Цими днями у Верховній Раді в першому читанні ухвалили законопроект про викривачів корупції. Як відзначається, документ передбачає отримання грошей за викриття корупційних злочинів.

Більш детально про закон розповіла викривач корупції Ганна Соломатіна.

Нагадаємо, що ще у 2017 році Соломатіна очолювала департамент фінансового контролю в НАЗК.

Однак, її звільнили, коли вона розповіла всім, що перевірки електронних декларацій топ-чиновників фальсифікуються. І робилося це завідома Адміністрацією Президента Порошенка. Наразі судові процеси тривають, а жінку офіційно визнали викривачкою корупції.

Зі слів Соломатіної, за допомогою цього закону на викритті топ-корупціонерів можна буде заробити – до 10% від завданих збитків. Максимальна сума винагороди викривачу – до 12 з половиною мільйонів.

Однак, викривачем корупції може бути лише людина, яка працює на підприємстві чи надає йому послуги та має доступ до внутрішньої інформації.

Викривач – це людина зсередини, інсайдер, який насправді має унікальну інформацію. І ця унікальна інформація, надана слідству, фактично дає перемогу”, – додав народний депутат фракції “Голос” Ярослав Юрчишин.

Окрім цього, планується, що для забезпечення анонімності, на великих підприємствах працюватиме спеціальна людина, якій через захищені канали зв’язку можна буде передати інформацію.

Опісля, уповноважений має провести розслідування. Якщо факти корупції підтвердяться, то передати докази до правоохоронних органів. Але, якщо документи засекречені державною таємницею, то за її розголошення викривачу загрожуватиме кримінальна відповідальність.

Чим важливі викривачі корупції – вони бережуть наші з вами кошти. Вони бережуть наше з вами здоров’я. Це ті люди, яким не байдуже”, – підкреслив нардеп.

Нині ж більшість спірних моментів в профільному комітеті збираються виправити перед остаточним голосуванням.

Нагадаємо, Верховна Рада України ухвалила президентський законопроект №1010 “Про внесення змін до закону України “Про запобігання корупції” щодо викривачів корупції. За це рішення проголосували 283 народних депутатів.

Документом пропонується внесення змін до закону “Про запобігання корупції” стосовно визначення правового статусу викривачів корупції, їхніх прав та гарантій захисту; забезпечення умов для розкриття інформації про корупцію; унормування порядку розкриття викривачем корупції інформації; звільнення від юридичної відповідальності викривачів корупції за розкриття інформації про корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення; забезпечення держзахисту викривачів корупції, зокрема захисту їх трудових прав.

Зазначається, що реалізація закону потребуватиме видатків з державного бюджету України, спрямованих на фінансування заходів щодо забезпечення дотримання прав та гарантій безпеки викривачів та виплату компенсацій викривачам.