Росія нічого не зробить для проведення саміту в Нормандському форматі на рівні глав держав, оскільки вона по ряду причин в цьому не зацікавлена.

Про це заявила виконавчий директор Інституту безпеки Східної Європи Юлія Осмоловська в ефірі телеканалу «Україна 24».

Вона розповіла, що позиція Росії не змінювалася. У РФ не планують проводити таку зустріч на рівні глав держав, оскільки вважають, що українська сторона не виконала свої обіцянки.

“Якщо ми говоримо про те, чому зараз виникають такі палкі дискусії щодо інтерпретації слів, то знаємо, що відбулася телефонна розмова канцлера ФРН і президента Франції з президентом України, потім відразу після цього відбулася відповідна бесіда з Путіним, після чого і прозвучали заяви, що сторони оцінюють можливості проведення такої зустрічі. І російська сторона… вустами Путіна пообіцяла вивчити можливості, що можна зробити на рівні міністрів закордонних справ. В принципі ця позиція може бути кваліфікована як імітація конструктивної невизначеності” – пояснила Осмоловська.

Також вона нагадала, що Меркель і Макрон тиснуть на Путіна, вимагаючи провести саміт. Путіну не хочеться сваритися з ФРН і Францією, але і в саміті він не зацікавлений. Вони начебто і готові, але зараз вивчають можливості. І як перший крок, це проведення зустрічі міністрів закордонних справ в режимі онлайн.

Вся ця словесна еквілібристика може завершитися – в кращому випадку – дійсно проведенням такої міністерської зустрічі в режимі онлайн. І все. Російська сторона не зацікавлена і не проводитиме зустріч на рівні глав держав. А українська сторона, розуміючи всю гру Росії, намагається схопити їх за ті обіцянки, які вже були висловлені. І фактично ця згода, скажімо так, вивчити можливості Путіним провести таку зустріч і була підхоплена українською стороною з тим, щоб зафіксувати це вже як їх готовність” – вважає експерт.

Нагадаємо, раніше Президент Володимир Зеленський у інтерв’ю телеканалу ICTV заявив, що Україна, Німеччина та Франція зацікавлені у проведенні зустрічі лідерів країн нормандського формату. Однак, чи відбудеться така зустріч, залежить від Російської Федерації.

«На сьогодні Німеччина, Франція і Україна зацікавлені в зустрічі в нормандському форматі. Україна, зі свого боку, зацікавлена у зустрічі з Президентом Росії у будь-якому форматі», – сказав глава держави.

Він нагадав, що нещодавно відбулася його відеоконференція з канцлером ФРН Ангелою Меркель та Президентом Франції Еммануелем Макроном, після чого німецький і французький лідери мали розмову з президентом Росії Володимиром Путіним.

«Думаю, що відсоток того, що відбудеться зустріч, залежить від Росії. Я бачу, що пані Меркель хотіла б, щоб ця зустріч пройшла, вона багато зробила за цей час для України, для нормандського формату, тому я думаю, шанси для цього є», – додав Зеленський.