У Чорному морі на бойове чергування встав носій крилатих ракет “Калібр”, загальний залп, якого становить 4 ракети.

Про це повідомили військово-морські сили Збройних сил України 20 листопада.

Наразі в Чорному морі на бойовому чергуванні перебувають вісім ворожих кораблів, з яких один носій крилатих ракет “Калібр”.

Також командування надало інформацію щодо ситуації в інших водах.

Так, в Азовському морі ворог продовжує контролювати морські комунікації утримуючи на бойовому чергуванні два кораблі.

В Середземному морі перебувають 10 ворожих кораблів, з них 5 носіїв крилатих ракет “Калібр”, загальний залп становить 76 ракет.

“За добу, в інтересах РФ прохід Керч-Єнікальською протокою здійснили: до Азовського моря два судна, з них жодне не рухалось з протоки Босфор”, – додали військово-морські сили Збройних сил України.

За інформацією українського командування, до Чорного моря пішло 20 суден, з них одне продовжило рух у напрямку протоки Босфор.

Таким чином Росія продовжує порушувати Міжнародну конвенцію з охорони людського життя на морі 1974 році (SOLAS), вимикаючи системи автоматичної ідентифікації (AIS), на цивільних суднах в акваторії Азовського моря.

Як відомо, у 2014 році Росія окупувала Крим та денонсувала договір в односторонньому порядку. З того часу Кремль почав активно мілітаризувати Крим, перетворюючи півострів фактично на військово-морську базу для свого флоту. До нього входять 14 великих кораблів – 2 протичовнові кораблі, 3 сторожові фрегати, 2 ракетні кораблі, 7 великих десантних кораблів, 2 дизельні підводні човни, 23 малих корабля і катери.

Але, за словами військового експерта Володимира Заблоцького, яке він розповів РБК, із семи підводних човнів, шість із яких здатні стріляти ракетами типу “Калібр”, два перебувають за межами Чорного моря. З чотирьох корветів один був пошкоджений, його вивели на ремонт на Волгу. З трьох фрегатів один перебуває в Сирії і не може зайти до чорноморської акваторії, “Адмірал Ессен” та “Адмірал Макаров” у Севастополі, при цьому другий також пошкоджений.

Що ж до великих десантних кораблів (ВДК), частина їх залишилася за протоками, в акваторію Чорного моря їх не пропустила Туреччина, спираючись на Конвенцію Монтре (договір, за яким Туреччина має право обмежувати прохід військових кораблів Босфором і Дарданеллам – ред.) . Через це Росія так і не спромоглася поповнити Чорноморський флот і змушена використовувати те, що є.

Але й з наявних ВДК Росії фактично нема користі. Адже частина української акваторії перебуває під контролем ЗСУ, що зберігає панування в межах північного заходу Чорного моря – від Дунаю до адмінкордону з Кримом, аж до підходів до окупованої частини Херсонської області. А тому як би росіяни не намагалися, їм не вдається висадити десант на північ та захід берегів України.

Незважаючи на чисельну перевагу ворожого флоту та часткову окупацію акваторії Чорного моря Росією ще до повномасштабного вторгнення, Україна і на цьому “полі” довела ефективність у боротьбі з агресором. Найяскравіші результати – потоплення флагмана російського флоту, крейсера “Москва” та звільнення острова Зміїний. У першому випадку ВМС вдарили по “Москві” ракетами “Нептун”.

“Тут варто згадати вираз Путіна: “Україна – це неіснуюча держава”. Так от флот цієї неіснуючої держави, не маючи бойових кораблів, втопив флагман російського флоту, крейсер “Москва”. Це сучасний ракетний крейсер, він був призначений для дій у відкритому океані, у Середземному морі, створюючись для протистояння потужним силам, він виявився беззахисним перед двома ракетами “неіснуючої країни”, – іронізує Заблоцький.

Військові бази України можна продовжувати розміщувати та розвивати там, де вони вже є – в Одеській області, Миколаївській, Бердянську та Маріуполі. Крим же буде автентичнішим як зона відпочинку, туризму та рекреації. Схожої думки дотримується експерт Заблоцький, але вважає, що ідея демілітаризувати півострів не повинна стосуватися всієї території Криму.

“З Криму, може, і не потрібно робити військову базу, ми ж не імперія. Щодо Балаклави, Севастополя та інших міст, я не згоден. Закінчення війни з Росією, звільнення наших територій ще не означає миру з Росією. Поки вона існує, вона зализуватиме рани і готуватиме наступний напад”, – каже Заблоцький. І щоб Україна була захищена з усіх боків, зокрема під прикриттям потужного флоту, у Криму мають бути свої військові бази, резюмував експерт.