Верховна Рада проголосувала за законопроект №7440 про створення Вищого антикорупційного суду. Голосуванню передували тривалі дебати з розгляду і внесення в проект тисяча дев'ятсот двадцять сім поправок. На голосуванні був присутній ініціатор законопроекту – президент Петро Порошенко. Перед самим голосуванням він з'явився в залі, передає Корупція.Інфо

В результаті закон підтримало 315 народних обранців. Так в БПП "за" проголосувало 123 депутата, Народний фронт дав 70 голосів, Оппоболок – 2 голоси, 22 – проголосували проти, "Самопоміч" – 22 "за", Радикали – 2 голоси "за", інші члени фракції утрималися, "Батьківщина "- 14 голосів" за "," Воля Народу "- 18," Відродження "- 21 голос" за ".

"Це перемога. Перемога українського народу. Моя перемога як президента України, перемога українського парламенту на чолі з Андрієм Парубієм, перемога українського уряду на чолі з прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом. І перемога кожного з 315 депутатів. Цей крок завершив формування антикорупційної інфраструктури", – заявив під бурхливі оплески Порошенко після голосування, зазначивши рішучість дій української влади в боротьбі з корупцією.

Найважливіша поправка

Верховна Рада два пленарні тижні розглядала близько двох тисяч поправок до проекту, а тому профільний комітет мав узгодити остаточний текст до фінального голосування.

Окрім того, комітет мав внести у проект закону формулювання поправки щодо фактичного "права вето", яке узгодила Україна з МВФ.

Зранку 7 червня депутат Мустафа Найєм повідомив про суть компромісу навколо законопроекту про антикорупційний суд.

За його словами, рада міжнародних експертів таки зможе накладати фактичне "вето" на кандидатів у судді до антикорупційного суду, яких буде призначати Вища кваліфікаційна комісія суддів.

Раніше українська сторона наполягала, що ВККС зможе нівелювати це "вето" міжнародних експертів двома третинами зі свого складу.

Популярне: "Всі приїхали висловити співчуття, а він…": Мер одного з міст вразив українців своїм вчинком на могилі воїна

Проте під час перемовин дійшли компромісу, що самостійно Вища кваліфікаційна комісія суддів це "вето" подолати не зможе.

Долати застереження міжнародних експертів зможе спільна комісія ради міжнародних експертів та ВККС. При чому рішення цієї спільної комісії має підтримати щонайменше половина міжнародних експертів.

Суддями можуть бути виключно громадяни України, які відповідатимуть низці професійних вимог.


НАБУ розслідуватиме справи, а антикорупційний суд їх розглядатиме


Рада міжнародних експертів складатиметься з 6 членів, а ВККС має 16 членів. Тож, фактично, більшість членів ради міжнародних експертів зможе блокувати проходження "недоброчесних" кандидатів, що не відповідатимуть критеріям доброчесності.

Член робочої групи щодо антикорупційного суду Георгій Вашадзе, який брав участь в узгодженні поправок між владою України та західними партнерами, підтвердив, що міжнародні партнери погодились на такий компроміс.

Новий суд

Антикорупційний суд розглядатиме корупційні справи, які розслідуватиме Національне антикорупційне бюро. Суд буде розглядати справи по суті, а також буде апеляційною інстанцією.

Фактично в Україні створюється незалежна від влади та підтримувана західними партнерами антикорупційна вертикаль – НАБУ розслідує справи, а антикорупційний суд їх буде судити.

Багато політиків та депутатів остерігались, що така непідконтрольна владі вертикаль може у майбутньому покарати їх самих.

"Частина противників суду – це ті, хто вважає, що НАБУ та антикорупційний суд можуть посадити будь-кого, незалежно від того, винна людина чи не винна", – розповідав депутат Вадим Денисенко.

Антикорупційний суд розглядатиме справи щодо корупції на найвищому рівні
Попри те, що президент підтримував створення суду, саме частина депутатів від БПП виступали проти ухвалення закону.

Створення антикорупційного суду є вимогою до України з боку західних партнерів та Міжнародного валютного фонду, зокрема і для отримання наступних траншів кредитів та фінансової допомоги.

Вже цього року Україна планувала отримати від МВФ до 2 мільярдів доларів.
Європейський Союз також прив'язав до створення антикорупційного суду надання мільярда євро макрофінансової допомоги.

Без цих коштів, як зазначали експерти, уряд може зіткнутись з серйозними фінансовими проблемами наприкінці року.

Призначення суддів

Проект закону передбачає, що суддів антикорупційного суду будуть обирати на відкритому конкурсі.

Схожу процедуру проходили новообрані судді Верховного суду.

Хто матиме вирішальний голос при відборі суддів – такою була головна суперечка при створенні антикорупційного суду

Суддею антикорупційного суду може бути кандидат не молодший 35 років з великим досвідом роботи в юридичній сфері.

Кандидат на посаду судді на вибір може відповідати кільком критеріям: стаж роботи суддею не менше п'яти років, або науковий ступінь у сфері права і стаж роботи у сфері права не менше семи років, або адвокатський досвід не менше семи років.

Під час перемовин з міжнародними партнерами до проекту закону внесли поправки, які дещо полегшили умови до кандидатів, а також пришвидшили процедуру створення суду.

Минулого року під час створення нового Верховного суду громадська рада доброчесності, яка працювала за підтримки західних партнерів, також давала свої висновки щодо кандидатів.

Проте ВККС могла легко долати негативні висновки і робила це, тож до багатьох суддів Верховного суду у експертів та західних партнерів були певні претензії.

При створенні антикорупційного суду західні партнери України вирішили прибрати таку можливість.


\