Під прокуратурою Львівської області сьогодні відбувся пікет, який мало не перетворився на бійку. Йшлося про, так звану, «трамвайну аферу», яка тягнеться ще з 2007 року: громада вимагала завершити розслідування кримінальної справи щодо закупівлі Львовом «секонд-хендівських» німецьких трамваїв за завищеною ціною.

Пікет під стінами прокуратури організувала громадянська компанія «Платформа вільних людей» спільно з ГО «Вартові Закону».

«Ми звинувачуємо особисто прокурора і прокуратуру в непрофесійності у розслідуванні цієї кримінальної справи. Їхнє завдання сьогодні – довести справу до логічного завершення, посадити авантюристів і винних в тій схемі», – пояснив керівник «Платформи вільних людей» Любомир Пелих.

Нагадаємо, трамваї чеського виробництва фірми TATRA, які закупив Львів у Німеччині, надходили двома партіями: у 2007 році і 2008 році. Загалом місто купило 21 трамвай. Та вже 1 квітня 2009 року прокуратура Львівської області порушила  кримінальну справу за фактом привласнення бюджетних коштів в особливо великих розмірах службовими особами ЛКП «Львівелектротранс» та ТзОВ «С», вчиненого за попередньою змовою з невстановленими особами, за ознаками злочину, передбаченого ст. 191 ч. 5 Кримінального кодексу України. Тоді  ЛКП «Львівелектротранс» очолював Андрій Федоренко, який завчасно 30 березня 2009 року звільнився. Перед повідомленням з прокуратури була ще інформація з КРУ у Львівській області, в якій було сказано, що це комунальне підприємство уклало угоди на поставку вживаних німецьких трамваїв із двома українськими фірмами. Внаслідок такого посередництва вартість придбаних трамваїв зросла на 4,4 млн грн.

Нинішній прокурор Львівської області Микола Гошовський на брифінгу для журналістів, яких він зібрав ще перед пікетом, пояснив, що про цю справу він дізнався лише учора. Кримінальне провадження знаходилося у слідчому відділі Франківського райвідділу міліції.

«Ви знаєте, що цей райвідділ був найбільше підданий пошкодженню і там дотепер тривають питання щодо відновлення кримінальних проваджень, наведення порядку», –додав прокурор.

За його словами, після того, як було порушене кримінальне провадження ще в 2009 році, тривалий час справа активно не розслідувалася, адже звинувачені оскаржували її порушення у судах.

«І це оскарження тривало до березня 2013 року. Аж 17 червня 2013 року це провадження повернулося із суду до прокуратури і було внесено в реєстр. Проводилося розслідування, призначена економічна експертиза з приводу оцінки вартості трамваїв, зараз ми шукаємо її. Основна проблема у цьому провадженні – це оцінка вартості трамваїв, які зроблені експертами. Проблема в тому, що за оцінками експертів один трамвай коштував 140 тис. грн, а вартість, яку показала фірма, що закуповувала  – 440 тис. грн. Вийшла різниця в ціні одного трамвая 300 тис. грн. Утім до цього часу чомусь не було зроблене міжнародне правове доручення, щоб з’ясувати  за яку реальну ціну цей товар був куплений за кордоном. І вже найближчим часом таке доручення буде зроблено», – розповів прокурор. Ця процедура може тривати від 3 до 6 місяців.

Окрім того, Микола Гошовський додав, що дав вказівку перевести розгляд справи з району на рівень області – у транспортну сферу управління внутрішніх справ і забезпечити її належне розслідування.

«Вона буде розслідувана», – запевнив він.

Після брифінгу, вийшовши до громади на запрошення пікетувальників, прокурор теж наголосив, що буде зроблене  міжнародне правове доручення по цій справі, щоб німецькі фірми, які продавали трамваї, підтвердили їх ціну.

«Бо всі ці експертизи, які до сьогодні проводилися тут – це гадання на кофейній гущі. Тому найближчим часом буде зроблене це доручення  і стане ясно, чи хтось нажився на цих трамваях», – пояснив прокурор.

Попри це під стінами прокуратури розгорілася справжня словесна перепалка. Представники громадських організацій звинувачували прокуратуру у бездіяльності.

«Чому Федоренко до сих пір не сидить у тюрмі?», – закидала громада прокурорам.

