Фінансисти покращили прогнози щодо курсу гривні на цей рік. Вони більше не заїкаються про 29-30 грн/$ до кінця грудня 2017 року – пом'якшили свої оцінки відразу на 2-3 грн, передає Корупція.Інфо

Популярне: Ніби кінець світу прийшов!!! У Кривому Розі пройшов страшний смерч і град, який все нищив. Там було справжнє пекло (ВІДЕО)

Наприклад, начальник казначейства VTB Bank (Україна) Станіслав Верхградський чекає в другому півріччі подорожчання долара не більше ніж до 28 грн/$. Керуючий партнер інвестиційної компанії Capital Times Ерік Найман – лише до 27,2 грн/$, а екс-директор казначейства Комерційного індустріального банку Андрій Пономарьов – зовсім до 26,7 грн/$.

Експерти називають відразу дві головні причини поліпшення своїх курсових прогнозів. Перш за все, це хороший урожай української агропродукції і, відповідно, високі очікування щодо його експорту. А також поліпшення цінової кон'юнктури на світовому металургійному ринку для наших сталеварів, готових нарощувати поставки продукції за кордон.

Супутній фактор – висока доларизація економіки. Андрій Пономарьов зазначив, що раніше валюту часто скуповували ті, кому вона насправді не була потрібна. І саме вони зараз найактивніше її розпродають, підтримуючи курс гривні.

«Економіка надмірно доларизована, валюту купували в страху в прок. Курс долара був переоцінений і тепер його обсяги продавлюють курс у зворотний бік», – підкреслив Пономарьов.

Теж саме відбувається і на готівковому ринку. Людям потрібна гривня для життя, і вони активніше здають долари в обмінники. Ті, що скуповували в паніці в розпал девальвації нацвалюти.

«Якби ще й прямі іноземні інвестиції в країну пішли, ми б побачили різке зміцнення гривні», – додав Ерік Найман.

Всі перераховані вище фактори продовжать діяти на валютному ринку і цієї осені. Тільки з деякими поправками і на тлі непростої ситуації на світових ринках. Експерти виділили 7 ризиків:

Зменшення припливу валютної виручки через зниження світових цін на аграрному і металургійному ринках. «До липня заводилася виручка, яка отримана металургами по весняним цінами. Тобто валютний ринок відігравав березневі-квітневі ціни, коли тонна залізорудної сировини була в районі $ 80-86. Липень-серпень – період відпусток, тому на нашому ринку затишшя. А в світі ціни вже впали до $ 55, і зменшена в обсязі виручка з літніх реалізацій піде восени. Підтримку металургам може надати Китай, від якого залежить ситуація з ж/з сировиною. Але це важко прогнозований фактор», – пояснив член Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран.

Скорочення заробітків українських експортерів може провокувати очікувана зміна у вересні ставки Федеральної резервної системи США. Воно буде грати на зниження цін на сировинних ринках.Підготовка енергетиків до опалювального сезону і посівна у аграріїв виллються в зростання попиту на долар. На зовнішніх ринках будуть закуповуватися як енергоносії, так і добрива. «Вітчизняний виробник мінеральних добрив впав в «кому», а експерти оцінюють потенційний обсяг імпорту міндобрив для агросектора десь в $ 1 млрд, що може стати випробуванням для гривні», – зазначив Станіслав Верхградський.

Існує ймовірність того, що валютний ринок ще не повністю відчув основні наслідки торгової блокади на сході країни і «націоналізації» українських підприємств в ДНР.

Ускладнюється ситуація з виділенням фінансової допомоги від Євросоюзу, про що минулого тижня повідомили в Мінекономіки. Європа, як і МВФ, вимагає реформ і боротьби з корупцією, інакше не виділить 600 млн. євро.

«Крайній термін з виконання висунутих умов – середина листопада поточного року. На наш погляд, у уряду ще є час для виконання поставлених умов », – сказав Верхградський.

Незважаючи на те, що МВФ спростив свої умови по кредитуванню України (відмовився від вимоги по запуску земельної реформи), наша країна все одно не отримає до кінця 2017 р. раніше очікувані $ 3,5 млрд.

«Всю суму ми не отримаємо, але один транш в $ 1 млрд або до $ 1,5 млрд буде виділено, так як тимчасово знято одне з двох найбільш болючих вимог», – пояснив Ерік Найман.

Затягується призначення нового керівника Нацбанку. Головне, щоб період безвладдя в НБУ не затягнувся довше жовтня.

«Якщо цей період закінчиться не пізніше жовтня, то особливого впливу на міжбанківський ринок не зробить. Правління НБУ послідовно дотримується політики плаваючого курсу нацвалюти і таргетування інфляції », – заспокоїв Станіслав Верхградський.

Окремо експерти зупинилися на восьмому ризику, який може тиснути на валютний ринок – на можливе повернення на міжбанк НАК «Нафтогаз України». Держкорпорація відносно недавно втратила статус головного покупця долара в опалювальний сезон. Як тільки Європейський банк реконструкції і розвитку відкрив їй поновлювану кредитну лінію під закупівлі газу на $ 300 млн, Вона стала набагато рідше виходити на валютний ринок. Нещодавно ж стало відомо про небажання ЄБРР продовжувати цю лінію через затягування реформи НАКу).

Саме відсутність «Нафтогазу» – активного покупця на валютних торгах цієї зими і минулої осені дозволило Нацбанку стабілізувати курс гривні. І цілком очевидно, що, якщо НАК знову почне активну скупку долара, це виллється в його стрімке подорожчання. І не тільки тому, що на нього не вистачить валюти, а ще й через те, що на новий попит швидко відреагують експортери – почнуть притримувати продаж необов'язкової частини валютної виручки, щоб півгодини її розпродати.

«Нафтогаз» штовхне курс долара. Але це не буде зростання на 2-3 грн. Може бути до 1 грн. Якщо ж на тлі проблем з револьверною лінією ЄБРР, підключаться інші фактори, такі як відсутність грошей інших міжнародних організацій, і очікування експортерів погіршаться, то курс просяде більш значно – на 1,5 грн. Але більше ніж 27,5 грн ./$ все одно не чекають. І це ближче до першої половини наступного року», – підсумував Андрій Пономарьов.