Український омбудсмен Людмила Денисова звернулася до Конституційного суду з проханням визнати неконституційною медичну реформу, яку почали в 2017 році. Вона направила відповідне конституційне подання.

Про це чиновниця повідомила в Telegram в середу, 6 січня.

“Ситуація, за якої розпочата медична реформа із подальшим встановленням на законодавчому та підзаконному рівнях у деяких випадках неспівмірних меті засобів досягнення – протиепідемічних заходів, призвела до порушень та обмежень конституційних прав і свобод людини та громадянина, свідченням чого є численні звернення громадян до мене, як до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”, – написала Денісова у Telegram-каналі в середу.

Вона наголосила, що Україна виявилася не готовою до боротьби з пандемією COVID-19 ні організаційно, ні юридично.

“Складнощів у протидії хворобі завдали й певні законодавчі зміни, а також започаткована у 2017 році медична реформа, що відбувається одночасно з реформами децентралізації та адміністративно-територіального устрою. Хоча загалом введені і парламентом, і урядом держави обмежувальні заходи з подолання інфекційної хвороби мають виправдану мету – збереження життя та здоров’я людини”, – зазначила омбудсмен.

Крім того, уточнила Денісова, пояснюючи причини ситуації, що склалася, чинне законодавство на час запровадження карантину, а саме закон “Основи законодавства України про охорону здоров’я”, закони “Про захист населення від інфекційних хвороб”, “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” також виявилися не адаптованими до загрози здоров’ю, що виникла.

“Про це свідчать і внесені до деяких із них протягом березня-травня 2020 року зміни та доповнення, і ухвалені інші закони та правові акти”, – зауважила вона.

Як повідомляє Денісова, на ім’я омбудсмена надійшла велика кількість звернень щодо неконституційності впроваджуваної медичної реформи, нерозумності, неспівмірності мети та заходів, які намагався встановити уряд для подолання пандемії COVID-19, про неконституційність окремих положень законів України, відповідних постанов Кабінету Міністрів України, а також були висловленні прохання звернутися з відповідним конституційним поданням до Конституційного Суду України.

“Наголошую, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи також право на охорону здоров’я, передбачають правові гарантії, правову визначеність і пов’язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері охорони здоров’я, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин могли бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що їхнє право, його зміст і обсяг буде ними реалізовано”, – наголосила Денісова.

Як повідомлялося раніше, глава МОЗ України Максим Степанов, м’яко кажучи, незадоволений тією медичною реформою, яку проводила його попередниця Уляна Супрун. За його словами, це була “якась дика імплементація”. Проте, скасовувати цю реформу нинішній міністр охорони здоров’я не має наміру. За його словами, її потрібно просто доводити до стану нормальної, ефективної програми дій.