпеки. А глава Комітету державного контролю (КГК) Білорусі Іван Тертель, якого Лукашенко також зняв з посади, тепер очолить КДБ. Комітет державної безпеки, за рішенням Лукашенка, тимчасово очолюватиме перший заступник голови відомства Василь Герасимов.
Як відомо, в 2012 році Рада Європейського Союзу наклав на Тертелю санкції і визнав відповідальним за репресивну роботу КДБ проти громадянського суспільства і демократичної опозиції.
При цьому в 2011 році Тертеля потрапив до списку санкцій ЄС за силові розгони протестувальників проти результатів виборів в Білорусі в 2010 році. Важливо відзначити, що в момент повідомлення про гучні кадрові перестановки в Радбезі і КДБ Білорусі в Мінськ прибула російська делегація на чолі з главою уряду РФ Михайлом Мішустіним.
Прем’єр-міністра РФ супроводжують кілька міністрів – глава Міненерго Олександр Новак, глава Мінкультури Ольга Любимова, глава МОЗ Михайло Мурашко та інші.
За офіційними даними, однією з тем переговорів Росії і Білорусі буде рефінансування білоруського боргу. Тим часом в Білорусі тривають масштабні протести, які тривають вже четвертий тиждень.
Жителі країни вимагають скасувати підсумки виборів, на яких, за даними ЦВК, переміг Лукашенко і результати яких не визнав Євросоюз, відправити старе керівництво у відставку і провести нові вибори, а також притягти до відповідальності силовиків за жорстокі розгони мітингів в перші дні.
Крім того в Білорусі проходить страйк – співробітники провідних підприємств країни відмовляються виходити на роботу, поки режим Лукашенка не виконає вимоги народу.
Раніше повідомлялося, що в Кремлі вже розробляють два сценарії по Білорусі – мировий і силовий. Політтехнологи Путіна пропонують провести переговори за участю Лукашенка, православних ієрархів, популярних музикантів і опозиції про підготовку до референдуму по внесенню змін до Конституції Білорусі.
Якщо цей план провалиться, то Москва почне військовий переворот і посадить Лукашенка під домашній арешт.