Екс-міністр закордонних справ України Павло Клімкін закликав не сприймати позиції Франції та Німеччини щодо використання українськими військовими безпілотника Bayraktar як “удар у бік України”.
“Не потрібно сприймати німецьку і французьку позиції, я розмовляв і з тими, і з тими, як удар у нашу сторону”, – зазначив він.
Однак, Клімкін вважає, що наразі ані німцям, ані французам будь-яка ескалація чи використання Росією шансу на ескалацію на Донбасі наразі не вигідна.
Адже у Німеччині наразі триває процес формування нової коаліції, а у Франції наступного року відбудуться президентські вибори.
У свою чергу, заступниця міністра оборони Ганна Маляр заявила, що Росія використовує війну на Донбасі як інструмент нескінченного тиску.
“Ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил Росія постійно використовує як інструмент політичного тиску, шантажу. Насамперед, на міжнародній політичній арені”, – зазначила Маляр.
Водночас, за її словами, цим Росія користується не тільки на перемовинах, які пов’язані з війною на Донбасі, а під економічних перемовин та перемовин, з приводу питань енергетичної безпеки.
“Для них війна – це фактично інструмент нескінченного тиску”, – наголосила заступниця міністра.
Коментуючи нещодавні загострення на Донбасі, вона зауважила, що “війна завжди має певні хвилі і ми вже не вперше говоримо про загострення”.
За словами Маляр, під час аналізу загострень стає відомо, що вони часто відбуваються одночасно із інформаційними кампаніями окупанта.
“Це пов’язано з тим, що очікуються якісь певні політичні події, де Росія це використає як інструмент. От, скажімо, у той день, коли був застосований Bayraktar…, на Telegram-каналах з тимчасово окупованих територій, так званих ДНР/ЛНР, була поширена інформація про те, що нібито українські збройні сили взяли під контроль певний населений пункт… А наступного дня – засідання ТКГ власне і було використано оцей фейк, який поширила РФ руками, в тому числі, наших ЗМІ. Використано як нібито формальне виправдання того, що вони потім почали обстріли, тобто не на рівному місці…, а тому що щось роблять ЗСУ”, – пояснила вона.
Застосування Bayraktar на Донбасі:
Україна домовлялася з Туреччиною про закупівлю ударних безпілотних комплексів оперативного рівня ще з 2018 року. У 2019 році ЗСУ починала випробування турецьких ударних дронів Bayraktar TB2. У липні 2021 року ВМС України отримали перший безпілотник з Туреччини.
26 жовтня на Донбасі один український воїн загинув, а один отримав поранення. Тоді українські військові вперше застосували безпілотники Bayraktar проти бойовиків і російських військ на Донбасі.
Згодом Берлін розкритикував застосування ЗСУ бойового дрону. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба здивувався такій реакції.
У МЗС Туреччини своєю чергою заявили, що Україна повинна припинити називати Bayraktar “турецькими”. За словами міністра закордонних справ Мевлюта Чавушоглу, безпілотники, хоч і вироблені в Туреччині, але належать зовсім іншим країнам.
“Якщо країна купує його у нас, в іншої країни, ця зброя не може називатися турецькою, російською або українською. Якщо держава купує її у нас, це вже не турецький продукт. Може бути, вона була вироблена в Туреччині, але вона належить Україні. У цьому не можна звинувачувати Туреччину”, – заявив турецький міністр.
Після цього Чавушоглу додав, що Туреччина під час боротьби з тероризмом часто стикалася зі зброєю з різних країн, проте не звинувачувала ці держави в цьому. Для порівняння турецький міністр навів у приклад зброю з РФ і зазначив, що Україна повинна припинити називати безпілотники “турецькими”.
“Можливо, вони (Bayraktar) були вироблені в Туреччині, але належать Україні. Туреччину не можна звинувачувати в цьому. Україна повинна припинити використовувати наше ім’я”, – заявив турецький міністр.