Соціальна мережа Facebook повідомила 12 січня, що видалила в грудні 2020 року десятки профілів, пов’язаних із партією «Європейська солідарність» та громадською організацією «Справа громад», а також громадською організацією «Антикорупційний блокпост».

Про це йдеться у матеріалі “Радіо свобода”.

Підставою для видалення названа «скоординована неавтентична поведінка». Це поняття у Facebook тлумачать як «скоординовані зусилля для маніпулювання публічними дебатами задля стратегічної мети, де фальшиві акаунти є основними для операції».

У розлогому звіті Facebook пояснює, що «люди, які стоять за цією активністю використовували фейкові акаунти, щоб створити фіктивних осіб, уникнути нашого контролю, модерувати сторінки та писати в групах, названих за містами в Україні».

«Вони також поширювали контент з офіційних сторінок політичних партій і політиків, ставили лайки і коментували під текстами інших людей, щоб показати їх (партії та політиків – ред.) більш популярними, ніж вони є насправді. Ця мережа розміщувала повідомлення українською та російською мовами про новини та політику в Україні, включно зі схвальними коментарями про «Європейську солідарність» та її кандидатів, громадську організацію «Справа громад», експрезидента Порошенка та критикою президента Зеленського. Частина цього контенту була оцінена місцевими фактчекерами як фальшива», – ідеться в повідомленні Facebook.

У партії «Європейська солідарність» та громадських організаціях «Справа громад» та «Антикорупційний блокпост» наразі не коментували це рішення соціальної мережі Facebook.

Відзначимо, що політична партія “Європейська солідарність” офіційно витратила на парламентську кампанію в 2019 році 99,5 мільйона гривень. Про це свідчить остаточний фінансовий звіт партії, розміщений на сайті ЦВК.

При цьому, як повідомляє рух “ЧЕСНО”, усі кошти до виборчого фонду надійшли від партії “Європейська солідарність”. Внесків від фізичних чи юридичних осіб не було.

Фактично, вже під час виборчої кампанії “Європейська солідарність” збирала гроші на свій поточний рахунок, а потім переспрямовувала їх на рахунок виборчого фонду.

Таким чином партії вдалося уникнути розкриття імен донорів у фінансових звітах про виборчу кампанію. Про походження цих коштів політсила прозвітує частково в серпні, а частково аж у листопаді, коли подасть фінансові звіти за другий і третій квартали відповідно. Таким самим шляхом накопичення коштів на рахунках виборчих фондів пішли всі партії, які потрапляють до парламенту наступного скликання.

Левову частку грошей у “ЄС” витратили на телерекламу — 64,14 мільйона гривень. Це 64% від всього фонду. Найбільше отримали телеканали ТРК “Україна” та “1+1” — понад 14 мільйонів кожен.

“ЄС” рекламували й на регіональних телеканалах, а також на “СТБ”, “5 каналі”, ICTV, “Новому каналі”, “24 каналі”.

Згідно зі звітом, партія спрямувала 6,6 мільйона гривень на рекламу в інтернеті. З них понад 4 мільйони отримав ФОП Горбань Богдан Юрійович, зареєстрований у Києві. Людина з ідентичним іменем у квітні 2019 року претендувала на посаду заступника керівника Управління зовнішніх комунікацій Національного антикорупційного бюро України.

Імовірно, зазначені видатки на інтернет – це кошти, сплачені за рекламу у Facebook. За даними Бібліотеки реклами цієї соцмережі, головна сторінка партії “Європейська солідарність” у Facebook у червні-липні витратила на рекламу 180 тисяч доларів, тобто 5,4 мільйона гривень. Рекламу оплачували також зі сторінки “Петро Порошенко”.

Із 1 червня по 19 липня сукупні витрати у Facebook на сторінці Петра Порошенка і і його партії становлять 205 тисяч доларів. Однак, варто заважати, що витрати у звіті зафіксовані лише з дня реєстрації партії у ЦВК — від 25 червня.

Витрати на рекламу здійснювались і з регіональних сторінок “ЄС”. Наприклад, зі сторінки “Європейська солідарність. Львів” на поширення реклами в соцмережі спрямували майже 10 тисяч доларів у період від 22 червня до 19 липня. А “Європейська солідарність. Тернопіль” витратила 1100 доларів від 11 червня до 16 липня. Офіційно партія відкрила виборчий фонд 25 червня.