Глава синодального відділу зовнішніх церковних зв'язків РПЦ Іларіон розповів, що Московський патріархат розглядатиме автокефальну українську церкву як "групу розкольників". 

У Московському патріархаті вважають, що рішення Константинопольського патріархату з надання автокефалії Україні заводять у глухий кут діалог між церквами і загрожують усьому православ'ю. 

Про це 8 вересня заявив глава синодального відділу зовнішніх церковних зв'язків митрополит Волоколамський Іларіон.

Іларіон попередив, що у відповідь на надання автокефалії Українській церкві Московський патріархат може порвати стосунки з Константинопольським патріархатом. 

Популярне: Одружуватися в Україні можна буде лише за однієї умови: в Раді прийняли новий закон

"Канонічна церква цю автокефалію не прийме, ми в Російській церкві, звичайно, цю автокефалію не визнаємо, і у нас не буде іншого виходу, крім як розірвати спілкування з Константинополем… Якщо Константинополь доведе свій підступний план із надання автокефалії, це означає, що автокефалію отримає група розкольників", – підкреслив митрополит. Він додав, що зараз діалогу між РПЦ і Константинопольським патріархатом немає.

"Ніякого діалогу, по суті, зараз немає. Зараз є монолог Константинополя. Він стверджує свої виняткові права, каже про те, що кафедру київської митрополії було перенесено в Москву без дозволу Константинополя і що коли в 1686 році київська митрополія увійшла до складу Московського патріархату, то це сталося на тимчасовій основі… А чому ж ви тоді триста з гаком років мовчали?" – підсумував Іларіон. 

Дії Константинопольського патріарха Варфоломія щодо призначенням представників в Україні у Російській православній церкві вважають "грубим вторгненням" на свою канонічну територію і пообіцяли, що вони "не залишаться без відповіді". 

31 серпня Константинопольський патріарх Варфоломій обговорив із Московським патріархом Кирилом питання про надання автокефалії Україні, заявив за підсумками зустрічі митрополит Галльський Еммануїл, відповідальний за процес надання томосу Україні. Архієрейський собор, головною темою якого є надання Українській православній церкві автокефалії, розпочався 1 вересня.

 На Собор прибуло понад 100 єпископів з усього світу.

 2 вересня Собор ухвалив рішення, що Константинопольський патріархат може надавати автокефалію без погодження з іншими церквами.

 7 вересня в межах підготовки до надання автокефалії православній церкві в Україні Вселенський патріархат призначив своїми екзархами в Києві архієпископа Даниїла Памфілійського зі США і єпископа Іларіона Едмонтонського з Канади.