До кінця тижня Центральна виборча комісія завершила підрахунок голосів. Пальму першості за партійними списками втримав "Народний фронт". "Свобода" таки не пройшла.

Визначеність з результатами дозволила політичним силам перевести коаліційні переговори в активну фазу.
Активізувалася підготовка остаточної версії коаліційної угоди. У робочі групи за напрямками угоди увійшли представники Блоку Петра Порошенка, "Народного фронту", "Самопоміч", Радикальної партії Ляшка, "Батьківщини". Вперше формування коаліції проходить в такій складній конфігурації.

Інтрига номер 1

Схоже, всі сторони згодні з тим, що Арсеній Яценюк – на своєму місці. Однак у Петра Порошенка є свій фаворит, потенціал якого розкритий далеко не на 100%. Це нинішній віце-прем'єр-міністр, міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Володимир Гройсман. ЗМІ готували його на посаду спікера, однак сам Гройсман відхрестився від цих чуток.

Гройсман – таємна зброя Порошенко, політичний локомотив, який покликаний витягнути рейтинг Президента з прірви, в яку він явно скочується. Поки цей "локомотив" на запасній колії, але для реального політичного старту йому потрібна стартова площадка. Таким чином, посада Гройсмана – це одне з найголовніших питань коаліціади. Від місця Гройсмана залежить і те, чи будуть реалізовані в країні його вінницькі напрацювання з реформи адміністративних послуг, а також масштабні плани з децентралізації.

 

Інтрига номер 2 

Баланс інтересів Петра Порошенка та Арсенія Яценюка в силовому блоці. За інформацією видання "Дзеркало тижня", вакантний нині пост секретаря з Національної безпеки "зарезервований" для Олександра Турчинова на той випадок, якщо "Народний Фронт" погодиться "віддати" президенту пост міністра внутрішніх справ.

Таким чином в руках президента виявляться не тільки питання зовнішньої безпеки та зовнішньої політики, а й "поліцейська функція" держави. З іншого боку, посада секретаря РНБО залишає серйозні важелі впливу на силовий блок партнерам по коаліції.

Крім того, у випадку "перегинів" Банкової не мовчатимуть і не діяти і численні командири батальйону, що пройшли до Верховної Ради за списками всіх основних політсил, які беруть участь в коаліційних переговорах.

 

Інтрига номер 3

Прорив "Самопомочі" в економічний блок. За інформацією деяких ЗМІ, в якості одного з основних претендентів на Міністерство економіки називається Ганна Гопко, перший номер і обличчя списку "Самопомочі", лідер громадської ініціативи "Реанімаційний пакет реформ". Таке призначення давно не викликає подиву у експертів. "Самопоміч" давно наполягає, щоб за основу роботи уряду взяли законодавчий пакет, розроблений Гопко та її експертами.

 

Інтрига номер 4.

Гуманітарний блок. Незважаючи на те, що багато хто вважає фаворитом на посаду міністра освіти і науки нинішнього міністра Сергія Квіта (номер 11 у списку БПП), не варто списувати з рахунків і Лілію Гриневич (номер 9 в списку НФ).

Гриневич – глава профільного парламентського комітету. Її кандидатура всерйоз розглядалася на цю посаду навесні, при формуванні нинішнього уряду. За її плечима досвід організації серйозних реформ у сфері освіти, наприклад, впровадження ЗНО. Те що прогресивний закон про вищу освіту був прийнятий попереднім складом Верховної Ради, незважаючи на опір комуністів і регіоналів – цілком її заслуга.

Проти Квіта відіграє те, що при ньому в Міносвіти збереглися всі старі корупційні схеми із закупівлі підручників. Крім того, Квіт – непоганий фахівець з вищої освіти, але експерти стверджують, що в інших сегментах він відверто слабкий.

 

Інтрига номер 5.

Місце в коаліції Радикальної партії. Незважаючи на деякі коливання, Яценюк все-таки запросив до коаліції Радикальну партію Ляшка, "за яку проголосували мільйони українців". Логіка проста: Ляшко – природжений демагог, краще мати його в союзниках, ніж в опозиції.

За неформальної інформації, радикали претендують на керівництво податкової, митницею, а також одне з міністерств. Яке саме міністерство – не уточнюється, але дуже ймовірно, що це Мінтранс. З одного боку, зараз транспортом та інфраструктурою керує Максим Бурбак. З іншого боку, нічим особливим на цій посаді він не відзначився – ні поганим, ні хорошим. Цілком може піти на віце-прем'єрське підвищення, а вакантну посаду може зайняти восьмий номер списку Ляшко – Валерій Вощевський, екс-глава Держслужби автомобільних доріг України.

Податкову радикалам навряд чи довірять, а ось вірогідним керівником митної служби називають Сергія Рибалка (номер 20 у списку РПУ). Це в минулому бізнесмен, творець компанії "Снек-Експорт", відомого національного виробника горішків і насіннячок, який мав досвід роботи в уряді Тимошенко.

 

Інтрига номер 6.

Амбіції Тимошенко. У деяких ЗМІ пройшла інформація, що Юлія Тимошенко може очолити Міністерство закордонних справ. На перший погляд, не густо, як для екс-прем'єра, політика, який претендував на президентську посаду. Проте Юлія Володимирівна в особливому положенні. Вона вийшла з в'язниці, але при цьому розгубила велику частину соратників, рейтингу, довіри. Колись вона дуже високо піднялася, але тим хворобою було падати з політичного олімпу. У такій ситуації немає більш логічною посади, ніж керівник МЗС.

 

Автор: Кай Кіт