Водночас прокурор звинуватив керівника «Платформи вільних людей» Любомира Пелиха у піарі. Пояснюючи, що той ніколи не цікавився суттю справи, не звертався в прокуратуру, а чомусь вийшов  одразу з пікетом.

«Якби їм справді були цікаві факти по цій справі, вони б спершу прийшли на прийом до прокурора, а не влаштовували пікети. Адже я готовий приймати хоч щодня керівників громадських організацій», – каже Микола Гошовський.

Окрім того, він додав, що за нищення газонів, перекриття руху активісти можуть понести також відповідальність. Натомість представники громадських організацій відкидали закиди про піар, мовляв, «ми були на Майдані, мерзли, коли ви сиділи в своїх кабінетах і пили віскі».

Прийшов під стіни прокуратури і сам обвинувачений, екс-керівник «Львівелектротрансу» Андрій Федоренко. Він зі свого боку переконував, що справа щодо закупівлі трамваїв сфабрикована і просив прокуратуру якомога швидше її завершити.

«Я нічого ні в кого не крав, коли порушили кримінальну справу, я думав, що це жарт», – виголошував Федоренко. Натомість керівники громадських організацій кричали йому в обличчя, що він злодій і незабаром таки понесе покарання.

«Ми прижмемо тебе, такого перця. Я тебе навчу, що таке правосуддя по-українськи, – викрикував Любомир Пелих. «Ти злодій, ти розвалив «Львівелектротранс. Ми тебе посадимо. Ти ще по рилу не получав», – таким був діалог активістів з колишнім чиновником.

На завершення Любомир Пелих у коментарях журналістам повідомив : «Якщо прокуратура найближчими днями не дасть нам гарантії, що «трамвайні аферисти» понесуть відповідальність, ми вдаватимемося до мирних акцій протесту – перекриватимемо магістральні шляхи у Львові, розпочнемо голодування, порушимо питання недовіри прокуратурі Львівської області.».  Свою акцію вони називають безстроковою і будуть збирати підписи за недовіру прокуратурі.

Нагадаємо, як дослідила тоді газета «Ратуша», упродовж 2007–2008 років із бюджету розвитку м. Львова ЛКП «Львівелектротранс» отримало 10 млн 550 тис. грн на закупівлю трамваїв. Переможцем торгів визнали ТзОВ «Сармат», яким керував засновник і директор Андрій Федоренко. З ним 5 жовтня 2007 року уклали договір постачання, а вже 21 грудня призначили директором ЛКП «Львівелектротранс». Через чотири дні Федоренка уклав із рідним «Сарматом» додаткову угоду до договору від 05.10.2007 року, відповідно до якої термін поставки змінив до 01.03.2008 року. До лютого 2008 року «Сармат» імпортував та реалізував «Львівелектротрансу» 11 вживаних трамвайних вагонів на суму 4992999 грн, яка надійшла передоплатою 2007 р. від ЛКП «Львівелектротранс» на банківський рахунок ТзОВ «Сармат».

У квітні 2008 р підприємство «Львівелектротранс» знов оголосило торги на закупівлю 11 вагонів. Договір поставки трамвайних вагонів на суму 4 млн 840 тис. грн примудрилися укласти із луцьким ТзОВ «Автоконцепт», якого на момент тендеру не існувало. У 2008 р. «Сармат» знов виступив імпортером 11 вживаних вагонів, продавши вагони своїм працівникам, які в липні–вересні 2008 року зареєструвалися приватними підприємцями. Своєю чергою ці приватні підприємці завищивши ціну на 180 тис. грн продали вагони ЛКП «Львівелектротранс». Вартість незаконно отриманих бюджетних коштів становила близько 2 млн грн.

Уже в липні 2009 року Галицький районний суд під головуванням судді М. Олексієнко вирішив «постанову про порушення кримінальної справи за фактом привласнення бюджетних коштів в особливо великих розмірах службовими особами ЛКП «Львівелектротранс», ТзОВ «Сармат» вчиненого за попередньою змовою з невстановленими особами, за ознаками злочину передбаченого ч.5 ст. 191 ККУ скасувати». Однак, тоді прокуратура оскаржила це рішення суду.

Джерело: Вголос