Популярне: УВАГА!!! Міграційна служба попередила українців про нову шахрайську схему, прочитайте, щоб не залишитися без закордонного паспорта

Ботулізм – важке токсичне інфекційне захворювання, в результаті якого вражається нервова система. Важка форма захворювання може призвести до летального результату. За два тижні від ботулізму в Україні померли три людини.

Що таке ботулізм?

Ботулізм – хвороба, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи. Збудник Clostridium botulinum постійно існує в ґрунті, він утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип'ятіння протягом 5 годин і гинуть при 120° С через ЗО хвилин). Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут – ботулотоксин. Його смертельна доза для людини складає усього лише 0,3 мкг. Зараження людини ботулізмом відбувається під час вживання продуктів тваринного і рослинного походження: забруднених клостридіями фруктів і овочів, неправильно консервованих продуктів, через ковбаси, шинку, копчену рибу.

Хвора людина небезпечна для навколишніх через виділення в зовнішнє середовище бактерії з фекаліями, блювотними масами. Потрапляючи до травного тракту ботулотоксин не руйнується ферментами, а всмоктується у кров і розноситься по організму, "осідаючи" у різних відділах нервової системи.

Зараження дорослої людини відбувається, як правило, через шлунково-кишковий тракт.

Карта поширення ботулізму в Україні

Перші випадки захворювання ботулізмом у 2017 році було зафіксовано в Києві. Ще в травні смертельну хворобу виявили у трьох людей, один із них помер. Пізніше в Києві ботулізмом захворів ще один чоловік. Також ботулізм виявили у Херсонській (1 випадок), Вінницькій (2 випадки), Сумській (1 летальний випадок ботулізму), Полтавській (1 летальний випадок ботулізму в Горішніх Плавнях), Одеській (1 летальний випадок) та Запорізькій областях (10 випадків).

Крім того, у Львівській області вилучили 89 кілограмів небезпечних рибних продуктів, з якими пов'язані випадки захворювання ботулізмом у Києві та Запоріжжі. Однак, на Львівщині випадків захворювання не зафіксовано.

Звідки йде інфекція?

Експерти запевняють, що відрізнити інфіковані продукти від якісних неможливо. У зоні ризику – в'ялена, копчена та солона риба, гриби домашнього консервування, м'ясні та рибні консерви і домашня ковбаса. В Україні випадки ботулізму спричинені в основному споживанням в'яленої риби.

Смертоносну рибу, від якої заразилися кияни, виготовили м. Світловодськ, Кіровоградської області, відправником рибної продукції є ТОВ "ЧУДО-ЮДО" (м. Світловодськ, Кіровоградської області). Продукція була придбана у гіпермаркетах "Караван", "Ашан" та супермаркеті "Мегамаркет". Власником підприємства є Антон Меркулов. Після споживання саме цієї риби люди захворіли ботулізмом. З 29 травня у Києві ввели тимчасову заборону на продаж риби цього виробника. Медики настійно просять громадян утриматися від вживання в'яленої риби виробництва ФОП Меркулов А.В.Крім того, у селищі Градизьк працівники СБУ викрили потужну мережу браконьєрських бригад. Чоловіки постачали рибу, яка заразила ботулізмом щонайменше двох людей. Зловмисники виловлювали та переробляли рибу у брудних хлівах, гаражах і просто на вулиці. Окрім того, рибу приправляли шкідливими хімічними добавками. Небезпечну продукцію розвозили по всій Україні.

У Держпродспоживслужбі просять жителів не купувати в місцях стихійної торгівлі та на агропродовольчих ринках м'ясні та рибні продукти домашнього виготовлення.

Медики звертають увагу на те, що найчастіше збудник ботулізму в риб’ячих нутрощах, з яких токсин і проникає в м’ясо. Тому найнебезпечніше вживати м’ясо саме біля ребер та ікру, адже ці частини можуть бути найбільше уражені інфекцією.

Основним збудником ботулізму цього року є в'ялена та сушена риба

Симптоми ботулізму

Ботулізм вважається найнебезпечнішим токсичним інфекційним захворюванням. Він вражає нервову систему. А важка форма хвороби може призвести до летальних наслідків. Перші симптоми можуть з'явитись як через кілька годин після вживання, так і через 10 днів. Високої температури та нудоти, як правило, не буває. Хіба, якщо у продукті був ще супутній збудник.

Симптоматика розвивається зверху вниз. Людина починає погано бачити, двоїться в очах, не може читати дрібний шрифт, виникає сухість сльозових оболонок, а далі інші симптоми – м'язова слабкість, зникнення рефлексів аж до дихальних розладів.

Ботулізм: основні симптоми:

 • нудота;
 • блювання;
 • характерний біль у животі;
 • рідке випорожнення без патологічних домішок;
 • порушення зору (хворого турбує "сітка" перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів);
 • спрага, сухість слизових оболонок;
 • розлад ковтання;
 • може змінитися тембр голосу;
 • сильний головний біль;
 • запаморочення;
 • безсоння;
 • загальна слабкість;
 • підвищення температури тіла;
 • відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці.‡агрузка...