Вчора Рада національної безпеки і оборони затвердила перший в історії України План оборони держави.

Про це на брифінгу розповів секретар РНБО Олексій Данілов за результатами засідання ради у п’ятницю.

“Було затверджено вперше в історії сучасної України План оборони України”, – сказав Данілов на брифінгу.

За його словами, це великий, “фундаментальний” документ, над яким працювали майже два роки.

Данілов пояснив, що План “дає чіткі відповіді на ті виклики, які сьогодні є перед нашою державою”.

Крім того, повідомив секретар РНБО, у документі чітко прописано, в яких ситуаціях які органи мають бути задіяні і як вони повинні співпрацювати один з одним. Також там зазначається, в який спосіб в таких ситуаціях долучаються представники територіальної оборони.

Пізніше у коментарі програмі “Свобода слова Савіка Шустера” Данілов розповів, що План оборони України є цілком таємним документом і стосується дій у разі “військової ситуації” в країні.

“Це буде відбуватися саме в час, якщо, не дай боже, у нас буде військова ситуація”, – сказав він.

За словами Данілова, “президент дав доручення, буде обов’язково проведене велике навчання з цього приводу”.

“Президент дав доручення, буде обов’язково велике навчання, але це буде відбуватися у час, коли у нас буде військова ситуація. Там й кібербезпека, але документ є цілком таємним. Над планом працювали два роки фахові люди”, — розповів Данілов.

“Вперше за часи незалежності України є план нашої оборони, де є повна взаємодія всіх органів, це не стосується тільки військових, це стосується всіх органів центральної виконавчої влади, всієї місцевої влади, це стосується застосування того закону, який ми влітку прийняли – Закон про національний супротив, там всі ці компоненти зведені в єдину систему координат”, – зазначив він.

Нагадаємо, 16 липня Верховна Рада ухвалила закони про правові основи нацспротиву та збільшення чисельності ЗСУ, який згодом підписав Зеленський. Серед іншого, він передбачає створення добровольчих формувань територіальних громад, а сили територіальної оборони діятимуть за територіально-зональним принципом, поза районами, де відбуваються бойові дії.

«Створення системи національного спротиву в Україні є потужним сигналом усім, що наша країна оборонятиметься, не допустить подій 2014 року і що захист України для нас — це всенародна справа», — наголосив Зеленський.

Глава держави додав, що закон Про основи національного спротиву передбачає комплекс важливих заходів, які мають на меті розвиток територіальної оборони (ТО) та руху опору, впровадження системи підготовки населення до національного спротиву. Також, за його словами, документ дає змогу в разі потреби залучити все населення України до захисту рідної землі, свого краю й своєї родини та згуртувати всіх українців навколо цих важливих, пріоритетних ідей.

«Заходи національного спротиву здійснюватимуться як на підконтрольній, так і на тимчасово окупованих територіях нашої держави», — констатував президент.

Що передбачає закон Про основи національного спротиву

Згідно з законом, в Україні створять добровольчі формування територіальних громад. Їхнім членам дозволять носити власну мисливську зброю і готуватимуть до національного спротиву, який оголошуватимуть з настанням особливого періоду на тимчасово окупованих територіях України і на території України в цілому.

Загальне керівництво національним спротивом буде здійснювати президент як верховний головнокомандувач ЗСУ.

Сили територіальної оборони будуть діяти за територіально-зональним принципом, поза районами, де відбуваються бойові дії. При цьому за рішенням президента їх можна притягати до виконання задач за межами ТО.

Провідна роль в організації, підготовці, підтримці та виконанні задач спротиву має належати Силам спеціальних операцій ЗСУ, а керівництво рухом буде здійснювати командувач ССО.