Олександр Лукашенко вирішив піти на радикальні заходи після того, як публічно звинуватив Захід у нарощуванні військової сили біля кордонів Білорусі. Він привів у повну бойову готовність війська у західних кордонів республіки, про що повідомив 18 серпня на екстреній нараді з членами ради нацбезпеки.

Як відомо, це не перший провокаційний крок Лукашенко — до цього він перекинув військових до кордону з Литвою і оголосив там термінові військові навчання, в рамках яких в повітря вже запускають бойові винищувачі.

“Не тільки всередині нашої країни, а й за її межами. Особливо на наших кордонах. Ви пам’ятаєте, в центрі стратегічного управління ми вже торкалися цього питання, я про це говорив. Деякі серед наших громадян розцінили це як нагнітання обстановки.

Мовляв, нічого подібного на західних кордонах нашої країни немає. Але думаю, що (вчорашній вечір, особливо ніч) ви переконалися в тому, що тут не нагнітання обстановки, а була точна і правильна реакція. Треба було раніше нам це враховувати і мати на увазі.

Але слава богу , що ми відреагували на це і розгорнули бойові підрозділи нашої армії на західних рубежах нашої кордону, привели їх в повну бойову готовність. Міністр оборони мені доповів, що все це виконано і відповідні частини сьогодні готові до виконання своїх зобов’язань”, — заявив Лукашенко. При цьому не уточнивши, що відбувається на західних кордонах, що так його турбує.

Раніше ж він заявляв про стягнутих танках і літаках НАТО, що знаходяться в 15 хвилинах від білоруських лісів. В Альянсі категорично спростували звинувачення Лукашенко — в НАТО підкреслили, що стежать за ситуацією в Білорусі, але сили у її кордони не нарощують.

Важливо відзначити, що до засідання Ради безпеки Білорусі, Лукашенко втретє за останні чотири дні провів переговори з президентом Росії Володимиром Путіним, який пообіцяв йому допомогу.

У Кремлі поки не розкривають подробиці їхньої розмови, але в Мінську повідомили, що Путін розповів Лукашенко про його переговори з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель і президентом Франції Макроном.

З іншого боку, Головна представниця опозиції на виборах у Білорусі Світлана Тихановська звернулася до Європейської Ради із закликом не визнавати їхніх результатів.

“Високоповажні лідери Європи, другий тиждень поспіль мій народ мирно бореться за своє конституційне право обирати своїх лідерів. Вибори 9-го серпня не були ні чесними, ні прозорими. Їхні результати були сфальсифікованими”, – підкреслила Тихановська.

Вона нагадала, що білорусів, які вийшли захищати свої голоси на вулиці міст по всій країні, було жорстоко побито, а також позбавлено свободи і піддано тортурам режимом, який “судомно чіпляється за владу”. Також опозиціонерка додала, що під час мирних протестів сотні осіб було поранено і щонайменше дві людини втратили життя.