Колишній майор державної служби безпеки Микола Мельниченко, який займався записами екс-президента України Леоніда Кучми, розповів про те, що екс-гарант намагався відкупитися за 100 млн доларів за вбивство відомого журналіста Георгія Гонгадзе
В інтерв’ю “Стране” він заявив, що переговори про це з ним вів Ігор Бакай, який на той момент очолював Управління державними справами.
“Загалом, я летів до Москви, переслідуючи свої певні цілі. Мене там зустріли, дали охорону, поселили в готелі “Москва” на Красній площі під чужим ім’ям. Приїхав управсправами Кучми, Ігор Бакай, на переговори. Він летів на літаку Кучми в Москву, і назад до Кучми. Сказав, мовляв, Кучма все усвідомив, і готовий спокутувати свою провину “, – розповів Мельниченко.
Він зазначив, що була названа сума в 100 млн доларів, натомість на яку його просили знищити оригінали записів розмови Кучми.
“А натомість просили мене знищити оригінали записів. І щоб не подавали на Кучму цивільні позови – ні Мирослава Гонгадзе, ні Єльяшкевич. Я зустрівся з обома і розповів про суть пропозиції Кучми. Вони погодилися”, – підкреслив колишній майор.
За словами Мельниченка, була домовленість, що з цих 100 млн частина піде Мирославі Гонгадзе, частина Єльяшкевича, частина Подільському та частина йому.
“З цих 100 млн доларів частина (мала йти) Мирославі Гонгадзе, частина Єльяшкевичу, частина Подільському, частина я собі візьму за страждання. Потім створюється фонд, який буде виділяти гроші особам, які потерпіли від Кучми. Але наше обов’язкова умова – чесні вибори в Україні та наступний президент Ющенко “, – додав він.
Нагадаємо, восени 2000 року в Україні розгорівся так званий касетний скандал. Мельниченко оприлюднив записи, які нібито свідчать про причетність тодішнього глави держави Леоніда Кучми і ряду інших осіб і політиків до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе.
Записи Мельниченка фігурували у кримінальній справі за фактом вбивства Гонгадзе, відкритого проти Кучми 21 березня 2011 року. Але в грудні 2011 року український суд зобов’язав прокурора припинити звинувачення проти Кучми на підставі того, що докази його причетності до вбивства Гонгадзе недостатні. Суд відхилив записи Мельниченка як докази.
Відзначимо, що тіло Гонгадзе знайшли 2 листопада 2000 року, а вже в кінці місяця лідер Соцпартії Олександр Мороз опублікував запис, на якій людина з голосом Кучми закликає розібратися з Гонгадзе.
Правда, вимог його вбити не звучить, але “Кучма” наполегливо пропонує депортувати його в Грузію або залучити чеченців, які б викрали журналіста заради викупу. Що теж є, звичайно, злочином. Але не рівноцінно вбивства.
Пізніше це навіть послужило підставою для версії, що Гонгадзе вбили після того, як записали президента. Щоб таким чином підставити його під це вбивство. Втім, будь-яких доказів цьому немає.
Були присутні при даних бесідах, якщо вірити плівкам, шеф МВС Юрій Кравченко і голова Адміністрації президента Володимир Литвин. А також “невідомий” – за деякими даними, один з чинів МВС.