Незалежна група експертів прийшла до висновку, що російським миротворцям не вистачало неупередженості та вони брали безпосередню участь у бойових діях після вторгнення Росії в Грузію в серпні 2008 року, розпочав свій допис у Фейсбук Михайло Саакашвілі, який як відомо зараз знаходиться в Європі.

Ось про що пише Саакашвілі. Далі прямим текстом:

28 лютого цього року екс-президент Грузії Михайло Саакашвілі призначив незалежну групу експертів на чолі з колишнім прокурором ООН професором Ахаваном для розслідування і аналізу дій грузинських солдатів під час конфлікту з Росією в серпні 2008 року. Групу попросили, зокрема, розглянути інцидент 8 серпня 2008 року, коли грузинські війська перестріляли російські миротворці. Цей інцидент розслідується Міжнародним кримінальним судом. Це єдиний інцидент, пов’язаний з поведінкою грузинських солдатів – всі інші аспекти розслідування МКС стосуються поведінки російських або осетинських солдатів.

Сьогодні група передала Прокурору Міжнародного кримінального суду попередній звіт групи. Після ретельного аналізу наявних доказів Група прийшла до висновку, що немає достатніх доказів, що дозволяють припустити, що грузинські солдати здійснили якийсь міжнародний злочин, і є докази того, що російські миротворці не виконали своїх зобов’язань неупередженості та безпосередньо брали участь в конфлікті, перш ніж розглянути інцидент – значить, вони не мали права на статус захисту.

Попередній звіт, підготовлений Групою, був представлений прокурору МКС 7 серпня 2020 року, щоб допомогти її офісу завершити розслідування щодо грузинських солдатів. У разі вчинення діянь винні особи мають бути притягнені до відповідальності. Але, як показує незалежний аналіз доказів і міжнародного права, справа йде не так.

Група зібрала і проаналізувала значну кількість доказів. Сюди входили показання свідків, перехоплення телефонних розмов, повідомлення міжнародних організацій та НУО, а також недавні повідомлення засобів масової інформації. Група ретельно проаналізувала ці докази на підставі Статуту Міжнародного кримінального суду. На підставі проведеного нами розслідування Група прийшла до висновку про відсутність належних підстав для судового переслідування грузинських солдатів за військові злочини в зв’язку з інцидентом в Верхньому Городку.

Є чимало свідчень того, що Росія ніколи не грала неупередженої ролі ні в конфліктах в Абхазії, ні в Південній Осетії. Підтримка Росією де-факто осетинської влади значно зросла в місяці, що передували вторгненню Росії 7 серпня 2008 року. Це включало миротворчі сили, які порушили своє зобов’язання про неупередженість. Тільки на цій підставі Грузія погодилася на їх присутність на своїй суверенній території.

Крім цього, є конкретні свідоцтва того, що з вечора 7 серпня російські миротворці в Верхньому Городку брали безпосередню участь у бойових діях. Вони передавали координати осетинським силам і дозволяли використовувати їх базу для бойових дій. Зокрема, саме з цього місця грузинські сили зазнали артилерійського обстрілу. Це зробило базу російських миротворців законною військовою цілю.

Грузинські сили мали право захищатися від таких нападів. Грунтуючись на цих доказах, ми прийшли до висновку, що немає підстав робити висновок про те, що вони зробили будь-який військовий злочин. Отже, немає підстав для судового переслідування в Міжнародному кримінальному суді – зазначив Саакашвілі.

Українці ж зазначають, що саме так президенту Зеленському і потрібно говорити з Путіним та його посіпаками, як це робить Саакашвілі.