Останнім часом у мас-медіа почастішали новини про те, що у якомусь куточку України правоохоронці впіймали чергового хабарника. 

Буквально кілька днів тому досягненням похвалилася військова прокуратура Західного регіону, яка розкрила спробу хабара працівниками Управління внутрішньої безпеки поліції Буковини, повідомляє Корупція. Інфо

У журналістському розслідуванні йдеться про те, в яких областях Західної України, зокрема Волинь, ловили найбільшу кількість хабарників з 2014 року та які суми грошей були предметом неправомірної вигоди.

Згідно з повідомленням, найбільше нечистих на руку осіб вдалося затримати у Закарпатській області. Там правоохоронці відкрили аж 149 кримінальних проваджень. А найменше – у Чернівецькій та Тернопільській – по 18 кримінальних проваджень у кожній. 

Із чим це пов'язано – важко сказати. Чи то справді у цих областях більше чесних людей, чи то правоохоронці гірше працюють, але факт залишається фактом.

Львівська область є посередині цього рейтингу. Тут майже за три роки правоохоронці упіймали на хабарі 66 осіб. Справ з хабарництва в інших областях нараховується у межах півсотні: 50 – у Рівненській, 44 – у Волинській і 43 – у Івано-Франківській.

Також, коли журналісти направляли запити в обласні прокуратури, то намагалися дізнатися, що саме стало предметом неправомірної вигоди та скільки це у грошовому еквіваленті. Утім, далеко не всі погодилися надати таку інформацію.

Зокрема, Рівненська, Львівська, Закарпатська та Івано-Франківська обласні прокуратури зазначили, що ці дані є таємницею досудового розслідування і тому розголошувати їх вони не можуть.

Водночас, прокуратура Тернопільщини у відповіді на запит зазначила, що "у всіх випадках предметом неправомірної вигоди були грошові кошти у сумах від 1500 гривень до 12000 доларів", а загальна сума – 317 тисяч гривень. 

Волинська прокуратура відповіла, що загальна сума хабарів склала понад 303 тисячі гривень. Так само зробила і Чернівецька. Тут правоохоронці спіймали хабарників та вилучили у них 40 тисяч доларів США, 1500 євро та 140 тисяч гривень (або 1 мільйон 182 тисячі гривень).

Виникає питання: чому одні прокуратури не вважають таємницею слідства загальну суму хабарів, а інші вважають. Відповіді структур, які вирішили не виставляти інформацію на показ, журналісти показали експерту – медіаюристу ГО "Інститут масової інформації" Максиму Ратушному.

dv-inf-2

"У жодній із відповідей прямого посилання на те, що саме розміри хабарів є таємницею слідства я не побачив, але це логічно випливає з того, що саме цю інформацію не надали і для чогось залишили посилання на норму про таємницю досудового розслідування, – каже юрист. – Така різниця у відповідях, може залежати від багатьох факторів. Першочергово, я маю сумнів, що стандартні звітні форми передбачають окремий рахунок щодо хабарів (реалізованих, провокованих тощо), тому можливо тільки три прокуратури або мали попередньо виокремлену таку інформацію, або ж зібрали її факультативно по реєстру".

По-друге, щодо посилання на таємницю досудового розслідування, Максим Ратушний зауважує, що хабарницькі справи (як і всі інші кримінальні провадження в Україні) розслідуються надзвичайно довго. Відтак є реальна можливість, що справи навіть з 2014 року до цих пір "тягнуться" і в інтересах такого слідства є необхідним залишати певну інформацію по провадженню у таємниці.

"Але сумнівно, що такими є абсолютно усі справи, що обліковані у цілій області щодо хабарництва", – додає експерт.

Словом, закон ніби і не порушили, бо могли не договорити, але і відкритістю з працьовитістю не відзначилися.

Цікаво і те, наскільки сильно різняться суми хабарів. На Волині за майже три роки – трохи більше 303 тисяч гривень. Приблизно стільки ж на Тернопільщині. А на Буковині – 1 мільйон 182 тисячі гривень. І це при тому, що у цій області усього 18 справ по хабарництву за майже три роки. Заробляють чи не найменше в Україні (згідно з даними Держстату, середня Чернівецька область посідає другу позицію по обсягу зарплати з кінця – 3907 грн.), а дають – чимало.

Загалом, як бачимо, обласні прокуратури розслідували не так вже і багато справ по статті 368 ККУ – одержання хабара. І суми – не вражають. Але тут варто зауважити, що кількість кримінальних проваджень з року в рік майже не змінюється. До прикладу, на Рівненщині за 2014 рік обліковано 16 справ, у 2015 – 20, у 2016 (станом на жовтень) – 14. На Волині – 20 випадків хабарництва зареєстрували у 2014 році і по 24 – у минулому та поточному роках. Така ситуація і в усіх інших областях.

Виходить, що хабарі як були в Україні, так і залишаються. І поки що сподіватися на покращення у цьому питанні не доводиться.