Міжнародний трибунал ООН вирішив зобов'язати РФ звільнити захоплені військові кораблі "Бердянськ", "Нікополь" і "Яни-Капу", а також 24 військових моряків – членів їхніх екіпажів. 

Звільнити три українські кораблі і 24 військовослужбовців і дозволити їм повернутися в Україну", – зачитав суддя рішення трибуналу.

Однак суд не визнав за необхідне вимагати від Росії припинити кримінальне переслідування моряків і утримуватися від порушення нових справ проти них.

Також суд наказав обом сторонам утримуватися від дій, які можуть поглибити цю суперечку. "За" таке рішення суду проголосували 19 членів суду. Проти – один. Росія не брала участі в засіданні. 

Додамо, що Міністерство закордонних справ України розраховує, що після рішення Міжнародного Трибуналу з морського права Росія звільнить утримуваних у полоні українських моряків і поверне захоплені кораблі.

Про це написала в Facebook заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль, яка представляла нашу країну на засіданні Трибуналу.

"Наказ Трибуналу є чітким сигналом Росії, що вона не може порушувати міжнародне право безкарно. Затримання трьох військових кораблів та 24 військовослужбовців на борту є грубим порушенням імунітету, яким користуються військові кораблі згідно з Конвенцією ООН з морського права та за загальним міжнародним правом.

Ми очікуємо, що Росія швидко та в повному обсязі виконає наказ Трибуналу. Нагадаю, що в подібній справі – Arctic Sunrise – Росія також не брала участі, але швидко звільнила людей. 

Відзначимо, що Резолюції ухвалюються для реалізації і Організація Об'єднаних Націй слідкує за їхнім впровадженням, це стосується і "кримської" резолюції, яка вимагає звільнити полонених українських моряків.

Про це заявила речник президента Генасамблеї ООН Моніка Грейлі.

"Президент Генеральної асамблеї ще раз наголошує, що резолюції ухвалюються не просто так. Резолюції ООН – Генеральної асамблеї чи Ради безпеки – мають бути імплементовані, мають дотримуватися", – пояснила Грейлі, відповідаючи на запитання кореспондента про те, що Москва не дотримується вимоги негайно звільнити полонених українських моряків, сформульованої у резолюції від 17 грудня 2018 року, і продовжує спроби допитів, попри їхній статус військовополонених.

Вперше у тексті згадується, що окупувавши Крим, Росія порушила взяті на себе зобов'язання за Будапештським меморандумом. Резолюція закликає Москву вивести війська з Криму і завершити свою тимчасову окупацію українського півострова.

Документ також засуджує напад на українські кораблі і моряків Військово-морських сил 25 листопада і закликає Росію негайно їх звільнити без жодних додаткових умов.