Офіційне оголошення саміту Байдена та Путіна в Женеві 16 червня ні для кого не стало несподіванкою, адже розмови про це йшли вже не перший тиждень. Однак, Україні варто активізувати свою зовнішню співпрацю з Америкою.

Таку думку висловив дипломат, екс-заступник глави адміністрації президента України Костянтин Єлісєєв в особистому Telegram-каналі.
Експерт запевняє, що всі сигнали, озвучені на цьому саміті, стануть вкрай важливими як для України, так і для США.

“Україна повинна бути в першій обоймі Байдена. Нехай краще за результатами переговорів сторони заявлять про ґрунтовні розбіжності, але не можна допустити, щоб тема України виявилася в блоці” різне “-” девальвувала “на тлі інших викликів безпеки. Це принципово”, – пише Костянтин Єлісєєв.

Також експерт радить кілька кроків, які варто зробити Україні.

“По-перше, [слід] вже працювати над можливістю особистої зустрічі Зеленського-Байдена в Європі, бажано, напередодні переговорів з Путіним. Телефонні переговори. Будь-який контакт. Як мінімум – послання президента Зеленського Байдену з фіксацією українського бачення ролі США в мирному процесі та протидії російській агресії “, – упевнений Єлісєєв.

Другим кроком експерт пропонує обговорити ключові питання з самою адміністрацією Байдена і викласти позицію України щодо ключових питань нацбезпеки й геополітичних інтересів. Тут і тема війни на Донбасі, і окупація Криму, і приєднання до НАТО і Євросоюзу.

“По-третє, активізація контактів по лінії Ради нацбезпеки, МВС-Держдеп, Конгрес-Рада – для посилення критичних для Києва змістовних сигналів напередодні зустрічі Байдена з Путіним в Женеві”, – також підкреслює Костянтин Єлісєєв.

Далі дипломат пропонує мобілізувати контакти Банкової й МЗС України з країнами Великої Сімки, Євросоюзу і НАТО. Це повинно допомогти сформувати позитивне для України утримання дискусій лідерів Заходу з Байденом напередодні Женевського саміту.
Також Костянтин Єлісєєв нагадує, що слід прискорити отримання вірчих грамот новоспеченому послу України в США Оксані Маркаровій. Ці документи необхідні їй, щоб займатися серйозними переговорами і т.п.

“Слід максимально інтенсифікувати комунікаційну кампанію. Забезпечити помітну присутність позиції України в американських медіа. Активізувати групу підтримки України в Конгресі й експертному середовищі. Максимально залучити потенціал української діаспори в США. Це саме той випадок, коли” каші маслом не зіпсуєш “, – упевнений експерт.

Резюмуючи, Єлісєєв підкреслює, що зустріч Байдена з Путіним – вельми символічна, адже буде проходити вже після контакту американського президента з представниками ЄС і НАТО.

Для України це так важливо тому що відкриває ще один майданчик для активних дій.

“Всі наші друзі повинні зарядити Байдена на пріоритетність підтримки України. До Женеви американський лідер повинен прибути як лідер Заходу, який представляє колективну позицію глобального демократичного суспільства. Слід забезпечити те, щоб Байден в Женеві точно говорив про Україну і за Україну, робив це з позиції сили, захисту євроатлантичних перспектив, єдності й солідарності з Києвом”, – зазначив Костянтин Єлісєєв.