Верифікація по-новому: українців з субсидіями і пенсіями перевірятимуть ревізори.

Експерти впевнені, що верифікацію необхідно продовжувати, однак, на даний момент перевірки очікуваного результату не дали, передає Корупція. інфо

В Україні весь минулий рік Міністерство фінансів проводило масштабну верифікацію одержувачів соціальних виплат – перевірили близько 26 мільйонів осіб.

Завдяки верифікації планували зекономити п'ять мільярдів гривень, проте, як кажуть в Мінсоцполітики, очікуваного результату перевірка не дала. В цьому році і Мінсоцполітики, і Мінфін розробили спеціальні закони, які дозволять проводити верифікацію "по-новому".

Верифікація триватиме і в цьому році, для цього Мінфін розробляє закон "Про верифікацію", розповіли в прес-службі відомства. Проект документа зараз не опублікований. Свій законопроект, який дозволить проводити верифікацію "по-новому", розробили за рекомендацією Світового банку і в Мінсоцполітики.

Документ затвердили на засіданні Кабінету міністрів 1 лютого. Головне нововведення – поява ревізорів (соціальних інспекторів), які зможуть ходити по сім'ях і перевіряти, чи дійсно вони потребують допомоги від держави.

Як говориться в проекті закону, інспектор має право "ініціювати дослідження соціальних аудитором матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за соціальною допомогою" і "відвідувати одержувачів соціальної допомоги за адресою їх проживання".

Соціальні інспектори працюватимуть в органах соціального захисту на місцях. Для цього створять цілу структуру на чолі з регіональними керівниками, яких призначить держсекретар Міністерства соціальної політики.

Соціальні інспектори запрацюють з 2018-го (до цього документ повинні підтримати парламентарії) і обійдуться бюджету приблизно в 50 мільйонів гривень. Ідея соціальних інспектори не нова, ще в минулому році, на той момент міністр соціальної політики Павло Розенко, зареєстрував у парламенті законопроект, який передбачав створення соціальної інспекції. Однак документ в квітні 2016- го відкликали.

Інспектори – додатковий людський фактор, без якого можна було б обійтися, створивши відкритий реєстр усіх одержувачів соцвиплат, впевнений економіст Олександр Жолудь. "Ми вводимо додатковий людський фактор. Я б хотів бачити мінімальний людський фактор. Не сторожів для сторожів, спостерігачів за спостерігачами.

Соціальні виплати це те, що сплачується з податків громадян, і я вважаю, що будь-який громадянин має право подивитися, хто які виплати отримує. Потрібно створювати єдиний електронний реєстр отримувачів соцвиплат ", – заявляє експерт.

"Ми вводимо додатковий людський фактор. Я б хотів бачити мінімальний людський фактор. Чи не сторожів для сторожів, спостерігачів за спостерігачами. Соціальні виплати це те, що сплачується з податків громадян, і я вважаю, що будь-який громадянин має право подивитися, хто які виплати отримує ", – заявляє експерт.

Найбільше порушників серед одержувачів субсидії, на них, впевнені експерти, уряд і зосередить свою увагу найближчим часом. Уже в цьому році "знижку на комуналку" будуть отримувати дев'ять з 15 мільйонів українських сімей.

Зараз є всього дві причини, за якими українців можуть залишити без субсидії: покупка на суму від 50 тисяч гривень і додатковий дохід, який не вказали в декларації. Мінфін з реєстрів перевіряє, хто купував ділянки землі, нерухомість і машини на суму від 50 тис. І зіставляє цю інформацію зі списком субсідіантов.

Якщо покупка була зроблена в минулому році – субсидію можуть забрати, якщо в цьому – то в субсидії відмовлять в наступному сезоні.

Перевіряти також будуть матерів-одиначок, пенсіонерів, переселенців і ін. У Пенсійному фонді (ПФ) заявляють, що і самі регулярно проводять перевірки "ревізії". Тому результат верифікації в їх відомстві незначний. "Системний порушень не виявлено", – розповіли про верифікації в ПФ.

До слова, не так давно процес верифікації пройшов в Греції. Тоді серед пенсіонерів знайшли десятки тисяч порушників, згадує Олександр Жолудь.

"У Греції знайшли кілька людей, у яких було сім пенсій одночасно. Було більше 100 тис. Людей, які отримували дві пенсії, було десятки тисяч тих, хто отримував дві пенсії. У нас ситуація дещо інша, але основна ідея – верифікацію можна провести" , – згадує економіст.

Популярне: Порошенко підписав важливий закон. Він багато що змінить в житті українців

Ідея верифікації проста – за весь час незалежності в країні так і не створили єдиний реєстр пільговиків і пенсіонерів, в населених пунктах досі ведуть паперовий документообіг електронним, в результаті українці активно зловживають державною допомогою, приховують свої реальні доходи, отримують пенсії на підроблені паспорти і т . Д.