Олександр Тупицький, будучи суддею Конституційного суду, тричі відвідував Крим у 2016 та 2017 роках, тобто після після силового захоплення півострова. Про це повідомляють журналісти програми «Схеми». Водночас сам Тупицький стверджує, що не відвідував окупований Крим.

За даними джерел «Схем» у прикордонній службі, Олександр Тупицький відвідував Крим після його окупації спершу у 2016 році: зокрема, 20 липня він перетнув український контрольний пункт в’їзду-виїзду «Чонгар» і залишив територію тим же шляхом майже через місяць, 28 серпня.

Вдруге Тупицький відвідав півострів у 2017-му: заїхав через КПВВ «Чонгар» 7 квітня і повернувся на материкову частину 9 квітня.

Згодом він відвідав Крим також 5 серпня 2017-го через «Чонгар» і залишив територію за два тижні – 22 серпня.

На думку адвоката і колишнього члена Громадської ради доброчесності Романа Маселка, відвідування Криму після окупації без нагальної потреби є «порушенням етичних правил судді».

«Навіть була рекомендація відповідних судових органів і СБУ про те, що суддям не рекомендували їздити на ці території, тому що вони реально є носіями дуже важливої інформації. А якщо їх завербувати, то це є питання національної безпеки. Тому такі дії є ризикованими і, на моє переконання, неправомірними», – повідомив Маселко.

Адвокат також додав, що Громадська рада доброчесності (ГРД) неодноразово робила висновки, що відвідування окупованих територій чи Росії без крайньої необхідності є «порушенням правил доброчесності».

ГРД раніше публікувала негативні висновки стосовно окремих суддів, які відвідували півострів. Зокрема, у раді звертали увагу на те, що «судді, які відвідують, наприклад, окуповану території АР Крим, очевидно дотримуються там законів окупаційної влади та використовують окупаційну валюту. На думку Громадської ради доброчесності, така поведінка не є доброчесною. Це наша оцінка, і саме з точки зору незалежності. Такі судді ставлять під загрозу не лише свою особисту безпеку. Коли ми говоримо про суддів, які мають доступ до державної таємниці – вони ще ставлять під загрозу державну безпеку Україну».

Нагадаємо на днях Генеральний прокурор Ірина Венедіктова пояснює, що відкликання клопотання про обрання запобіжного заходу екс-голові Конституційного суду України (КС) Олександру Тупицькому зумовлене завершенням досудового розслідування, в судовому процесі обвинувачення виступатиме з клопотанням про запобіжний захід.

Журналістам у вівторок у Києві вона нагадала, що 25 травня слідство у справі Тупицького було завершено, терміни слідства завершилися 28 травня.

“Чому суддя переніс засідання щодо запобіжного заходу на 1 червня, коли завершилися терміни слідства – для мене загадка”, – сказала вона.

Генпрокурор додала: “Цілком очевидно, що 28 травня прокурори відкликали клопотання щодо запобіжного заходу у слідстві. Ми йдемо з запобіжним заходом уже в судовому процесі, в Подільському суді буде судове засідання”.

Раніше у вівторок Тупицький прийшов до Печерського районного суду Києва на засідання з обрання йому запобіжного заходу, але прокурори відкликали своє клопотання у зв’язку з завершенням розслідування і направленням справи до суду для розгляду по суті.