Терміново: ПриватБанк переходить у власність держави

ПриватБанк націоналізують протягом найближчих тижнів. За домовленістю з МВФ на ці цілі виділять 166 млрд грн

Уряд планує націоналізувати ПриватБанк протягом найближчих двох тижнів. Виділення коштів на ці цілі погоджено з Міжнародним валютним фондом і зафіксовано в Меморандумі про співпрацю. Експерти жартують, що націоналізація ПриватБанку стане природним результатом "приватизації" Нацбанку. На те, що уряд все-таки наважився націоналізувати найбільший приватний банк України, вказує детальний аналіз тексту останньої редакції Меморандуму про співпрацю України c МВФ. Інформацію про націоналізацію банку також неофіційно підтверджують представники вищого керівництва банківської системи країни, в уряді та Адміністрації президента. Порятунок ПриватБанку відбудеться за рахунок збільшення боргового навантаження на бюджет.

Про поганий стан справ у банку олігарха Ігоря Коломойського за останні місяці не говорив тільки ледачий. Найбільший банк країни – ПриватБанк відчував системні проблеми внаслідок кредитування "свого" бізнесу, в якому злилися банки, заводи, нафтосвердловин, ЗМІ та партії. Падіння ринків, обмеження доступу до ресурсів та зубожіння бюджетних потоків не могло не привести до використання ресурсів банку для латання дірок у бізнесовому клубку. Але діри, як і енергія, нікуди не пропадають: вони тільки переміщаються з одного бізнесу в інший.

Як повідомляв "Апостроф. Економіка" ще в квітні, борг ПриватБанку перед НБУ на початку року оцінювався в суму понад 26 млрд грн. Як вказувалося в розслідуванні видання, Нацбанк своєю секретною постановою надав власникам банку виняткові пільгові умови для погашення цього боргу. Крім цього, власники повинні були поповнити статутний капітал лише на 10 млрд грн, причому не відразу, а до 2019 року. Разом з тим, за неофіційною інформацією від надійних джерел в НБУ, результати стрес-тестів показали, що розмір необхідної докапіталізації в рази більше, ніж зазначені 10 млрд грн, причому докапіталізація потрібна зараз, а не через три роки.

Сьогодні, завдяки меморандуму МВФ, можна нарешті переконатися в тому, що розмір необхідної докапіталізації для порятунку ПриватБанку мінімум в 10 разів більше раніше званої суми.

У п. 13 р. b останньої редакції Меморандуму про співпрацю України і Міжнародного валютного фонду чітко говориться: "У разі націоналізації банку ми залучимо широко відому визнану міжнародну компанію для управління врегульованим банком з метою перетворення його в привабливий комерційний проект в майбутньому". Крім того, не пізніше ніж через 90 днів після вступу в банк Мінфін розробить і опублікує "Меморандум про взаєморозуміння" з врегульованим банком на умовах, зазначених у п. 17 цього меморандуму.

Як вдалося з'ясувати "Апостроф. Економіка", в даному випадку мова йде саме про ПриватБанку. Причому кілька джерел, в тому числі з вищого керівництва банківської системи країни, підтвердили виданню, що назва банку не згадується в Меморандумі свідомо – щоб не створювати резонансу. "З тексту не ясно, про який саме банку йде мова, але це зроблено свідомо, щоб не напружувати ситуацію, – заявив один з представників банківської сфери, знайомий з процесом підготовки документа. – Але це – ПриватБанк", – зазначив співрозмовник видання.

З таблиці 2b додатків Меморандуму англійською мовою (в українській редакції, опублікованій Нацбанком, вона відсутня) видно, що на докапіталізацію банків за підсумком 2016 року планують випустити держоблігацій на 166 млрд грн, в той час як в 2017 році – лише на 12 млрд. для порівняння: за підсумками 2014 року "Ощадбанк" і "Укрексімбанк" було докапіталізовано на 16,6 млрд, а за підсумками 2015 го – на 14,3 млрд.

