Президент Володимир Зеленський підписав указ щодо питань координації зовнішньополітичної діяльності. Документом визначається список уповноважених виступати із заявами та коментарями про зовнішню політику країни: це глава держави, прем’єр і міністр закордонних справ. Указ від 22 грудня опубліковано на сайті президента.

У той же час уже відомо хто ймовірно першим порушить цей указ президента. Ніхто інший Петро Порошенко, який під час візиту до Варшави порушив питання щодо польських дозволів на міжнародні перевезення для українських перевізників.

За його словами позиція міністерства транспорту Польщі неприйнятна і вбиває український бізнес, який ще у 2015 році зробив вибір на користь Європейського союзу, за що поплатився війною та закриттям ринків Російської Федерації.

«Я неодноразово говорив про це з моїм колегою Анджеєм Дудою. У 2015 році ми зробили вибір у Польщу ЄС та платимо за це життями наших громадян. І в цьому контексті, обмеження доступу на рики ЄС улаштовані моїх польських колег виглядає дуже некрасиво»., – заявив Петро Порошенко у Варшаві.

Враховуючи це, можна сказати, що у Петра Порошенка крім совісті ще й пам’ять відбило. Адже квота польських дозволів зменшилася з 200 тис до 160 тис у 2018 році саме в період його президентства та за його міністра Володимира Омеляна.

Але він продовжив сказавши, що Анджей Дуда неодноразово запевняв, що українським перевізникам не лише повернуть належну їм квоту у 200 тисяч дозволів, а й опціон у розмірі 60 тисяч додаткових дозволів.

«Мені здається, проблема не в польському президенті, він за нас. Але у Києві чомусь сором’язливо бояться назвати ім’я конкретного чиновника польського уряду, який створює перешкоди для наших перевізників, позбавляючи їхніх робочих місць та заробітку. Це міністр транспорту Польщі Анджей Адамчик, який душить наші ринки через почуття особистої ворожості», – сказав лідер «Європейської солідарності», передає телеграм канал Інсайдер UA.

Однак тоді він просто «забили» на проблеми перевізників і наввипередки обіймалися з поляками, поки Анджей методично та планомірно вбивав ринок українських перевезень.

Мало того, найцікавішим у цій зустрічі є склад. З ким таким наш гетьман вирішив обговорити важку долю перевізників?

На це питання відповів блогер Євгеній Прокопишин.

Я знайшов трансляцію цієї зустрічі, це були ДЕБАТИ в польському Парламенті (це щось типу як у нас засідання якогось Комітету ВР, тільки ще менш статусніше, бо в Комітеті чинні депутати засідають та різні гості-експерти, а тут всякі безробітні колишні) на тему «Росія – Україна – НАТО».
Ось вам кілька спікерів (всього їх там близько 40 було) для розуміння «масштабів» зустрічі:

Марек Радзівон (театральний критик, історик) та Казімеж Войціцкий (публіцист, журналіст) 

Міхал Камінський (політик, Польська селянська партія, щось типу Ляшко у нас, модератор заходу) 
Броніслав Коморовський (президент Польщі в 2010-2015 роках) та Петро Порошенко (президент України в 2014-19 роках) 

Ще був Ігор Смешко по відео-зв’язку. Інші такі ж колишні, і кілька діючих депутатів польського Парламенту, але більшість ноунейми (не лідери ключових партій).

Петро, досить розігрувати цей спектакль новорічний, не позорся і нас там не позорь, їдь додому, країна вперше за останні 7 років тебе тут дійсно чекає дуже”, – написав він на своїй сторінці у фейсбук.

Для того, щоб випадків коли долю держави обговорює незрозуміло хто більше не було вчора Володимир Зеленський підписав указ, в якому зазначається що лише президент, глава уряду та міністр закордонних справ є тими особами, які мають право робити заяви про зовнішню політику України. Коментарі інших людей із цього приводу не будуть розцінюватися як офіційна позиція держави.

Його вже встиг прокоментувати Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Це указ про те, що замість хаосу і самодіяльності у зовнішній політиці з боку органів та посадовців, які не мають на це повноважень, приходять цивілізований порядок і виконання Конституції та Віденської конвенції про дипломатичні зносини.

В першому пункті указу йдеться про офіційну позицію держави, а на трьох осіб покладена відповідальність саме офіційних заяв від імені держави.

Коментувати, виступати з роз’ясненням щодо зовнішньої політики можуть і будуть різні люди, уповноважені на це в установленому порядку. І спроби зараз нав’язати думку, що керівник Офісу президента або речник МЗС не можуть давати коментарі – це спотворення реальності.