image

Кандидати возять людей безкоштовно і організовують курси та гуртки. Експерти: потрібно допрацьовувати закон

Місцеві вибори 25 жовтня не обійдуться без порушень, кажуть експерти. А частину їх зафіксували ще до старту передвиборчої гонки: рекламу кандидатів на білбордах ще влітку, тобто до початку передвиборчої гонки, помітили в 15 областях. Вдаються до хитрощів політичні сили і зараз. "Сегодня" дізналася, яких порушень і трюків чекати на прийдешніх виборах.

МОРЕ І ТАНЦІ.

Як розповіли в Комітеті виборців України (КВУ) найпопулярніші порушення зараз – непрямий підкуп. "Це надання товарів і послуг, вихід партій на суботники, прибирання прибудинкових територій, ремонт. Як і раніше, практикують будівництво дитячих майданчиків. Це також допомога окремим категоріям громадян – продуктами або фінансами", – сказав голова КВУ Олексій Кошель. За його словами, вже роздавали продуктові набори у Хмельницькій, Полтавській, Дніпропетровській та Кіровоградській областях. Деякі кандидати роздавали школярам і студентам подарунки до 1 вересня і навіть путівки на море.

Другі за популярністю – недобросовісні форми агітації. Приміром, за словами Кошеля, деякі органи влади в своїх релізах використовують гасла відомих політсил: "Схожа ситуація – у Харкові. Там рекламують партію на громадському транспорті, що заборонено законом. Але формально вони не вказують, що це партія, і пред'явити їм нема чого". Також партії відкривають гуртки, курси мови, школи танців і ін. У Дніпропетровську один з кандидатів організував соціальні автобуси з вартістю проїзду в 1 гривню, а одна з партій возить людей безкоштовно.

 

"ТЕХНІКА" і СМС. 

Не обходиться і без технічних кандидатів: наприклад, у Дніпропетровську дві людини нещодавно змінили імена на Олександр Вілкул. "Тепер вони, швидше за все, зареєструються кандидатами на пост мера", – говорить депутат від "Опозиційного блоку" Олександр Вілкул.

Крім того, за словами Кошеля, політики все частіше використовують інтернет: "Кандидати змагаються за кількість згадок в мережі. Все більше використовують масову розсилку есемес з проханням голосувати чи не голосувати за певного кандидата".

 

ЩО ЗАГРОЖУЄ.

Відповідальність в Україні передбачена за підкуп виборців (виборцю загрожує штраф до 5,1 тис. грн або до 2 років в'язниці, а тому, хто підкуповує – до 3 років в'язниці), використання незаконних бюлетенів (штраф до 6,8 тис.грн або 3 року), порушення порядку розміщення агітматеріалів (штраф до 3400 грн), викрадення або приховування бюлетеня, протоколу чи урни з бюлетенями (штраф до 6800 грн або обмеження волі до 2 років) та інші. Але, за словами юристів, як правило довести порушення дуже складно.

"Без каруселей, але з підприємствами"

Перед виборами і на них, крім підкупу, використовують тиск на комісії, недопущення до виборів окремих політсил і технічні партії, каже політолог Тарас Березовець. "Можливі випадки фальсифікації результатів голосування і зняття партій з виборів", – вважає Березовець.

"Основною формою порушень стане підкуп виборців, коли будуть давати частину грошей до голосування, а решту – після отримання фото бюлетеня. Спробують підкуповувати і виборчкоми, – зазначив політолог Олександр Палій. – Каруселі, коли виборець отримує вже заповнений бюлетень, навряд чи активно використовують – цей процес зараз добре відстежується. Зате агітуватимуть за кандидатів керівники підприємств".

Щоб запобігти масовому підкупу, потрібно чіткіше прописати порушення в Кримінальному кодексі, говорить координатор Громадської мережі "ОПОРА" Ольга Айвазовська: "Підкуп не поширюється на благодійні фонди, громадські організації, які проводять акції на користь кандидатів. Потрібно чітко розписати поняття підкупу і його суб'єктів".