Серед можливих сценаріїв вторгнення Росії в Україну — ескалація на Донбасі, наступ із окупованого Криму та ракетні удари, — про це йдеться у матеріалі журналіста Reuters Тома Балмфорта.

У статті наводиться думка західних військових аналітиків про те, що Росії з логістичних та фінансових міркувань доведеться відвести війська від кордонів з Україною до літа. Як пише Reuters, оцінки чисельності російських військ біля українського кордону «варіюються від 60 до близько 100 тисяч», проте вона може швидко зрости до 175 тисяч.

Кейр Джайлс із Королівського інституту міжнародних відносин (Chatham House) зазначив, що розгортання сил РФ є універсальним і «залишає для Росії відкритими низку варіантів».

Джерело Reuters, знайоме з думкою міністерства оборони РФ, назвало найімовірнішим сценарієм нової агресії ескалацію на Донбасі. Агентство пише, що Росія може використати інцидент на окупованих територіях як привід для вторгнення.

«За словами [співрозмовника Reuters], Київ також можуть спровокувати на напад бойовики, які потім можуть попросити Росію допомогти і ввести війська», — пише Reuters.

Ніл Мелвін із Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень у Лондоні сказав агентству, що Росія може спробувати захопити українські прибережні райони на Азовському морі, створивши сухопутний міст із російського Ростова-на-Дону через Донбас до Криму.

Директор польської консалтингової компанії Rochan Конрад Музика не виключає, що Москва може розпочати наступ із Криму та захопити територію до Дніпра, який «може послужити природним бар’єром проти українського контрнаступу». За його словами, вторгнення може розпочатися з артилерійських, ракетних та авіаударів по українських підрозділах на півдні, а російський спецназ захопить мости та залізничні вузли, що забезпечить просування військ і танків.

Reuters також посилається на документ американської розвідки, в якому сказано, що Росія може розпочати вторгнення у січні з використанням до 100 батальйонних тактичних груп або близько 175 тисяч військових. Близько 50 БТГ вже розміщено на північ і схід від України, а також у Криму.

«Атака з кількох фронтів також може включати просування на північний схід України, оточення, але, ймовірно, без входу в міста, де сили можуть загрузнути в міських боях», — пише агентство.

Джайлз також сказав, що російські війська можуть увійти до Білорусі, відкривши північний фронт.

На думку Мелвіна, повномасштабне вторгнення є найменш імовірним, оскільки воно було б «найвитратнішим економічно, політично і з точки зору людських жертв». Військові аналітики також вважають, що, навіть якщо Росія здолає українську армію, вона може стикнутися з партизанським спротивом, який ускладнить утримання захоплених територій.

Джайлз додав, що деякі сценарії можуть включати ракетні атаки або кібератаки, спрямовані на найважливіші об’єкти інфраструктури.

«Різні сценарії того, як саме Росія може спробувати переконати Захід виконати свої вимоги [щодо безпеки] шляхом покарання Києва, не обов’язково включають наземне вторгнення», — вважає він.

Підтвердив усі ці думки і російський політолог Андрій Піонтковський.

«Я вважаю, що в Москві ухвалено рішення про масштабне військове вторгнення в Україну. Гадаю, там навіть замахуються на Польщу. Чомусь мало звертають увагу на такий пункт в ультиматумі: повернути інфраструктуру НАТО на рівень 1997 року. Причому заступник голови російського МЗС Сергій Рябков це висловив так: «заберіть монатки та забирайтеся» з Прибалтики й Польщі. Що означає, забирайтеся?! Там свої держави, свої країни, народи. Але Москва у своєму божевіллі готує масштабну війну. Ось таке в мене враження. Українська влада, незважаючи на те, що в ній є різні люди, поводиться дуже гідно. Якби Україна відступила, США не змогли б її захистити», – говорить Піонтовський.

Дійсно, американці не можуть бути більш проукраїнськими, ніж самі українці.