Водночас сама фінустанова заперечує цей факт:

Найбільший в Україні ПриватБанк заперечує інформацію про плани щодо його націоналізації.

Про це повідомили агентству "Інтерфакс-Україна" в прес-службі фінустанови.

"Ця інформація (про підготовку націоналізації ПриватБанку – Ред.) – черговий фейк", – повідомили у фінустанові.
Перший заступник голови правління ПриватБанку Олег Гороховський на своїй сторінці в Facebook також заявив про недостовірність і необгрунтованість даних чуток.

"Щоосені у нас в країні народна забава: "Націоналізувати ПриватБанк", – написав він.

Як повідомлялося, згідно з меморандумом про економічну і фінансову політику України і МВФ, в другій половині 2016 допускається докапіталізація банків або Фонду гарантування вкладів державою на 151,7 млрд гривень, у 2017 році – на 42 млрд гривень. У 2015 році при встановленій планці в 152 млрд гривень було виділено 45,3 млрд гривень.

На думку експертів фінансового ринку, перевищення граничних витрат бюджетних витрат на докапіталізацію банків на 2015 і 2016 роки була розрахована з можливістю докапіталізації ПриватБанку.
Згідно з меморандумом, в разі необхідності правління Нацбанку в тісній співпраці з МВФ оцінить всі варіанти рішень і своєчасно внесе до Кабінету міністрів докладний звіт з їх описом, в тому числі прогноз потреб в капіталі на трирічну перспективу.

Пропонований НБУ варіант повинен прагнути до мінімізації втрат держави, а значить, припускати повне списання існуючих акціонерів, забезпечення повного і своєчасного обслуговування кредитів, в тому числі шляхом адекватної забезпеченості, де вона відсутня, і без якихось пільг для пов'язаних осіб, а також переведення в капітал зобов'язань банку перед пов'язаними особами.

Крім того, в разі націоналізації банку буде найнята міжнародна фірма з хорошою репутацією для забезпечення комерційних перспектив фінансової установи, а всередині банку буде створено спеціальний підрозділ для управління і повернення кредитів пов'язаним особам під управлінням міжнародно-визнаної компанії з управління активами, яка буде призначена новою наглядовою радою протягом перших 60 днів після початку фінансового оздоровлення банку.

НБУ в травні 2016 року повідомив про задовільний стан ліквідності ПриватБанку, нагадавши, що ця фінансова установа на початку року погодила з регулятором план рекапіталізації, розрахований на три роки, і активно працює над його реалізацією.
Зокрема, акціонери ПриватБанку на зборах 26 серпня вирішили збільшити його статутний капітал на 12%, або на 2,583 млрд гривень – до 21,26 млрд гривень, а також доручили правлінню вжити заходів щодо скорочення ризиків в діяльності банку і забезпечення виконання зобов'язань перед вкладниками і кредиторами, враховуючи рекомендації Нацбанку за підсумками проведеного ним комплексного інспектування.

За даними НБУ, заборгованість ПриватБанку за кредитами рефінансування перед центробанком на 1 січня 2016 року становила 27,079 млрд гривень, з цієї суми за січень-серпень банк погасив НБУ понад 10 млрд гривень.

Відповідно до звітності ПриватБанку, в рамках виконання вимоги Нацбанку щодо поліпшення якості активів, акціонери фінустанови за березень-червень 2016 року передали в його власність у вигляді вилученого забезпечення активи пов'язаних осіб на загальну суму 31,85 млрд грн.

При цьому частина цих активів банк планує здавати колишнім власникам, оскільки вони є складовою більш великих підприємств.
ПриватБанк заснований в 1992 році. Станом на 31 березня 2016 року його найбільшими акціонерами є Геннадій Боголюбов (пряма участь – 33,2525%, опосередкована – 8,3244%) і Коломойський (пряма участь – 41,6572%, опосередкована – 8,3244%).

Згідно з даними Нацбанку України, на 1 липня 2016 року за розміром загальних активів (268,85 млрд гривень) банк був найбільшим серед 108 банків, що діяли в країні банків.