Навесні 2014 року територію України вперше залетіли російські вертольоти, кримчани активно знімали їх на відео і публікували в соціальних мережах. Однак в Міноборони і Генштабі ЗСУ немає офіційної інформації, яка б підтвердила чи спростувала – чи існували письмові накази збивати ці вертольоти і літаки. Також офіційно невідомо скільки військової техніки і коли саме перетнуло український повітряний простір.

Про це пише журналіст видання “Крим.Реалії” Ігор Токар.

Інформацію про знищені документи оприлюднив генерал-полковник Володимир Замана. Його адвокати зверталися в Міноборони і Генштаб із запитами про стан армії в 2013-2014 роках. До 2014-го Замана два роки був начальником Генерального штабу Збройних сил України. З червня 2020 року Генпрокуратура оголосила йому підозру і тепер звинувачує в підриві обороноздатності країни і державній зраді.

«З посади начальника Генштабу ЗСУ був звільнений Януковичем 19 лютого 2014 року. Вранці цього ж дня я підписав розпорядження, яке пішло в війська, в ньому дав рекомендації, як діяти в разі масових заворушень, блокування частин і так далі. Пан Турчинов і його команда звинувачують ЗСУ в тому, що вони не були готові і здали Крим. Я доводжу, що це не так », – сказав в коментарі Крим.Реалії начальник Генерального штабу ЗСУ (2012-2014) Володимир Замана.

У відповіді на інформаційний запит Крим.Реалії Генштаб ЗСУ і Міністерство оборони пояснили, що знищені були «журнали бойового чергування посадових осіб чергового бойового розрахунку» і робочі зошити посадових осіб чергового бойового розрахунку. У цих документах були записи військових про все, що відбувалося всередині і навколо кримських військових частин в 2014 році. Їх утилізували відповідно до інструкцій і наказів Міністерства оборони.

Також там були відзначені прізвища чергових і зафіксовані накази, які вони отримували. Цю первинну документацію, згідно з інструкціями, повинні були знищити вже через рік. Її утилізували через два-три роки.

«Посилатися на якісь «папірці» і знищувати докази факту збройної агресії проти України – це злочин! Ці правила розраховані на дії в нормальних обставинах, а ми перебуваємо в стані війни з Росією. Це стан був викликаний агресією Росії проти України, і тому збереження всієї інформації, яка свідчить про збройну агресію проти України – дуже важливо », – висловив свою позицію Крим.Реалії колишній Уповноважений України в Міжнародному суді ООН Володимир Василенко.

Є й усні свідчення військових, що письмового наказу на застосування зброї з Києва тоді не було.

За словами Володимира Замани, він теж чув інформацію про те, що наказу стріляти не було, коли 12-15 березня 2014 року було в Криму.

«Я змушений був зібрати телефони командирів, найбільших частин, приїхати до Києва і дати цей список мобільних телефонів пану Турчинову. Я сказав: «Товариш головнокомандуючий, хоч ви зателефонуєте, підтримайте людей». За доповідями командирів я знаю, що їм подзвонив Турчинов і сказав триматися, а наказів або розпоряджень ніяких не було », – поділився спогадами начальник Генерального штабу ЗСУ (2012-2014) Володимир Замана.

Видання Крим.реалії звернулося за коментарем до Олександра Турчинова. Він пояснює, що його доручення неможливо знищити, бо воно розсекречене, і стенограма засідання РНБО від 28 лютого 2014 року оприлюднена в інтернеті. У документі зафіксовано доручення Міноборони в разі штурму військових частин використовувати зброю відповідно до вимог військових статутів.

«Ці документи не треба шукати в темних кімнатах, їх не треба шукати в якихось засекречених архівах, ці документи є в загальному доступі. 28 лютого 2014 роки ми зібрали засідання РНБО. Я поставив завдання, які були оформлені і підписані мною і тодішнім секретарем РНБО Андрієм Парубієм. Серед завдань, що стосуються пріоритетів того часу, були поставлені завдання мобілізації, оголошення повній бойовій готовності і чіткої оборони всіх наших військових частин і підрозділів, розташованих на території АР Крим. І безумовно, використання зброї для захисту військових частин, для протидії військовій агресії РФ », – зазначив в коментарі Крим.Реаліі тодішній виконувач обов’язків президента України (лютий-червень 2014 роки) Олександр Турчинов.

У питанні – «хто здав Крим?» – в Україні є запит на правду, і є конкретні відповідальні особи, вважає Денис Савченко, координатор неурядової правозахисної організації «КримSOS». Тому кожен знищений документ – це черговий втрачений шанс, каже він.

«Це питання – а що ж Україна? Тому що завжди є частина відповідальності агресора, але також відповідальність і Української держави, за ті дії, які відбувалися в період 2014 року. Наявність документів внесло б ясність в те, що ж все-таки відбувалося навесні 2014 року. Вони б трошки знизили градус, по-перше, конфліктності в суспільстві і дозволили б рухатися далі », – зазначає координатор« Крим SOS »Денис Савченко.