За дві години до світанку суботи, 10 лютого, суддя Печерського райсуду Києва Ірина Литвинова постановила взяти під арешт без права на заставу колишнього народного депутата двох скликань Олександра Шепелєва, передає Корупція.Інфо
Цьому передувало судове засідання, яке розтягнулося майже на добу, в ході якого (незважаючи на закритий характер слухання) застосовувалися традиційні для гучних процесів елементи – приїзди лікарів швидкої допомоги, відводи слідчих суддів і навіть виклик поліції.

Популярне: Готові? Синоптики оприлюднили прогноз погоди на найближчі дні, тільки тримайте себе в руках


Розшук Шепелєва, якому ставиться цілий букет економічних і насильницьких злочинів (включаючи вбивства) тривав ще довше – без малого чотири роки. Весь цей час вважалося, що опальний нардеп, якого називають одним з авторів схеми з розкрадання коштів в "Родовід банку" і "розпилу" рефінансування НБУ загальною вагою понад 500 млн. грн., осів в Росії.

На території північного сусіда він нібито виявився після того, як в 2014 році разом з конвоїром зумів втекти з лікарні в період свого арешту.

Перелік звинувачень на адресу Шепелєва великий. Махінації в банківській сфері за часів прем'єрства Тимошенко, організація замовного вбивства екс-власника "Родовід банку" Сергія Дядечко (від куль кілерів він врятувався через глибоко відкинуту спинку сидіння в автомобілі), організація вбивств банкіра Сергія Кириченка в 2003 році (Кириченко зарізали в власному під'їзді – йому нанесли 14 ножових поранень), вбивства в 2006 році полковника УБОЗ Романа Єрохіна, який займався розслідуванням діяльності підпільних конвертаційних центрів. Тодішній глава МВС Юрій Луценко заявляв, що до цієї справи може бути причетний депутат від БЮТ на букву "Ш", але оголошення Шепелеву не було висунуто.

Тепер до його звинуваченнь додалась підозра в державній зраді через нібито роботу Шепелєва в рядах Федеральної служби безпеки Росії. Військовий прокурор Анатолій Матіос повідомляв, що відносно Шепелєва зареєстровано кримінальне провадження за ч. 1 ст. 111 "державна зрада" і оприлюднив нібито заяви Шепелєва про згоду співпрацювати з ФСБ.

Сьогодні уродженець Горлівки знову в центрі уваги. У п'ятницю вранці стало відомо, що він раптово був знайдений під Києвом. Олександр вже дав перші знакові коментарі, але вважається – це тільки початок великого шляху.

"Лісова знахідка" СБУ

Сама по собі поява Шепелєва в Україні залишає дуже багато питань. По-першу чергу, щодо його зовнішнього вигляду і обставин перетину ним кордону.

На Різницькій заявили, що в руки прокурорів опальний нардеп потрапив після затримання 8 лютого працівниками СБУ. Причому вже з синцями. Вторять цьому "чекісти", запевняючи – заходів фізичного впливу до підозрюваного не застосовувалося, а "фінгали" Шепелева "явно не вчорашні".

Зате у Шепелєва була виявлена ​​ціла пачка документів, фото яких виклала на своїй сторінці в Facebook прес-секретар генпрокурора Лариса Сарган. Це посвідчення так званого МГБ "ДНР" на ім'я підполковника Миколи Боруха, український паспорт на це ж ім'я з уклеєним фото Шепелєва (де вказано, що громадянин Борух народився в Актюбінської області Казахстану, але зазначена дата народження на три роки відрізняється від справжнього віку Шепелєва) і посвідчення парламентарія від БЮТ, видане в 2007 році.

Адвокат колишнього нардепа Денис Анікін говорить, що його клієнт наполягає – ці "корочки" Шепелєву підкинули силовики. Адже як стверджує побіжний парламентарій, перед "офіційним" затриманням його викрали і побили невідомі особи. Які представилися співробітниками спецвідділу Головної військової прокуратури ГПУ.

