Тягуча доля Антикорупційного бюро

 

Поки українські виборці чекають від парламентських урядовців активних дій, народні обранці продовжують «роздумувати» на створенням Антикорупційного бюро.

Йдеться насамперед про відхилений 16 вересня законопроект  №5085 "Про систему спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції".

Згідно зі спрощеного тлумачення команди Поборемо корупцію разом, суть законопроекту полягає вилові великих і жирних корумпованих рибин. Однак, якщо говорити детальніше та серйозніше нам пропонують створення Національного Антикорупційного Бюро, яке займатиметься боротьбою з корупцією виключно серед високопосадовців, а саме: міністрів, депутатів, суддів, прокурорів, військовослужбовців вищого офіцерського складу, керівників великих державних підприємств, тощо.

Мало того, одним із механізмів дії майбутнього бюро передбачено введення обов'язкового електронного декларування доходів та витрат чиновників першої-третьої категорії.

Зрозуміло, що такі необхідні зміни повинні якнайшвидше входити в дію. І справа не тільки в благородній меті чи поставлених задачах.  А в тому, що необхідне підґрунтя для реалізації цього проекту – готове в найрізноманітніших аспектах. По-перше, з боку прихильності населення, яке зовсім не проти, аби нарешті почали виловлювати глибоководних корупційних монстрів. По-друге, з боку готової технічної і законодавчої бази проекту, який за вдалого, а головне своєчасного затвердження, готовий буде розпочати свою роботу вже до кінця 2014 року.

А це означає, що для якогось «корупційного кита», майбутній новий рік може проявитися в дуже негативних тонах.

Цікаво, чи не це тривожить таких тягучих у роботі  24 депутатів, що проголосували «проти», чи 163 – які взагалі не з’явилися на засідання та проігнорували прийняття важливого антикорупційного закону. Також інтригує ще одна новація в цьому законі, за якою після ухвалення закону будь-який громадянин України отримає доступ до інформації про власників всього нерухомого майна в Україні. 

«Побачимо, у кого які будинки, квартири, нерухомість і отримаємо реальний доступ до всіх баз даних всієї нерухомості в країні» – зазначено на офіційному сайті Прем’єр-міністра.

Варто додати,  ухвалення цього законопроекту до кінця жовтня є однією з ключових вимог МВФ для надання третього траншу фінансової допомоги Україні. По-суті, одним пострілом український уряд таки має змогу поцілити у двох зайців.

І шанси на реалізацію цієї ідеї у нас є. Як стало відомо, засідання Кабінету міністрів України, яке відбулося 6 жовтня, було присвячене у першу чергу антикорупційним заходам. Окрім цього, згідно офіційної заяви Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка Уряд України звернувся до Голови Верховної Ради України провести позачергове засідання Парламенту для ухвалення пакету антикорупційних законів, і це засідання відбудеться 7 жовтня.

Фактично, доля Антикорупційного бюро вирішуватиметься вже сьогодні. І, окрім безпосереднього запуску цього механізму, ми побачимо динаміку і готовність уряду до ефективної роботи в сфері антикорупційної діяльності.

 

Автор: Кай Кіт