Військовий експерт Олег Жданов прокоментував, яку загрозу для України становить зафіксований білорусами великий ешелон танків та засобів ППО без розпізнавальних знаків, що рухався в Білорусі в напрямку півдня.

На думку експерта, це може бути підготовкою до збройних провокації з боку Білорусі, проте російськими військами.

Про це Жданов розповів у ефірі свого YouTube-каналу 3 вересня.

“Так, помічений цей ешелон. Є відомості нашої розвідки. Наша розвідка каже, що вони накопичують біля кордону танки, бронемашини, артилерію і системи ППО. Цілком можливо, що можуть бути збройні провокації з боку Білорусі, але російськими військами. Я не думаю, що білоруська армія захоче все-таки влазити в цю війну. Хоча ми не можемо повністю гарантувати, що білоруси в неї не вляпаються”, – зауважив військовий експерт.

У цьому контексті він пояснив, що Росії дуже потрібен зараз другий фронт, щоб відтягнути українські сили від захисту Донецької області.

“Їм потрібна оперативна пауза і вони б хотіли відтягнути частину наших військ. Вони не можуть, бачите, взяти Донецьку область, тому цілком можливо, що будуть збройні провокації. Не такі, як у Чернігівській і Сумській – де вони обстрілюють просто нашу територію. Тут цілком можливо, можуть бути провокації, особливо під час навчань або після них, або під виглядом навчань”, – припустив Жданов.

Водночас він зауважив, що залишається спокійним, адже Україна досить давно і довго зміцнює лінію оборони на кордоні з Білоруссю.

Експерт також пояснив, чому припускає саме збройні провокації, а не вторгнення.

“Тому що один ешелон – це один батальйон, це максимум одна батальйонно-тактична група. Якраз із посиленням артилерії, з посиленням танків вона не зможе провести вторгнення. Вона може провести розвідку боєм, збройну провокацію, але… (не вторгнення – ред.)” – сказав Жданов.

“А ось це без розпізнавальних знаків – буде важко визначити, чия вона. Тільки по захопленню полонених можемо визначити – чия, або по перехопленню радіопереговорів. Може бути спроба втягнути Білорусь таким чином у війну. Без розпізнавальних знаків пустять своїх солдат. Або в останній момент вони нанесуть на техніку розпізнавальні знаки армії Білорусі і підуть в атаку – та ж розвідка боєм”, – додав військовий експерт.

Однак незважаючи на те, готує Білорусь повномасштабне вторгнення чи ні, а вина держави і її самоназваного диктатора Лукашенка перед Україною вже незмірно велика.

Доктор юридичних наук із Лодзького університету Томаш Ляховський вважає, що під визначення акту агресії підпадає факт, коли одна країна надає свою територію другій країні, щоб та вчинила збройний напад на ще іншу, третю країну. Білорусь — країна-агресор. Це визначення прийняли в резолюції Генеральної асамблеї ООН дуже давно.

З території Білорусі, на якій дислоковані війська РФ, вилітають російські винищувачі, звідти росіяни обстрілюють територію України. На спеціальній сесії ООН 2 березня 2022 року 141 країна проголосувала за те, щоб Білорусь, як і Росію, визнати країною-агресором. Проти такого рішення виступили п’ять держав — Росія, Сирія, Північна Корея, Білорусь і Еритрея. Це було політичне голосування, але воно також засвідчило, що визначення агресії з 1974-го року досі прийнятне для світу і що Білорусь відіграє роль співагресора.

Також Ляховський вважає, що Лукашенко має бути засуджений за злочин агресії.

“І тут дуже важливо, хто розглядатиме справу Лукашенка. Річ у тім, що Міжнародний кримінальний суд у Гаазі, з одного боку, може розглядати справи, пов’язані зі злочином агресії. Але є одне велике «але»: у випадку агресії між державами цей суд не може судити осіб, які представляють країни, що не підписали й не ратифікували Римський статут. А Білорусь і Росія — саме такі країни.

Тобто у випадку геноциду, воєнних злочинів і злочину проти людяності суд у Гаазі може судити російське чи білоруське керівництво, а також російських військових. Натомість у випадку злочину агресії — ні. Тому Україна зараз вимагає в міжнародної спільноти створити окремий Спеціальний трибунал, який би займався злочинами агресії й судив, зокрема, білоруське керівництво”.