На «нараді про роботу економіки в 2020 році і проектах прогнозу розвитку країни на 2021-й» Олександр Лукашенко видав нову порцію маразматичних ідей.

Оцінити їх попросили економіста, політолога, кандидата економічних наук, розробника програми «Стратегія для Білорусі» Леоніда Заіко.

– Що означають вказівки про плани на наступний рік?

– Лукашенко не просто говорить «хлопці, хто мої плани не виконає, буде звільнений», він говорить «Хлопці, я залишаюся. Чхати хотів на Кремль і Путіна! Даю завдання і буду сидіти, і контролювати його виконання ».

Це відомий метод партійної номенклатури з часів Маленкова і Хрущова, але не Сталіна, – він до таких дурниць ніколи не вдавався. Нічого нового немає – він збирається ще щось робити в 2021 році, хоча він «перезрів» і нецікавий.

Як учений, можу дати оцінку цим «плюсовим» планам – вони виконані не будуть!

Обгрунтування – динаміка світової економіки і соціальні проблеми. Пункт два – Білорусь настільки маленька величина на світовій економічній карті, що приймати будь-які рішення про темпи розвитку в умовах загальної деглобалізації – це смішно. По-третє, я пропоную зовсім не звертати уваги на ці словеса, тому що Лукашенко так довго (до кінця 2021-го) не протягне.

Ціни – стій! Раз два!

– Чи варто білорусам, як радянським людям в епоху застою, очікувати незмінних цін?

– Хтось із його помічників написав про «механізм стримування цін в усіх напрямках і параметрах» і «практику контролю за ціноутворенням».

Мабуть серед них велика кількість дурнів.

Тому що ціни на холодильники, пральні машини, та й на все інші товари, визначаються світовим ринком і встановлюються зовсім не в білоруських рублях.

А якщо хтось, наприклад – начальник мінського ВБЕЗ, стане за ними стежити, жодним чином на їх рівень це не вплине.

Абсурд місцевого розливу

– «Накопичений профіцит» бюджету буде «з’їдений» вже в цьому році (якщо вже не був знищений роздачею мільярдів рублів хронічно збитковим підприємствам). Але чи реально виконання ще одного завдання – профіцитного бюджету-2021?

– Все що сказано з приводу бюджету, і те, що пише зазвичай «парламент» або уряд – настільки неважливо, що не слід ставитися до цього як до серйозного документу. Вірити в цей абсурд не варто.

Поки Росія дає нам нафту, ми її переробляємо і спекулюємо. Це допомагає хоч якось зменшувати його дефіцит. Кремль поки терпить, – на 90% ситуація буде розвиватися в контексті того, як Путін буде терпіти Лукашенка.

Роботи і двірники

– Дармоїдам, вже чотири місяці, варто чекати швидкого працевлаштування?

– «Поставити на облік всіх нероб, що бовтаються і змусити їх працювати»? Це невірна постановка питання! Лукашенко стурбований своїм майбутнім, а воно (майбутнє) визначатиметься тим, як швидко ми станемо замінювати «механічну» робочу силу технікою і роботами.

А він що чиновникам говорить? «Хлопці, ви нічого не робіть, не придумуйте нові робочі місця – а замість одного двірника, наприклад, ставте двох, і продовжуйте в тому ж дусі». Якби він був людиною знайомим з сучасними тенденціями, то навпаки, займався б не створенням подібних робочих місць, а заміною некваліфікованої праці створенням роботизованих робочих місць.