Зірвана операція із затримання російських найманців стала однією з найгучніших історій не лише 2020 року, а й президентства Володимира Зеленського загалом.
У четвер, 18 листопада, журналістка Яніна Соколова оприлюднила документи, які підтверджують підготовку в Україні спецоперації “Авеню” з затримання найманців ПВК “Вагнер” і той факт, що її фінальний етап було перенесено за рішенням вищого воєнно-політичного керівництва.
Документи їй “підкинули на флешці біля робочого офісу кілька днів тому”. Вона й її колеги вважають їх оригінальними, тому оприлюднили, – повідомила Соколова.
З її слів, таких документів не мали ні парламентська ТСК, ні розслідувачі Bellingcat, які напередодні оприлюднили своє розслідування щодо вагнерівців.
Один із документів – це доповідна записка начальника Головного управління розвідки Міноборони Василя Бурби міністру оборони Андрію Тарану, датована 22 червня 2020 року і завізована 1 липня 2020 року. Інший документ – затверджений Бурбою звіт про проведення спеціального заходу “Авеню”, підписаний начальником спеціального резерву ГУР Міноборони Юрієм Семенюком 4 серпня 2020 року.
Зокрема, у звіті вказується, що Службі безпеки було передано матеріали на 138 осіб, а для відправки із Москви було сформовано групу з 48 найманців. Згодом через турфірму було придбано квитки на літак “Turkish Airlines” сполученням Мінськ – Стамбул для 33 осіб на 25 липня та для 14 осіб на 27 липня.
“Проте після рішення вищого воєнно-політичного керівництва України про перенесення дати вильоту здійснено бронювання та закупівля авіаквитків на 30.07.2020 на 33 особи та на 01.08.2020 на 14 осіб (друга група) та медичні страховки”, – йдеться у звіті. Але хто саме приймав рішення у документі не уточнюється.
Як повідомлялось, операція зірвалася і Білорусь зрештою передала “вагнерівців” Росії. Однак, у ГУР вирішили “вважати спеціальний захід “Авеню” проведеним”, а витрати на нього у сумі 719 382 гривні і 34 копійки – “виправданими”.
18 листопада Соколова заявила, що готова надати документи правоохоронцям. По факту, ці документи підтверджують розслідування Bellingcat та і взагалі до чого зараз почалися ці начебто “зливи”? Ймовірно починається активний тиск на Зеленського, щоб змусити його звільнити Єрмака, і якщо президент піде на цей крок, то це буде означати, що від піддався під тиск і його влада не настільки міцна.
Нагадаємо, 17 листопада журналісти Bellingcat та The Insider оприлюднили розслідування, в якому ексголова Головного управління розвідки Василь Бурба пояснював, що глава Офісу президента Андрій Єрмак пропонував відкласти на тиждень втілення спецоперації щодо “вагнерівців”, аби не зірвати домовленості з Росією щодо перемир’я на Донбасі з 27 липня.
Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк на це заявив, що Андрій Єрмак “не міг навіть пробувати керувати розвідкою і тим більше якимись її оперативними заходами” за своїми посадовими обов’язками, а Белінгкет “не може незалежно верифікувати частину ключових повідомлень”.
17 листопада Михайло Подоляк спростував інформацію джерел Bellingcat про те, що Андрій Єрмак міг зірвати спецоперацію українських спецслужб щодо затримання бойовиків ПВК “Вагнера”, які воювали на Донбасі.
По-перше, спростовується міф про залученість іноземних розвідок у діяльність нашої розвідки (президент Володимир Зеленський заявляв: “Це точно не була наша операція. Я точно розумію, що ця ситуація, ідея цієї операції була інших країн, точно не України і те, що Україну максимально затягували в це питання – УП).
“Росія дуже активно вкладалася у тиражування дезінформації про ЦРУ, турецькі, британські та ізраїльські спецслужби, які нібито керують нашою розвідкою. На жаль, багато українців це повторювали”, – коментував Подоляк “Українській правді”.
Також він зазначив, що Белінгкет коректно вказує, що не може незалежно верифікувати частину ключових повідомлень, які подає у тексті. Тобто, ці повідомлення базуються лише на словах певних відставників.
З його слів, жодних рішень президента на скасування чи зривів будь-яких заходів по вагнерівцям не було.
“Андрій Єрмак ніколи і за жодних обставин не міг навіть пробувати керувати розвідкою і тим більше якимись її оперативними заходами. Це просто неможливо. Як з точки зору посадових обов’язків Андрія Єрмака і з точки зору того, що керівники розвідки просто не можуть сприймати накази чи розпорядження від невідповідних осіб. Так, дійсно, Андрій Єрмак відповідає за логістику переговорів щодо Донбасу. І це було надактуально саме в липні 2020 року, про що красномовно говорять, до речі, і самі “джерела” в розслідувані. Але ніколи – за розвідку та її діяльність не відповідав Андрій Борисович”, – підкреслив Подоляк.