Ексміністр фінансів України Ігор Уманський розповів, що додаткове друкування грошей призведе до кризи всієї української фінансової системи.

Про це колишній міністр фінансів України Ігор Уманський заявив в інтерв’ю головному редактору видання “ГОРДОН” Олесі Бацман.

“Весь світ в очікуванні найсильнішої хвилі економічної кризи, яка посилюється пандемічною ситуацією. Глобалізаційні процеси згортаються. Більшість країн починають дивитися виключно на власні інтереси і закриватися, максимально захищаючи свій бізнес, свою економіку, своїх людей. Як наслідок, інтереси інших країн їх будуть хвилювати в третю чергу. Умови для виходу з цієї кризи, в який Україна увійшла ще з середини минулого року, вкрай негативні. Всі внутрішні ресурси, які ми можемо акумулювати, необхідно терміново акумулювати … Це і податкова служба, і митна служба, і витрачання грошей з держбюджету “, – сказав він.

Ексміністр вважає цинізмом зняття коштів з боротьби проти епідемії COVID-19 і перенаправлення їх “Укравтодору”.

“Потрібно зупинити ці напрямки і більш ефективно використовувати гроші. … Якщо … не почати швидко приймати рішення, Україна в грудні виявиться під загрозою непроведення і невиплат соціальних витрат і буде величезне спокуса, чого бояться дуже багато економістів, включити друкарський верстат” , – пояснив Уманський.

За його словами, це може привести до того, що “пожежа” буде тимчасово погашена, “але шляхом закидання його інвестиційними грошима”.

“Це створить величезний ризик того, що злетить курс і втримати його не буде чим, піде розкручуватися по спіралі інфляційний процес – як наслідок ще більш глибокої системної економічної кризи і кризи всієї фінансової системи. Якщо піти таким шляхом, то ризик значно вище позитивного ефекту, який ми отримаємо в одному місяці. Поки є час приймати якісь рішення, їх потрібно терміново вживати. І якщо ми бачимо, що немає ресурсу, щоб в грудні платити пенсії, то, напевно, краще зараз зупинитися з будівництвом і забезпечити принаймні виконання соціальних функцій держави “, – зазначив Уманський.

Також він зазначив, що “в електроенергетиці ситуація значно гірша. Крім того, що значно зростають ціни на електрику як для промисловості, так і для населення, енергетична система знаходиться зараз на межі розбалансування. Ризик віялових відключень на сьогоднішній день високий як ніколи за останні десятиліття “, – сказав ексміністр.

За його словами, “проблематика, яка накопичилася в енергетиці, не вирішується чомусь”.

“Ми довели “Енергоатом” (підприємство, яке було завжди досить прибутковим) до збитків. У них немає ресурсів для проведення планових ремонтів і збільшення виробничих потужностей. Під час опалювального сезону, коли обсяг споживання електрики збільшується, у них немає можливості запускати атомні блоки” , – пояснив Уманський.

Він вважає, що ризик енергетичної кризи “занадто високий”.

“Чому влада закриває на це очі, можна тільки здогадуватися. Але для країни це чергова проблема, про яку не можна не говорити”, – підкреслив Уманський.