"Наділи мішок на голову, вивезли в невідомому напрямку, тримали в якомусь гаражі з собаками. Вивезли в ліс під Конча-Заспу і дуже сильно били", – заявив він напередодні. На обличчі колишнього нардепа дійсно виділялися синці, сам він каже, що йому зламали щелепу.


Шепелєва знайшли у колишнього колеги по фракції. Він назвав п'ять прізвищ

У викладі Шепелєва, особи,  які полонили його силою вибивали у нього компрометуючі відомості про впливових в українській політиці осіб. Перебуваючи в тюремній клітці, Олександр назвав три конкретні прізвища VIP-ів, відомості про яких цікавили його викрадачів. Це президент Петро Порошенко, секретар РНБО Олександр Турчинов та екс-прем'єр Юлія Тимошенко.

Також, каже побіжний в'язень, люди, які били його, координували свої дії з кимось в телефонному режимі. Нібито в процесі цього спілкування вони озвучували прізвища двох бізнесменів – банкіра Сергія Дядечка (замах на вбивство якого ставиться Шепелеву) і Аркадія Пермякова. Після чого завершили катування і повели себе більш ніж дивно. Вони дозволили йому вмитися, надали медичну допомогу і змінний одяг.

Слідом за цим в СБУ надійшов анонімний дзвінок, а прибувші за викликом оперативники затримали Шепелєва в офіційному порядку.

Журналісти РБК-Україна з посиланням на джерело стверджують – це сталося мало не вдома у колишнього колеги по фракції – екс-парламентаря від Блоку Юлії Тимошенко Гарегіна Арутюнова. Багажнік – СІЗО Чернігова – Конча-Заспа. Ймовірний маршрут Шепелєва. В той же час, обставини і дата появи Олександра Шепелєва в Україні як і раніше неясни. Сам утікач, щодо якого виставлена ​​червона картка Інтерполу, на суді заявив – він прибув на Батьківщину "легально".

"Я написав листи президенту, генеральному прокурору, що готовий співпрацювати зі слідством", – розповів він ЗМІ.

Його адвокат Анікін говорить, що зрозумів Шепелєва так, ніби він опинився в країні за кілька днів до інциденту в Конча-Заспі. При цьому, його свобода не була обмежена будь-ким. "Країна" звернулася за коментарями до Державної погранслужби з проханням уточнити, чи перетинав український кордон Шепелєв (зі своїм паспортом або документом на ім'я Боруха) в установленому законом порядку. Але як пояснив прес-секретар ДПСУ Олег Слободян, відомство не може розголошувати подібного роду інформацію.Зато відомо, що ще 30 січня журналіст Станіслав Речинський у своєму Facebook натякнув, що повернення Шепелєва в Україні де-факто відбулося.

З інформації, яку він оприлюднив, слід було – опальний нардеп до того моменту вже знаходився в Чернігівському СІЗО "в обстановці суворої секретності і неправдивих чуток" .У Міністерстві юстиції, яке курирує установи пенітенціарної системи, спростували ці відомості. "Я тільки що говорив з начальником СІЗО, його там не було. Якби такий факт мав місце, то ми б самі про це поінформували", – говорить прес-секретар заступника міністра юстиції Юрій Маслак. Але, все той же Речинський наполягає – Шепелєв виявився в Україні за десять днів до затримання в лісі під Києвом. І якийсь час дійсно містився в слідчому ізоляторі Чернігова, що "говорить про те, звідки він прибув".

Причому весь цей час утікач перебував під щільним контролем співробітників СБУ. "Схоже, його просто провезли в багажнику з Росії. Природно, узгоджено з РФ", – зазначає журналіст. Якщо це дійсно так, то зроблено було підпільно або в неофіційному порядку. Справа в тому, що заступник генпрокурора Євген Єнін, який курирує міжнародний напрямок на Різницькій, пояснив – він не в курсі епопеї з "поверненням Шепелєва" в Україну. А отже, мова не йде про екстрадиційну процедуру.

