Україна спробує збільшити квоту вдвічі на вакцину від коронавірусу. Про це повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов під час брифінгу у четвер, 24 грудня.

За словами глави МОЗ, програма COVAX зараз передбачає поставку нашій країні препарату в обсязі 8 млн доз. Переговори по наданні препарату знаходяться в дуже активній фазі. Влада зараз відпрацьовує збільшення поставки до 16 млн доз.

“Ми досягли повної домовленості з глобальною ініціативою COVAX, мною підписані всі технічні документи з постачання вакцин в Україні, зараз досягнута домовленість про 8 млн доз вакцини, які ми повинні почати отримувати вже в наступному році, в кінці першого – початку другого кварталу. Перший транш, який ми очікуємо – 1.2 млн доз вакцини “, – сказав Степанов.

Міністр зазначив, що головним питанням в поставках вакцини від коронавірусної хвороби залишаються терміни, які буде закладено в договори.

Очікується, що вакцинація українців почнеться в лютому 2021 року і першими щеплення зможуть отримати медпрацівники.

За Степанова, закупівлю і доставку вакцини буде здійснювати ДП “Медичні закупівлі”.

Також він зазначив, що українці зможуть вакцинуватися від коронавірусу в кабінетах щеплень і спеціально облаштованих центрах вакцинації. Останні будуть працювати щодня протягом 10 годин. 

Згідно з розробленим планом МОЗ, щеплення можна буде на базі наявних кабінетів і пунктів щеплень. Станом на грудень 2020 року в Україні таких пунктів вже 11 346. Також будуть сформовані мобільні бригади і тимчасові центри вакцинації. Планується розгорнути 50 таких центрів.

“Планується створення тимчасових центрів вакцинації за прикладом Італії та Німеччини. Такі центри повинні бути оснащені необхідним обладнанням для здійснення повного циклу вакцинації – від холодильного обладнання до інструментарію для введення вакцин. Максимальна можливість, яку ми заклали – робота протягом 10 годин щодня”, – розповів Степанов.

Мобільні бригади будуть функціонувати у всіх регіонах країни.

“За нашим планом мобільні бригади у всіх регіонах будуть здатні здійснювати близько 190 тис. щеплень за тиждень”, – додав міністр.

Також варто відзначити, що Кабінет Міністрів України на позачерговому засіданні затвердив постанову про виділення Міністерству охорони здоров’я 1,3 млрд грн з Фонду боротьби з COVID-19 для закупівлі вакцин і забезпечення імунопрофілактики населення проти коронавірусу.

Так, постановою здійснено збалансований перерозподіл видатків державного бюджету, зокрема збільшено видатки Фонду боротьби з COVID-19 за рахунок економії коштів державного бюджету, яка прогнозується до кінця 2020 року за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Реалізація проекту акта буде здійснюватися в рамках загального та спеціального фондів Державного бюджету України на 2020 рік.

Президент Володимир Зеленський, спілкуючись з представниками ЗМІ під час робочої поїздки до Запорізької області заявив, що українська влада інтенсифікує переговори зі світовими фармацевтичними компаніями та урядами інших країн, щоб пришвидшити постачання в Україну якісної, перевіреної вакцини проти COVID-19. 

«МОЗ постійно веде перемовини з багатьма західними партнерами: і Moderna, і AstraZeneca, і з китайськими виробниками, і європейськими виробниками щодо постачання вакцини», – повідомив Глава держави.

За його словами, спочатку Україна повинна була отримати безкоштовну вакцину від коронавірусу в обсязі 8 млн доз у другому-третьому кварталі наступного року. Нині першу партію очікують наприкінці першого кварталу.

«Треба зробити все, щоб пришвидшити цей процес надання вакцини. Я розмовляю з лідерами країн ЄС і не тільки ЄС, щоб ми могли прискорити постачання якісної, перевіреної вакцини», – зазначив Володимир Зеленський.

Президент зауважив, що наразі ведуться переговори з Індією, Великою Британією, Францією та багатьма іншими країнами. Зокрема, кілька днів тому Володимир Зеленський мав розмову з французьким колегою Еммануелем Макроном, під час якої також порушував питання отримання Україною першої партії вакцини вже в кінці січня – середині лютого.

Глава держави також наголосив, що безкоштовне щеплення буде передбачено для тих верств населення, які потрапляють у зону ризику: медиків, військових, соцпрацівників, поліцейських тощо.