Україна отримала від Європейської Комісії 1-й транш в рамках нової (виняткової) програми макрофінансової (кредитної) допомоги ЄС номінальним обсягом 600 млн євро у вигляді довгострокової позики під відсоткову ставку 0,125 % з терміном погашення у червні 2035 року.

Про це повідомляє прес-центр кабміну.

Для надання траншу Європейська комісія здійснила розміщення власних облігацій з негативною дохідністю -0,143%, завдяки чому після відрахувань комісій за випуск Україна фактично отримала 623,5 мільйона євро.

«Ми вдячні Європейській Комісії за надану підтримку, що безумовно є черговим відображенням стратегічного партнерства між Україною та Європейським Союзом. Отримані кошти будуть спрямовані на фінансування видатків державного бюджету, що сприятиме підтриманню фінансової стабільності в Україні», – зазначив Міністр фінансів Сергій Марченко.

Вказані кошти отримано Україною в рамках реалізації вже П’ятої за рахунком програми, що реалізується відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння та Кредитної угоди з ЄС (щодо отримання Україною макрофінансової допомоги ЄС на суму до 1,2 млрд євро), укладених Сторонами 23 липня 2020 року в м. Брюсселі.

На сьогодні загальна сума пільгової кредитної допомоги ЄС, отриманої Україною в рамках реалізації протягом 2014 – 2020 років п’яти програм макрофінансової допомоги, сягнула 4,41 млрд євро.

Усі зазначені кошти, згідно з умовами відповідних Меморандумів з Європейським Союзом, використовувались для зменшення зовнішнього фінансового навантаження на Україну, поліпшення її платіжного балансу і забезпечення бюджетних потреб.

На даний час Українською Стороною продовжується робота з виконання відповідних, визначених згаданим Меморандумом, зобов’язань для отримання 2-го траншу (600 млн євро) шляхом реалізації структурних реформ у таких сферах:

  • управління державними фінансами;
  • належне урядування та верховенство права; покращення бізнес-клімату;
  • секторальні реформи та державні підприємства.

Відзначимо, раніше ми повідомляли про те, що Україна отримає 640 млн євро від Європейського інвестиційного банку для соціально-економічного розвитку східних областей, розвиток міського транспорту й модернізацію транспортної інфраструктури. Відповідні кредитні угоди Уряд України та ЄІБ підписали 9 грудня.

За словами Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, ці кошти допоможуть Україні розвивати економіку та стале суспільство, зокрема у східних областях країни.

«Відновлені об’єкти інфраструктури на сході України, реконструкція та вдосконалення доріг у Луганській області, сталий громадський транспорт забезпечать економічні, екологічні та соціальні вигоди для громадян України на довгі роки», — зазначив очільник Уряду.

Прем’єр-міністр подякував Європейському інвестиційному банку за роки успішної співпраці, за підтримку України в часи пандемії COVID-19 та Європейському Союзу за додатковий грант на підтримку цих кредитів.

Як відзначив Президент ЄІБ Вернер Хойєр, завдяки реалізації цих проектів українці у містах та в сільській місцевості отримають вигоду від сучасних, безпечних і швидких дорожніх сполучень, а також нових можливостей для бізнесу.

«Відремонтовані школи, лікарні та якісні адміністративні послуги також допоможуть країні долати значні кризи на кшталт COVID-19 та підвищать економічну стійкість до серйозних викликів, як-от пандемія. Спільно з нашими партнерськими інституціями ЄС та за допомогою таких проектів банк ЄС сподівається підтримати Україну та допомогти їй зростати та розвиватися швидше і стійкіше на її шляху до ЄС», — сказав Вернер Хойєр.

Віце-президент ЄІБ Тереза Червінська зазначила, що завдяки трьом новим кредитним угодам Європейський інвестиційний банк вчергове підтверджує свої прагнення підтримувати зростання та розвиток України, а також її перетворення на ще краще місце для життя та ведення бізнесу.

Посол Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас зауважив, що відбудова інфраструктури для кращої роботи шкіл, лікарень, громадських центрів та житлових будинків — це ключовий компонент у підтримці ЄС соціального та економічного відновлення східних регіонів України. За його словами, інвестиції ЄС допоможуть місцевій владі у вибраних містах вдосконалити громадський транспорт для надання якісних транспортних послуг громадянам.