Ексспікер Литвин звернуся до президента через коронавірус. Ексспікер у своєму зверненні описав ситуацію з місцевими органами влади, які не займаються питаннями епідемії коронавірусу, а мобілізовані на вибори. Литвин зазначає, що кошти з державного коронавірусного фонду, судячи з повідомлень ЗМІ, тринькаються на все, але не за призначенням.

Передаємо його слова прямим текстом:

Шановний Володимире Олександровичу!

У п’ятницю у Новоград-Волинській міськрайлікарні Житомирської області від коронавірусу померли двоє людей. І так щодня пацієнти йдуть з життя. Смертей могло б бути ще більше, якби не самовіддана робота медиків і не допомога медзакладу від громадян та організацій.

На початках у медиків зовсім не було засобів захисту та найнеобхіднішого, щоб працювати з хворими. Завдячуючи небайдужим цю проблему частково вирішено. Зауважу: не державою, а небайдужими земляками.

Розростання масштабів епідемії обернулось другою проблемою – нестачею лікарів. Працюючі медики виснажені до межі. Знову ж таки ніхто на державному рівні нею не переймається. І, очевидно, нікому; у центрі й на місцях начальство відмобілізоване на вибори. Прикладом може служити міністр охорони здоров’я.

До безлічі навіть елементарних питань, які централізовано не розв’язуються, додалася тема відсутності медичного кисню. Концентраторів кисню, придбаних за допомогою громадян, катастрофічно не вистачає.

Для прикладу: у згаданій лікарні на кисневій терапії перебуває (за даними на 16.10.2020 р.) 27 пацієнтів. Споживання кисню на добу сягає до 30 балонів, тоді як за звичайних умов потреба не перевищувала 10 балонів.

Постачальники, по-перше, заявляють, що не можуть задовольнити запити лікарні у повному обсязі. По-друге, відмовляються довозити до закладу охорони здоров’я навіть той обсяг, який погоджуються відпустити.

Міськрай ТМО не має спеціалізованого транспортного засобу на перевезення партій медичного кисню відповідно до вимог «Правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів на ресурсному транспорті». Коло замкнулось.

Місцеві органи влади від вирішення питання самоусунулись. Та й за рівнем кваліфікації й відповідальності їх керівники ні на що не спроможні. Зате, повторююсь, активно займаються виборчою кампанією, працюють, не покладаючи рук, над організацією виконання доведених планів.

З центру, тобто з Києва, звучить немов мантра – все під контролем, усім необхідним лікарні та хворі забезпечені. Ніхто з великих київських керівників «не опускається» хоча б до рівня району. На паперах і в зведеннях ситуація під контролем, насправді все кинуто напризволяще – на місцевих організаторів медицини та небайдужої громадськості.

Держава витягує останнє з людей на лікування. Тоді як кошти з державного коронавірусного фонду, судячи з повідомлень ЗМІ, тринькаються на все, але не за призначенням, не на громадян. І все сходить з рук. Народ випробовують на виживання.

Ситуація в Новоград-Волинській міськрайонній ТМО є точним зрізом, для цього і всеукраїнське опитування не потрібне, загальної ситуації в країні. Причому зауважу, що ця лікарня є однією з найкращих. Що тоді говорити про інші місцеві заклади охорони здоров’я.

Звертатись у такий спосіб до Вас від імені своїх земляків змушений з огляду на те, що офіційні прохання медиків і громадськості, які вже переходять у волання про допомогу, не чує ніхто з тих, хто повинен чути. Вони живуть у своєму комфортному, а не в загальному українському світі.

Прошу від усіх жителів поліського краю дати їм тверду надію та реальні підстави для їх життя. Для цього потрібно, знову ж таки реально, забезпечити лікарні першочерговим, тим же медичним киснем, та підтримати медиків не на словах, а на ділі.

Ми, громадськість, не залишимо співвітчизників наодинці з бідою. Але наші можливості не безмежні.