Фірма з ознаками фіктивності отримала безкоштовно від НАК “Нафтогаз Україна” 305 мільйонів кубометрів газу і продала паливо. Вся операція відбулася за місяць
Як вдалося з’ясувати, з 27 листопада по 10 грудня 2020 фіктивна фірма “Профі Газ” продала 295 мільйонів кубометрів газу на загальну суму 1 мільярд 683 мільйонів гривень, з безкоштовно отриманих від НАК “Нафтогазу” 305 мільйонів кубометрів, таким семи компаніям:
- ТОВ “Ресурс сервіс КМ”;
- “Євро-енергогаз”;
- “Мідстрім Юкрейн”;
- “М-торг енерджі”;
- “Міжнародна газова компанія”;
- “Інкор газ”;
- та приватному підприємству “Окко контракт”.
Про це йдеться в розслідуванні “Мільярди “Нафтогазу” передали шахраям: рейдерство та зв’язки з терористичною “ДНР” журналістів програми “ШУСТРОВА LIVE”, пише “Еспресо”.
Передачу газу приватній фірмі оформили менше місяця назад через укладання “мирової угоди” між дочірньою компанією “Нафтогаза” ПАТ “Укртрансгаз” та ЗАТ “Укренергозбут” і двома товками – “Фінансовою компанією Фін-інвест” і “Профі Газ”.
13 листопада 2020-го року “мирову угоду” затвердив суддя Господарського суду Києва Сергій Балац, якого раніше вже звинувачували в недоброчесності. За цією угодою “Укртрансгаз” передав фіктивній фірмі ТОВ “Профі Газ” 305 мільйонів кубометрів державного газу вартістю 2 мільярди гривень.
Раніше голова правління НАК “Нафтогаз України” Андрій Коболєв ухвалив рішення №418 від 2 листопада 2020 р., згідно з яким 305 кубометрів газу передали від “Нафтогазу” до “Укртрансгазу” як позику, саме для подальшого виведення цього ресурсу у власність “Профі Газу”.
Щойно “мирова угода” була затверджена, як ТОВ “Профі Газ” отримала від “Укртрансгазу” весь обсяг державного палива. Більше того, навіть встигла його реалізувати. Швидкість виконання держкомпанією угоди з приватною фірмою вражає, особливо з огляду на загальне припинення розрахунків за контрактами з державними установами.
В ході підготовки сюжету “Як “Нафтогаз” збагатив фіктивну фірму на 2 млрд грн і чому всі сліди ведуть до Андрія Коболєва” журналісти з’ясували, що залучений у схему нинішній вигодонабувач – ТОВ “Профі Газ” – є цілковито фіктивною компанією, котра за останній місяць уже тричі змінювала своїх керівників, бенефіціарів та місце реєстрації. Статутний капітал фірми становить 2600 грн, а її номінальним бенефіціарним власником впродовж тривалого часу був Олександр Терлецький з села Миронівка Вінницької області, котрий, згідно з даними youcontrol, також є власником у 134-х інших компаніях, учасником в 263-х і керівником у 117-и. Раніше Центр протидії корупції наводив Терлецького як приклад фіктивного бенефіціара.
Народний депутат Олексій Кучеренко впевнений: газ цим фірмам могли реалізувати з дисконтом, аби якомога швидше отримати гроші. І справді, з отриманих нами даних, ці фірми мають переказати сумнівній фірмі “Профі газу” уже не 2 мільярди, а на 15% менше – 1 мільярд 683 мільйонів гривень.
Олексій Кучеренко переконаний, що на схему за участі керівництва “Нафтогазу” та Андрія Коболєва мають звернути увагу правоохоронні органи.
“Оборудки між НАК “Нафтогаз”, “Укртрансгазом” і учасниками цієї схеми, через яку виймаються з держави величезні гроші, мають стати предметом дуже ретельного розслідування. І я готовий звертатися щодо цього через систему депутатських запитів та вимагати створення тимчасової слідчої комісії”, – каже депутат Олексій Кучеренко.
Журналісти надіслали Андрію Коболєву інформаційний запит, втім у відповіді вони так і не отримали інформації, чи здійснював “Нафтогаз” перевірку компанії, для якої передав у позику державне паливо вартістю майже 2 мільярди гривень, чи встановлювались її бенефіціарні власники і з ким саме велись переговори щодо цього.
Журналісти програми уже місяць розслідують цю масштабну аферу, учасники котрої активно замітають сліди, втім від правоохоронців за цей час – ані пари з вуст.
Відзначимо, раніше ми повідомляли про те, що журналісти телеканалу “Еспресо” звернулись до СБУ та НАБУ з приводу даних отриманих в процесі журналістського розслідування. Якщо підтвердиться, що описану схему було здійснено за співучасті голови НАК “Нафтогаз” Андрія Коболєва, ці дії можуть свідчити про розтрату або привласнення майна шляхом зловживання службовим становищем. В цілому ж в оборудці є прямі ознаки злочинів за п’ятьма статтями Кримінального кодексу України, аж до ймовірного фінансування тероризму.
Такого скандального розвитку набув господарський спір, що виник 20 років тому і стосується ЗАТ “Укренергозбут” та ПАТ “Укртрансгаз”, що входить до холдингу НАК “Нафтогаз України”. Наприкінці 1999-го ЗАТ “Укренергозбут” передало “Укртрансгазу” 418 млн кубів палива для поставки своїм клієнтам. Але “Укртрансгаз” не виконав зобов’язання у повному обсязі: 305 млн куб газу зникли у газотранспортній системі.
У 2000-у році, за рішенням Арбітражного суду Києва, ПАТ “Укртрансгаз” мало передати паливо споживачам, втім, цього не зробило і звернулось до суду. Однак, суд державна компанія програла і у 2007-у з’явилося виконавче провадження на користь “Укренергозбуту” про повернення йому газу, яке так і не було виконане.
Ситуація змінилася в 2018 році, після того як ЗАТ “Укренергозбут” набув нових власників. У липні 2018-го “Укренергозбут” віддала право вимоги газу такому собі ТОВ “Фінансова компанія “Фін-Інвест”. А те – звернулося до Господарського суду за дозволом змінити спосіб виконання ухвали Арбітражного суду. Тепер, замість поставки палива на користь третіх осіб, з “Укртрансгазу” передбачалося стягнути гроші – 2 млрд 300 млн гривень.
Спершу “Укртрансгаз” не погоджувався віддавати гроші невідомій компанії і в січні 2020 звернувся з заявою до ДБР та НАБУ, в якій просив не допустити стягнення коштів, а компанію “Фін-Інвест” називав такою, що може мати ознаки шахрайства. Але згодом позиція “Укртрансгазу” дивним чином змінилася.
12-го березня 2020 року компанія “Фін-Інвест” домоглася списання з рахунків “Укртрансгазу” 226 млн грн на свою користь. А як тільки в схемі з’являється така собі ТОВ “Профі Газ”, що раніше ніколи не фігурувала у взаєминах сторін, ПАТ “Укртрансгаз” йде на “мирову угоду”. Причому, право вимоги 305 млн кубометрів газу дивним чином переходить саме до “Профі Газ”, яка з’явилася в справі буквально з повітря.