Радник голови Офісу президента Ігор Уманський написав заяву про відставку, оскільки підготував для уряду план виходу з бюджетної кризи, а на його посаді це робити “некоретно і неетично”.

Про це він заявив на брифінгу для преси в Києві в середу, 18 листопада.

“Кейс основний, з яким я залишився в Офісі президента – боротьба зі схемами в податковій і митній службі. Калейдоскоп кадрових призначень – чотири керівники на митниці за десять місяців – створили умови, при яких кожен митник-контрабандист живе як останній день. Проводяться схеми, які ще рік тому просто побоялися б створити. Нового керівника майже місяць не допускали до виконання обов’язків, також багато про що говорить. Півроку пройшло. Кейс, на моє глибоке переконання, провалився. Тому подав заяву “, – сказав Уманський.

Також він додав, причиною його звільнення є і те, що він хоче мати можливість публічно висловити свою критику і зауваження по роботі влади, зокрема уряду.

“Щоб мати можливість публічно про це говорити, я написав заяву. Тому що маючи статус радника, це робити некоректно і неетично. За ці місяці я переконався, що достукатися до влади, її керівників, можна тільки через публічну площину – екран телевізора, соціальні мережі. Записки, пропозиції і т.п., на жаль, не сприймаються “, – зазначив Уманський.

За його словами, уряд має в першу чергу прийняти ряд рішень, щоб уникнути масштабної економічної, політичної і соціальної кризи найближчим часом.

“Бюджет на 2021 рік на 66% це борги. У цих умовах обслуговування боргу – це чи не найбільша стаття витрат держбюджету. Уряд не може в цих умовах не піти на рестурктуризацію держборгу і відстрочити як виплати по основній сумі так і по обслуговуванню. Це невеликий перелік дієвих заходів, які можна ще зробити. Час ще є. Щоб мати можливість про це говорити – я написав заяву, тому що маючи статус радника (глави Офісу президента. – Ред.) це некоректно і неетично “, – заявив Уманський.

Екс-міністр фінансів і екс-радник керівника Офісу президента України Ігор Уманський закликає до публічного секвестру держбюджету-2020 року, приблизно, на 100 млрд грн.

«Ми розуміємо, що де-юре, прозорим чином, або де-факто секвестр в Україні в цьому році буде. Але я переконаний, що робити його в ручному режимі чиновниками з незрозумілою мотивацією – це невірний шлях », – сказав Уманський в ході прес-брифінгу під стінами Верховної Ради в середу, передає Інтерфакс-Україна

«Те, що я бачу і по тому, як спілкуюся з представниками уряду, ринку, мінімум, 100 млрд грн не буде проведено видатків», – додав він, відповідаючи на питання агентства «Інтерфакс-Україна».

Він уточнив, що під загрозою, перш за все, соціальні витрати. При цьому емісія створює ризики для макроекономічної, курсової і інфляційної стабільності, але дозволить тільки перенести колапс системи на невеликий термін.

Уманський також розкритикував податкову і митну реформу, зазначивши, що відновилася практика затримок бюджетного відшкодування ПДВ.

Раніше екс-перший заступник міністра економіки та керівник з політичних питань Київської школи економіки (КШЕ) Павло Кухта повідомляв, що на 9 листопада непрофінансовано близько чверті витрат державного бюджету – 323 млрд грн, з яких 140 млрд грн – так звані соціальні витрати (виплати пенсій, зарплат і соцвиплат в листопаді-грудні). При цьому план по доходах держбюджету на два останніх місяці передбачає 111 млрд грн.

«За умови сильного перевиконання на 25% (яке зараз відбувається” азаровським “шляхом: фіскали не відшкодовують ПДВ експортерам і пресують бізнес платити наперед) вийде якраз трохи менше 140 млрд грн – досить для зарплат, пенсій і соцвиплат, але нічого більше. З урахуванням удару по економіці від локдауну – таке перевиконання оптимістично », – написав Кухта в Facebook.

Таким чином, державі потрібно профінансувати близько двох третин планового дефіциту бюджету на 2020 рік – близько 200 млрд грн, до того ж в листопаді-грудні необхідно рефінансувати 49 млрд грн погашень по державному боргу, пояснив екс-заступник міністра економіки.