Президент України Володимир Зеленський сьогодні здійснить візит до Варшави, де зустрінеться зі своїм польським колегою Анджеєм Дудою. Зустрічний візит Дуди до Києва очікується у серпні під час урочистостей до Дня незалежності України.

Про це повідомляє канцелярія президента Польщі.

“3 травня Президент України Володимир Зеленський відвідає Польщу для зустрічі з президентом Анджеєм Дудою”, — заявив керівник Офісу міжнародної політики президента Республіки Польща Кшиштоф Щерський після зустрічі з радником Президента України з питань зовнішньої політики, заступником керівника ОП Ігорем Жовквою.

Очікується, що президент України відвідає святкування 230-ї річниці ухвалення Конституції країни 3 травня та зустрінеться з президентом Польщі Анджеєм Дудою.

Окрім візиту Зеленського до Варшави, під час попередньої зустрічі українського та польского представників, сторони обговорили дії російської армії в Чорному морі та на сході України. Третьою темою, порушеною в розмові в понеділок, було питання про головування Польщі в ОБСЄ наступного року. Четвертою темою переговорів стала підтримка України на самітах НАТО та ЄС.

Польща – важливий стратегічний партнер України. Про це останнім часом помітно більше говорять по обидва боки кордону, як політики, так і аналітики. Сьогодні найбільше Польщу хвилює активізація російських військ біля українського кордону. Відтак перше питання, яке обговорюватимуть під час зустрічі президенти України і Польщі, ймовірно, буде про нещодавню концентрацію російських військ біля українського кордону і про те, які виникають загрози щодо безпеки Центрально-Східній Європі.

Безпека Польщі напряму залежить від України, наголошує польський експерт із міжнародних питань Даріуш Матерняк.

«Варто очікувати, що президент Польщі висловить свою підтримку суверенітету та територіальній цілісності України. Хоча б я також очікував якоїсь інформації щодо подальшої військової співпраці, політичної та економічної. Адже для такого співробітництва відкриваються двосторонні, так і багатосторонні можливості у рамках Люблінського трикутника (тристороння платформа для політичного, економічного, культурного й соціального співробітництва між Литвою, Польщею та Україною – ред.), як і щодо політики Росії, так і щодо ситуації в Білорусі, де Польща і Україна мають спільну позицію.

Можливо, також обговорюватиметься питання історичних відносин. Відомо, для Польщі важлива проблема ексгумації жертв Другої світової війни в Україні. Хоча є у цій справі певний прогрес, тому слід очікувати, що вона надалі буде обговорюватись. Бодай для того, що цього у Польщі очікує частина виборців правлячої партії», – каже експерт Даріуш Матерняк Радіо Свобода.

Якщо з українсько-польського діалогу забрати питання, які роз’єднують українців і поляків, а це переважно спільна історична пам’ять, то саме безпека – це те, що об’єднує обидві країни і вимагає спільних кроків і посилення співпраці. У Польщі розуміють загрозу і не хочуть військових дій біля польсько-українського кордону, зауважує народний депутат VIII скликання, співголова групи «Дружба Польща-Україна, член асамблеї «Польща-Україна» Оксана Юринець.

За її словами питання українсько-польської співпраці мають бути постійно на порядку денному України, не лише під час візиту глави держави.

«На президентському рівні йде більш-менш добра дискусія, а на урядову її, на жаль, немає. Вже змінився третій прем’єр-міністр України, а нормальних зустрічей із польськими урядовцями не відбулося. Є велика потреба на урядовому рівні обговорювати питання бізнесу, освіти, євроатлантичної інтеграції, що стосується точки зору безпеки. Також слід посилити міжпарламентські зв’язки. Бо якщо у такій співпраці і переговорах є перерви, то цей вакуум заповнює Москва, роблячи певні вкиди, зачіпаючи історичні теми.

Останнім часом багато ІТ-компаній з України перереєструвались у Польщі, тому що там прості умови. Під час карантину Польща, мабуть, єдина країна, яка в Європі послабила податки на багато видів діяльності. Там реально є сприятливі умови для розвитку бізнесу. Польща контролює 40% ринку перевезень, а ми, коли маємо угоди про продаж своєї продукції, маємо розуміти, що без спільних контактів не обійдемося. Треба включати тверезий розум і зважати на стратегічні питання. Під час зустрічі президентів добре було обговорити більше про те, як допомагати один одному і відсунути всі надумані міфологічні речі, які виникають в маргінальних групах. Сьогодні ключове питання – безпека країн», – говорить Оксана Юринець.

А також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.