Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олександр Данилюк під час з'їзду партії Слуга народу 9 червня заявив, що зараз є можливість оживити Мінський формат.

«Зараз є можливість оживити Мінський формат. Я розумію, що зараз вибори, але Мінськ поза виборами і політикою, тому варто зараз дати суспільство те, що важливо зараз. Так, мир це важливо, але дайте зараз Мінській групі відпрацювати», — заявив Данилюк.

На питання обміну заручниками він відповів: «Так, це пріоритетне питання для президента. Але воно максимально заполітизоване зараз, не треба перетворювати це в публічний фарс».

Окрім того, як зазначив Данилюк, з 1 липня схема заробітку «Роттердам +» просто зникне.

 «Роттердам +» – це методика формування ціни на вугілля при виробництві електроенергії на теплових електростанціях в Україні

Якщо це рішення набуде чинності, всі ті, від кого залежить впровадження ринку електроенергії, мають низку ризиків, сказав Данилюк на брифінгу. Щоб зменшити негативний ефект на українців та економіку країни, вони повинні працювати цілодобово і нести свою відповідальність.

Секретар РНБО наголосив, що в разі відтермінування закону про ринок електроенергії, повинна відбутися зустріч з депутатами Верховної Ради і це питання має стати пріоритетним.

На 1 липня запланований запуск закону «Про ринок електричної енергії», який схвалили ще в 2017 році. Закон має ввести нову модель ринку електроенергії: ринок двосторонніх договорів, ринок «на добу вперед», внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок і ринок допоміжних послуг.

24 травня представництво Євросоюзу та ЄБРР рекомендували відтермінувати впровадження нового ринку електроенергії, проте український парламент провалив розгляд законопроекту про відтермінування.

Що таке «Роттердам+»?

Це запроваджена з 2016 року методика формування ціни на вугілля при виробництві електроенергії теплових електростанцій в Україні. Методику вели через втрату Україною контролю над частиною Донецького вугільного басейну через війну. Майже всі шахти з антрацитовим вугіллям, на якому працює більшість ТЕС України, після окупації Донбасу опинились на непідконтрольній території.

Тож, щоб забезпечити енергетичну незалежність України від окупованих територій, вирішили купувати паливо на міжнародній біржі в Нідерландах. Туди доставляють вугілля з Африки та Америки.

Проте щомісяця формула збирає надлишковий мільярд гривень. Так, реальна переплата за перші 2,5 роки дії формули «Роттердам+» склала майже 35 мільярдів гривень.