Народний депутат від “Слуги народу” та член комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки України Федір Вениславський висловився у кулуарах Верховної Ради щодо можливого вторгнення російських військ на територію України.

Коментуючи ситуацію із зосередженням російських військ на українському кордоні, нардеп зазначив, що на сьогодні є суттєва ймовірність загострення.

“Дані наших розвідувальних співтовариств, а також дані західних спільнот вони приблизно збігаються. Тобто йдеться про те, що справді є суттєва загроза можливого загострення, але на сьогодні, враховуючи те, що ця інформація стала широко відомою в Україні та закордоном, наша влада, зовнішньополітичне відомство, Міністерство закордонних справ проводять постійні консультації з нашими партнерами, у тому числі з країнами НАТО, зараз є чіткий план алгоритму з трьох складових: це дипломатична, економічна та військова, але натомість ми повинні враховувати всі сигнали, які йдуть від наших партнерів та наших спільнот”, — підкреслив політик.

Федір Вениславський розповів у чому відмінність ситуації, що виникла на цей момент від тієї, яка утворилася навесні минулого року.

“Навесні минулого року наша розвідка попереджала про те, що РФ стягує війська з метою створення провокаційних дій для розширення агресії. На сьогодні таких планів безпосередньо протягом найближчого часу не було зафіксовано, але з урахуванням усієї наявної інформації справді така загроза існує. Ми, скажімо так, дзеркально та симетрично оцінюємо цю ситуацію та синхронно даємо оцінки, як усередині країни, так і закордоном” — розповів Веніславський.

Своєю чергою, експосол України у США Валерій Чалий в ефірі 24 каналу розповів, що поки Україна має слабкі місця мирно врегулювати конфлікт з Росією не вдасться.

В жодні домовленості з Росією вірити не можна. Кремль не хоче бачити Україну незалежною, тому намагається докласти максимум зусиль для досягнення цілі.

“Фактично, Росія хоче мати повністю контрольований анклав на території України. Це неприпустимі речі. Росія не має права нам заперечувати свій вибір моделі безпеки”, – підкреслив експосол.

“Наразі існує нереалістичний сценарій, але він поки найбільш ефективний. Це приєднання України до колективної системи безпеки та оборони – НАТО. Зрозуміло, що сьогодні політичного консенсусу в НАТО немає”, – повідомив Чалий.

На його думку, інший важливий елемент – це готовність України зупинити російську агресію. Водночас вона має бути достатньо сильною, щоб їй не намагались нав’язали здачу суверенітету.

“Тоді може бути мирна перемога. Зараз всі ці розмови – нереалістичні. На жаль, не буде ніякого врегулювання, поки Україна матиме слабкі місця”, – повідомив Чалий.

Водночас депутат Єгор Чернєв вважає, що вступ до ЄС та НАТО залишається нашою стратегічною метою, але забезпечення власної безпеки нам потрібне вже сьогодні, а не через 5-10 років.

Наразі ж ми бачимо повну неготовність Європи надати Україні реальну військову підтримку у боротьбі з російською агресією.

У деяких ситуаціях такі невеликі союзи можуть бути навіть більш ефективними та оперативними у своїх діях, ніж великі блоки, адже вони об’єднані спільним ворогом, мотивовані та здатні приймати швидкі рішення.

Створення такого об’єднання не тільки зміцнило б нашу власну безпеку, але й дозволило б нам самим допомагати нашим сусідам, маючи на це всі правові підстави.

Ми хочемо захищати наших союзників і отримувати взаємну підтримку. Тому вважаю, що українській дипломатії варто серйозно замислитися над ідеєю такого союзу і докласти всіх зусиль для його створення.