Вже наступного тижня в Кабміні може статися гучна відставка: хмари згустилися над міністром фінансів Олександром Данилюком, прибрати якого хочуть і в уряді, і в оточенні президента Петра Порошенка. І хоча відкрито у Верховній Раді не готові коментувати можливість звільнення голови Мінфіну, неофіційно запевняють, що голоси за зняття його з посади в парламенті є. Детальніше про ситуацію – у матеріалі "Апострофа", передає Корупція.Інфо

Розмови про звільнення міністра фінансів Олександра Данилюкаходять ще з минулого року. У червні 2017 року частина депутатів, які входять до парламентського комітету з податкової і митної політики, вимагала відставки глави Мінфіну. Голова цього комітету, народний депутат від "Блоку Петра Порошенка" Ніна Южаніна сама претендувала на посаду міністра.

Популярне: Введення абонентської плати на опалення і воду: В Україні вступає в силу новий комунальний закон

За якийсь час про відставку Данилюка заговорили знову, коли Генпрокуратура запідозрила топ-чиновника в ухиленні від сплати податків. Тоді Печерський суд доручив співробітникам Держфіскальної служби провести перевірку. Однак історія далі гучних розмов не зайшла, і міністр продовжив свою роботу.

Але нещодавно Данилюк знову опинився в центрі уваги. На засіданні уряду 23 травня між ним і прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом відбулася словесна перепалка. Данилюк вимагав призначити своїм заступником Яну Бугрімову (зараз вона є його радником), чого він безуспішно домагається останні два роки. Однак Гройсман був проти.

Після конфлікту міністр фінансів відправив листа з роз'ясненнями послам країн "Великої сімки". У листі, текст якого опублікували ЗМІ, Данилюк описав ситуацію з призначенням заступника. За його словами, президент Петро Порошенко намагався просунути на цю посаду своїх людей, яких лобіювали його найближчі соратники Ігор Кононенко і Ніна Южаніна, спочатку – колишнього першого заступника міністра фінансів Ігоря Уманського, потім – екс-начальника управління організації та аналізу інформації Мінфіну Світлану Воробей.

Крім того, Данилюк у своєму листі заявив, що прем'єр заважав реформуванню Державної фіскальної служби.

"Він також заблокував призначення постійного голови ДФС і його заступників. Ви знаєте, що виконуючий обов'язки голови дуже близький і лояльний до прем'єр-міністра. Він вже більше року перебуває на посаді всупереч закону", – йдеться в листі.

До речі, Данилюк вже давно конфліктує через Держфіскальну службу – раніше з Ігорем Кононенком, який хотів призначити свого голову відомства, тепер з Гройсманом, який поставив на чолі ДФС Мирослава Продана.

Але справа не тільки в керівнику "фіскалів". Данилюк і Гройсман борються за контроль над службою. Кабінет міністрів має намір підпорядкувати відомство собі безпосередньо. Данилюк же встиг заявити, що рішення Кабміну про перепідпорядкування йому ДФС, яка зараз координується Мінфіном, є незаконним.

"Рішення ще не було оприлюднене. Думаю, ніколи не буде оприлюднене, оскільки не відповідає системі загального державного управління", – заявив міністр.

В результаті у влади з'явилися реальні наміри звільнити міністра. Причому хочуть цього і в Кабміні, і в Адміністрації президента. Хоча Данилюк отримав свою посаду в уряді за квотою БПП, пізніше його стосунки з Порошенком погіршилися. Зараз, як розповіли "Апострофу" в АП, на Банковій підтримують відставку Данилюка.

"Якщо буде проситися – тримати не будемо", – обережно коментують ситуацію в Адміністрації президента.

При цьому на Банковій спростовують спробу нав'язати міністру заступників. "Як йому можна було щось нав'язати, коли мінімум рік він демонструє дуже дивну поведінку? Він поганий актор. Переграв. Він зараз шантажує тільки тим, що він у переговорах з МВФ. Але у президента прекрасні відносини з [главою МВФ Крістін] Лагард", – розповіли "Апострофу" у президентській адміністрації.

Тим часом у Кабміні розповідають, що Данилюк сам просив Гройсмана про свою відставку. "На нещодавньому закритому засіданні Кабміну [30 травня] він посипав голову попелом і просив вибачення за лист, відправлений послам "Великої сімки". Він зробив це напередодні візиту Гройсмана до Брюсселя. Уявіть, якою була реакція! А потім він сам просив його звільнити", – розповів "Апострофу" співрозмовник в уряді.

Сам Данилюк публічно заявляє, що у відставку не збирається.

"Від мене ніколи не звучало, що я збираюся піти у відставку, – заявив він. – Я подавати [у відставку] не буду".

А ось у парламенті неофіційно говорять, що питання з відставкою міністра практично вирішене: 226 голосів "за" знайдеться.

"Він буде звільнений. А йде він у публічну площину для того, щоб, коли почнеться розгляд щодо його історії з податками, він міг виглядати як жертва. Довгий час його захищав Гройсман. Усі пам'ятають його конфлікт з Южаніною, тому він і залишився на посаді міністра, що отримував захист від прем'єра, але тепер він піде з ініціативи Гройсмана", – запевнив "Апостроф" один з парламентаріїв, який побажав не називати себе.

Як відомо, згідно з українським законодавством, для звільнення будь-якого міністра (крім міністрів закордонних справ і оборони) достатньо подання у Верховну Раду від прем'єр-міністра або особистої ініціативи міністра, який бажає піти у відставку.

За інформацією "Апострофа", голоси в парламенті за відставку вже є. Керувати ж Мінфіном після звільнення Данилюка буде його перша заступниця Оксана Маркарова, бо у Верховній Раді немає консенсусу щодо нової кандидатури.

У експертній спільноті ж негативно сприймають новину про можливе звільнення Данилюка.

"Нічим хорошим це не закінчиться. Зрозуміло, що нового міністра не призначать, – сказав "Апострофу" інвестиційний банкір Сергій Фурса. – Мінфін намагається провести податкову реформу. І ми розуміємо, що за відставки міністра фінансів говорити про те, що ми до отримання траншу МВФ зможемо вийти на ринок єврооблігацій, ми не зможемо. Міністр фінансів – це та людина, яка займалася цим і яка розуміє, що потрібно інвесторам. Без нього цей процес стане більш трудомістким і дорогим".

Остаточно ситуація з відставкою проясниться тільки наступного тижня, коли депутати вийдуть на роботу, адже в порядку денному Верховної Ради поки важливе питання – законопроект про антикорупційний суд. Чи встигнуть нардепи дійти до кадрових питань – поки незрозуміло.