Рішення президента пов’язане з критичною ситуацією з електроенергією в країні, що виникла через вторгнення Росії в Україну та посуху.

Президент США Джо Байден оголосив на території країни режим надзвичайної ситуації у зв’язку з критичним станом справ у сфері забезпечення держави електроенергією, що виникла через повномасштабну війну РФ проти України, а також погані кліматичні умови. Про це йдеться у заяві Білого дому.

“Я, Джозеф Р. Байден молодший, президент Сполучених Штатів, повноваженнями, наданими мені Конституцією та законами Сполучених Штатів Америки… оголошую режим надзвичайної ситуації у зв’язку із загрозою наявності достатніх потужностей з вироблення електроенергії для задоволення очікуваного споживчого попиту”, — говорить текст заяви.

Як зазначено в пресрелізі, повномасштабне вторгнення РФ в Україну спровокувало збої на ринках енергії, а сильна спека та посуха спричиняють дефіцит і великий попит на електроенергію — ці фактори загрожують здатності США задовольнити споживчий попит на електроенергію в країні.

У Білому домі додали, що держава зараз не може імпортувати панелі для вироблення сонячної енергії в достатньому обсязі. У зв’язку з цим Байден доручив розглянути можливість скасувати мита на ввезення сонячних модулів із Камбоджі Малайзії, Таїланду та В’єтнаму на термін 24 місяці або доти, доки режим НС не буде припинено.

Однак, останнім часом Сполучені Штати не можуть імпортувати сонячні модулі в достатніх кількостях, щоб забезпечити необхідне збільшення сонячної потужності.

Також, відповідно до рішення Байдена, міністерка торгівлі Джина Раймондо отримала додаткові повноваження для реагування на надзвичайну ситуацію в енергетичній галузі.

Додамо, що Сполучені Штати Америки не збираються послаблювати санкції проти Росії в обмін на розблокування українських портів і безперешкодний експорт зерна з України. Про це пише видання Politico з посиланням на джерело в американському уряді.

Співрозмовник видання розцінив заяви Росії на цю тему як “дипломатію вимагання”.

“Російські пропозиції важко сприймати на віру, зважаючи як активно та умисно вони знищують продукти харчування в Україні та загострюють глобальну продовольчу безпеку”, – сказав він.

Інший співрозмовник видання з ООН визнав, що пропозиції Росії ускладнюють і без того “крихкі” переговори з Росією.

Напад Росії на Україну загрожує світу продовольчою кризою, яка останніми тижнями стала однією з головних тем на глобальному порядку денному.

Експорт українського зерна традиційним шляхом – через морські порти Чорного та Азовського морів – зараз неможливий через війну. Тому розглядаються два варіанти: створення морського гуманітарного коридору під гарантії інших країн, а також вивезення через Білорусь до балтійських портів.

Держсекретар Штатів Ентоні Блінкен під час виступу на круглому столі у Вашингтоні заявив:

“Президент Путін заблокував відправки продовольства та агресивно використовує свою пропагандистську машину, щоби відмежуватися від відповідальності або викривити її, бо сподівається, що світ поступиться йому та скасує санкції. Іншими словами, це просто шантаж”.

Глава Держдепартаменту США також заявив, що Росія “обкрадає українських експортерів зерна” для того, щоби самій продати збіжжя й отримати з цього вигоду.

У цьому зв’язку Блінкен наголосив, що Росія сприяє серйозно погіршує ситуацію з голодом за межами українських кордонів, зокрема в країнах Африки, навіть якщо вони знаходяться далеко від війни.

Держсекретар США закликав увесь світ “терміново і разом дати відповідь на цю надзвичайну ситуацію”.