Президент України Володимир Зеленський заявив про намір реанімувати Раду регіонального розвитку.

Як йдеться у заяві глави держави на Facebook, відновлення роботи Ради дасть змогу суттєво покращити комунікацію між мерами, головами обласних адміністрацій та центральними органами влади.

Передаємо його слова прямим текстом:

Ще ніколи на місцевому рівні в Україні не було стільки владних і фінансових можливостей, як тепер. Внаслідок децентралізації місцеві бюджети збільшились у декілька разів, загалом по країні це колосальна сума: щороку – сотні мільярдів гривень. Перейшли на місця й повноваження.

Саме це й зумовлює настільки відчайдушну боротьбу за вплив у громадах майже по всій Україні. Аж таких емоцій, інтриг і сутичок, як у місцевих радах протягом останніх тижнів, давно не було навіть у національному парламенті.

Це й окреслює один з головних викликів для всього нашого суспільства, про який важливо сказати саме сьогодні, у День місцевого самоврядування.

Децентралізація – це не просто про гроші, про розподіл можливостей. Перш за все це про розвиток. Гроші, як і повноваження, можуть бути тільки інструментом, що застосовується в інтересах громади. Але ж очевидно, що точно не заради втілення у життя тієї чи іншої стратегії розвитку громад точиться така боротьба на місцях.

Ось чому завданням конструктивних сил у місцевих радах, центральної влади та суспільства загалом бачу стримування апетитів ділків, які розглядають місцеві бюджети та нові повноваження виключно як особисту годівницю чи компенсатор втрачених можливостей на національному рівні. Час ділків минув.

Якщо декому з них ще вдалося переграти інтереси громади, обманувши частину виборців, то це зовсім не означає, що наступні п’ять років можуть бути для них часом особистого збагачення та «князювання», як це бувало раніше.

Маємо продовжувати реформу децентралізації саме так, як вона й планувалася. Заради розвитку громад, створення нових можливостей і комфортного середовища для життя людей. Запрошую всіх представників місцевої влади та нових політиків у громадах до дискусії про те, як нам усім разом досягти такої якості життя у громадах по всій країні, щоб люди бачили: децентралізація – це успіх України.

До речі, одним з найбільш перспективних напрямків вважаю реанімацію Ради регіонального розвитку, яка дасть змогу суттєво покращити комунікацію між мерами, головами обласних адміністрацій, центральними органами влади. Місцеве самоврядування – це якраз про якість життя.

Нагадаємо, Рада регіонального розвитку – це консультативно-дорадчий орган при президентові України, яка була утворена п’ятим президентом України Петром Порошенком 21 квітня 2015 року.

Указом Зеленського від 18 грудня 2019 року була перейменована на Раду розвитку громад та територій.

У свою чергу як зазначають у телеграм-каналі Легитимный, саме за час президенства Петра Порошенка “більшість місцевих царьків сформувало свої капітали і вплив на місцях”.

Внутрішня політика ОП під керівництвом Кирила Тимошенко виявилася такою ж короткозорою, як і зовнішня політика ОП. Регіональні еліти зрозуміли слабкість Зеленського і стали пропонувати Офісу Президента дешеві обміни – лояльність центральної влади і правоохоронців в обмін на бутафорські посади в місцевих радах. Царьки поблажливо пропонують участь своїх регіональних брендів в коаліції з Слугами, але при цьому залишають за собою контроль над регіоном і карт-бланш на злодійство в вигляді гарантій бездіяльності правоохоронців.

Насправді царі вважають керівництво ОП і президента відвертими дурнями, прогнозують настання тотальної кризи центральної влади протягом 3-6 місяців і втрату контролю президентом над ситуацією внаслідок повного падіння його рейтингу та активності масових вуличних акцій.

Іншими словами, у внутрішній політиці сьогодні домінують ті ж намиста і дзеркальце, що і в зовнішній, але вже від регіональних царьків.

Активну роль в цьому процесі відіграє Порошенко, який в цьому бачить свою стратегію перемоги на дострокових президентських виборах. Адже більшість місцевих царьків сформувало свої капітали і вплив на місцях як раз в період його правління. У Порошенка відмінні зв’язку та координація з місцевими елітами.