Наглядова рада “Нафтогазу” вирішила виплатити гігантську премію колишньому виконавчому директору компанії Юрію Вітренко, якого зараз Зеленський пропонує призначити першим віце-прем’єром-міністром енергетики. Розмір премії становить 4 мільйони доларів.

Про це повідомляють “Українські новини” з посиланням на джерела, знайомих з підсумком засідання наглядової ради НАК, що відбулося ще 14 грудня.

“Таке рішення було прийнято вчора”, – сказав один зі співрозмовників агентства.

Таким чином знятий конфлікт інтересів, який міг би виникнути в разі призначення Вітренко першим віце-прем’єр-міністром – міністром енергетики.

Варто зазначити, що в лютому Вітренко подав позов до Печерського суду Києва з вимогою зобов’язати “Нафтогаз” виплатити йому премію за отримані від компанії “Газпром” (Росія) 2,918 млрд доларів.

Вітренко вважає невиплату йому премії за отримані від компанії “Газпром” (Росія) 2,918 млрд доларів порушенням трудового законодавства.

Тоді Кабінет Міністрів пропонує наглядовій раді “Нафтогазу” утриматися від виплати премій керівництву, пов’язаних з перемогою компанії в Стокгольмському арбітражі над російським “Газпромом”.

На початку січня Вітренко заявив, що згідно з контрактами керівництву компанії повинна бути виплачена премія в розмірі 1% від 2,918 млрд доларів, отриманих від компанії “Газпром”, тобто 29,18 млн доларів.

Відзначимо, що раніше ми повідомляли про те, що Юрій Вітренко є кандидатом на посаду в уряді. За попередньою інформацією він претендує на посаду міністра Енергетики. Детально про зв’язок Вітренко і відомого олігарха Ігоря Коломойського пише видання “Страна”.

Юрій Вітренко під час перебування роботи в НАК “Нафтогаз” разом з главою компанії Андрієм Коболєвим вважалися “зразковими” менеджерами постмайданного призову – “відмовилися” від закупівель російського газу (точніше перейшли на його закупівлі реверсом з ЄС), таврували Москву і “Газпром”, були на хорошому рахунку у західних структур.

Також разом вони потрапили в знаменитий скандал з мега-преміями за перемогу над “Газпромом” в Стокгольмському арбітражі (причому Вітренко тепер ще й судиться за них з державою).

Але вже в минулому році між двома “побратимами-реформаторами” пробігла чорна кішка.

“Юрій Вітренко встановив тісний контакт з Коломойським, який активно його сватав на посаду прем’єра. Вітренко відчув свою політичну вагу і почав зверхньо поглядати на Коболєва. Ну а далі, як то кажуть, слово за слово і дійшло до відкритого конфлікту”, – говорить джерело “Страны” в енергетичній сфері.

Конфлікт закінчився скандальним звільненням Вітренко з НАК “Нафтогазу” в травні цього року. Вітренко написав розгромний пост, в якому звинуватив главу НАКу в зраді “реформаторського курсу” і у співпраці з олігархами.

Джерело в енергетичній сфері каже, що і зараз кандидатуру Юрія Вітренка в уряд активно лобіює Ігор Коломойський. “Це як би сатисфакція за те, що його тіснять за деякими іншими напрямами. Наприклад, за призначення губернатором Дніпропетровської області людини Корбана – ворога олігарха. Якщо за Вітренко проголосує Рада, то ми побачимо ще пару років немислиму картину – Вітренко разом з Коломойським проти “Сорос”. В першу чергу хитати вони будуть Коболєва, намагаючись створити йому нестерпні умови, щоб він пішов. Хоч це буде і не просто. А з Ахметовим, швидше за все, з енергетичних питань домовляться. У Коломойського з Ринатом вже є свої відносини зі спільного” освоєння “дешевої електроенергії від “Енергоатому”, – говорить джерело.

За його прогнозом, зв’язок з Коломойським може стати мінусом з точки зору “прохідності” кандидатури Вітренко в Раді (особливо з урахуванням відносини Заходу до олігарха).

З іншого боку, у Вітренко є певна підтримка з боку глави Офісу президента (ОП) Андрія Єрмака, з яким вони разом працювали по укладенню нових газових домовленостей з Росією в грудні минулого року.

Якщо Вітренко пройде в уряд, він може стати політичною противагою прем’єру.

“У сьогоднішньому уряді є інтереси Ахметова. Їх потрібно врівноважити інтересами інших осіб, в тому числі Коломойського”, – пояснює “Стране” народний депутат восьмого скликання Вікторія Войціцький, яка була секретарем паливно-енергетичного комітету Ради.

За її словами, Вітренко, відповідаючи в “Нафтогазі” за найбільшу нафто- і газовидобувну компанію “Укрнафта” (контрольний пакет акцій належить державі в особі “Нафтогазу”, однак фактично вона під контролем Коломойського), зумів знайти компроміс з акціонерами по її величезних боргів, поява яких пов’язують з групою “Приват”. “Вітренко зробив все, щоб цю болючу для” Укрнафти “тему закрити”, – коментує Войціцький.

Ще одне завдання перед Вітренко, на думку експерта, буде повернення контролю над “Нафтогазом”.

“Це та людина, яка володіє інформацією, що реально відбувається в “Нафтогазі”. Для влади ця компанія зараз як дитина, що відбилася від рук, що став надто незалежним. Його треба повернути в родину. І цим займеться Вітренко”, – вважає Войціцький.

Втім, член парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко ( “Батьківщина”) сумнівається, що колишній топ-менеджер “Нафтогазу” підійде для урядової роботи.

“Наскільки підходить Вітренко – велике питання. Він відноситься до когорти теоретиків-фінансистів, він інвестбанкір. А на чолі Міненергетики доведеться займатися не тільки “Нафтогазом”, але і питаннями вугільної промисловості, тарифами на комунальні послуги. Сумніваюся, що Вітренко все це потягне”, – коментує нардеп Кучеренко “Стране”.