Переобраний мер Харкова Геннадій Кернес повинен скласти присягу міського голови. Це він може зробити у відеоформаті просто з лікарні й приступити до виконання своїх повноважень.

Про це в коментарі виданню “ГОРДОН” заявив український юрист, експерт із конституційного права, професор кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Українсько-американського університету Конкордія Сергій Панасюк.

“Повноваження міського голови регулює ще законодавство про місцеве самоврядування, де написано, що повноваження починаються не з моменту ухвалення рішення виборчкому, а з моменту складання присяги. Далі ще веселіше: відповідно до закону про службу в органах місцевого самоврядування (остання частина ст. 11), особи, уперше обрані на посаду, складають присягу на сесії. А якщо це не вперше, то де? Питання відкрите. І якщо ми проаналізуємо три закони – про місцеве самоврядування, про службу в органах місцевого самоврядування і Виборчий кодекс, ми побачимо ще чимало нюансів і положень, за які можна чіплятися”, – повідомив юрист.

На його думку, харківський мер має повторно скласти присягу.

“Закон робить виняток, зокрема, для голів міст у питанні про необхідність складання присяги, лише коли їх приймають на службу вперше. Тобто, як на мене, люди, обрані головами міст, сіл, районів, мають щоразу складати присягу. Ми з вами точно не знаємо, чи складав Кернес присягу. Заяви, що він складав присягу колись, 2010 року, коли його обирали вперше, не проходять. Закон можна трактувати так, що, якщо людину обрали міським головою вдруге або втретє, присягу складати обов’язково, але необов’язково це робити на сесії відповідної ради. Якщо виборчком визнав Кернеса переможцем на виборах, він 100-відсотково має складати присягу. Де він це має зробити? Відкрите питання. Із погляду закону ми можемо зробити висновок, що він не зобов’язаний робити це на сесії. У теорії він міг записати відео складання присяги в лікарні й розпочати виконання своїх повноважень”, – підкреслив Панасюк.

Він зазначив, що усунути харківського мера від виконання обов’язків через хворобу можна тільки за рішенням суду.

“Кернеса суд не визнав недієздатним, його захворювання не є таким, що апріорі призведе до тяжких наслідків і подальшої втрати дієздатності, отже, він може виконувати обов’язки. Недієздатність або неможливість виконання своїх функцій через погіршення стану здоров’я, наприклад, можуть визначити тільки лікарі і затвердити суд”, – заявив співрозмовник.

На його думку, у суді також буде складно домогтися усунення Кернеса.

“Усі інші питання можна вирішувати в судовому порядку. Наприклад, представники територіальної громади можуть подати в суд позови про те, що відсутній їхній представник або керівник тергромад, і просити вирішити конкретне питання. Можна просити суд визнати вибори недійсними, або обраного голову визнати таким, який не в змозі виконувати свої обов’язки, або визнати його таким, що не розпочав виконання обов’язків у зв’язку з тим, що він не склав присяги, тощо. Варіантів розвитку подій багато. Можна також у міськраді зробити запит на копію присяги і подивитися, коли й де її склали, зробити запит на інформацію про здоров’я мера, чи може він фізично виконувати обов’язки тощо.

Навскидь може бути з десяток різних проваджень. У відповідь сторона захисту подаватиме апеляції, касації, блокуватиме розгляди в суді. І цей процес може тривати довгі роки. Увесь цей час Кернес може обіймати свою посаду. Найцікавіше в тому, що він може подати позов до ЄСПЛ і матиме непогані шанси виграти, якщо, скажімо, його позбавлять посади. Особливо якщо доведе, що він не міг виконувати обов’язки з не залежних від нього обставин. З урахуванням всесвітньої пандемії це цілком реально. Тож у підсумку рішення суду може бути на його користь”, – роз’яснив юрист.

Відзначимо, що раніше ми повідомляли про те, що переобраний міським головою Харкова Геннадій Кернес оголошений мером Харкова без складання присяги. Про це повідомила голова міської територіальної виборчої комісії Ольга Мозгова.

У середу, 9 грудня, у Харкові розпочалася перша сесія міської ради VIII скликання. Водночас Геннадія Кернеса на ній немає.

«Згідно зі ст. 42 закону України «Про місцеве самоврядування» новообраний міський голова складає присягу відповідно до закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування”, ч. 6 ст. 11 якої зазначає, що присягу складає тільки особа, яку вперше було обрано на посаду сільського, селищного, міського голови. Водночас Кернес Геннадій Адольфович обраний міським головою не вперше і вже складав присягу 24 листопада 2010 року, що підтверджується записом у трудовій книжці», – сказала Мозгова.

За її словами, відповідно до зазначених вище законів Кернес від 9 грудня набуває повноважень Харківського міського голови.