Мовний омбудсмен Кремінь закликав РНБО скликати окреме засідання і ввести санкції проти найбільших українських телеканалів.

Нацрада сьогодні призначила каналу “Інтер” вже п’яту цього року перевірку – за показ радянських фільмів за участю осіб, “які створюють загрозу національній безпеці України”.

Надалі подаємо допис Мовного омбудсмена в оригіналі.

Рівно 2 місяці тому – 16 липня 2021 року – набули чинності норми Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, які стосуються сфери культури.

На підставі численних звернень громадян та здійснених Секретаріатом Уповноваженого моніторингів щодо дотримання частини шостої статті 23 Закону телеканалами загальнонаціональної категорії мовлення нами розпочато 5 заходів державного контролю за застосуванням державної мови:

▶товариством з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Студія 1+1»,

▶приватним акціонерним товариством «Телеканал «Інтер»,

▶товариством з обмеженою відповідальністю Міжнародна комерційна телерадіокомпанія (ICTV),

▶товариством з обмеженою відповідальністю «Телеканал «МЕГА»,

▶товариством з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Україна».

Нагадуємо, що телерадіоорганізації мали два роки з моменту набуття чинності Законом України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, щоб підготуватися до належного виконання цієї норми.

Ще раз наголошуємо, що Конституційний Суд України у своєму рішенні від 14 липня 2021 року зазначив, що будь-які зазіхання на юридичний статус української мови як державної на території України неприпустимі, оскільки порушують конституційний лад держави, загрожують національній безпеці та самому існуванню державності України.

Зазначені факти та інші численні матеріали, які підтверджують зухвале та систематичне порушення згаданими телевізійними каналами мовного закону, є підставою для розгляду цього питання на окремому засіданні РНБО та можливого застосування санкцій.

Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення, зі свого боку, не повинна обмежуватися фіксацією порушень законодавства, а зайняти принципову позицію, офіційно розглянути на своєму засіданні питання про систематичне порушення каналами чинного законодавства, у т.ч., законодавства про кінематографію, нагляд за дотриманням якого телеканалами належить до прямих повноважень Нацради (стаття 13 Закону України “Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення”).

Також варто зазначити, що протягом періоду з 16 липня по 16 вересня включно вже порушено 30 заходів державного контролю у таких сферах: інформація для загального ознайомлення, обслуговування споживачів, місцеве самоврядування, освіта, телебачення, національна безпека та оборона. Про результати буде повідомлено додатково.

Крім цього, уповноважений із захисту державної мови прокоментував ситуацію щодо відмови патрульного роти тактико-оперативного реагування управління патрульної поліції у Хмельницькій області спілкуватися державною мовою.

“Хочу підтвердити, що тут є видимі ознаки порушення мовного закону. Зокрема, пунктів 6, 7, 8 частини 1 статті 9, які визначають, що особи офіцерського складу, які проходять військову службу, особи начальницького складу Нацполіції, а також рядового сержантського та старшинського складу поліції зобов’язані під час виконання своїх службових обов’язків, послуговуватися виключно державною мовою”, – наголосив Тарас Кремінь.