"Росіяни відмовили у відповідь на такий наш запит", – нагадує Єнін. Для чого екс-нардеп завітав в Україну? \

Офіційна версія

В даний час озвучується відразу кілька версій того, що стоїть за поверненням Шепелева в Україні. На офіційному рівні просувається лінія "вимушеного камбека" побіжного нардепа. Нібито його поневіряння на територію північного сусіда йому довелося припинити через виниклі проблеми з законом. "Точно повернеться, напевно. Кажуть, що Росія його оголосила в державний розшук", – писав 30 січня в коментарі до одного з постів в Facebook заступник генпрокурора Анатолій Матіос.

Його відомості підтверджують витримки з постанови Пресненського райсуду Москви від 28 грудня, оприлюднених журналістамі. В них говориться, що в кінці листопада минулого року проти Шепелєва Слідчий комітет РФ порушив кримінальну справу за дачу хабара посадовій особі через посередника. З 20 грудня колишній депутат Верховної Ради був оголошений в міжнародний розшук російськими силовиками, а за три дні до Нового року – заочно арестований.

Історія з хабарем в ФСБ обернулася справою про держзраду. Виходячи з оприлюдненого тексту складно зрозуміти фабулу російської "справи Шепелева". Разом з цим відомо, що після втечі з України він вже опинявся в полі зору силових структур північного сусіда.

В жовтні 2015 року видання "Московський комсомолець" писало, що роком раніше за заявою Шепелєва співробітники ФСБ Росії затримали Юрія Ільїна – колишнього високопоставленого співробітника Луб'янки. Йому інкрімініровалоь вимагання у опального екс-депутата Верховної Ради близько 12 млн. євро. Адвокат Ільїна розповідав тоді журналістам – його клієнт просто погодився допомогти українському втікачеві в обмін на надання допомоги спецслужбам Росії. Але останній за чиєюсь вказівкою написав на Ільїна заяву про вимагання та шахрайство. В судових матеріалах інше трактування історії. Відповідно до них, Ільїн показував себе своїми зв'язками в ФСБ і зажадав від Шепелєва 50 тис. євро за отримання статусу біженця, а ще 350 тис. рублів – за охорону Олександра. Після цього він викотив основний рахунок екс-парламентарію – 11,7 млн. євро. Ільїна затримали відразу після того, як Шепелєв передав йому аванс – $ 1 млн. Як склалася в подальшому його доля після арешту – невідомо. Але його ім'я в серпні 2016 року назвали в Генпрокуратурі Украіни.Тогда стало відомо, що влада РФ відмовилися видати Шепелєва офіційному Києву. Вищі чини ГПУ (Єнин і Матіос) натякали – це сталося через те, що розшукуваний уродженець Горлівки співпрацює з ФСБ.Однім з підтверджень цього була заявлена ​​"пояснювальна", яку нібито писав Шепелев на ім'я директора російської спецслужби за мотивами історії з затриманням Ільїна.

У ній зазначено в якості місця проживання екс-нардепа "Донецька Народна Республіка". Після цього проти нього було порушено нову справу в Україні, розслідуванням якого (разом з колишніми кримінальними виробництвами) зайнялася військова прокуратура. "За дорученням генерального прокурора України щодо Шепелєва зареєстровано кримінальну справу за ч.1 ст.111 КК України ", – писав з цього приводу в Facebook Матіос.

Лінія захисту

В судовому реєстрі на сьогоднішній день немає жодної ухвали суду, де описувалася б підривна діяльність Шепелєва проти України. Зате десятки інших рішень з економічних статтями його ймовірних махінацій. У трактуванні прокуратури – різні епізоди спочатку об'єднали в одну справу, а потім з неї вичленяли ті епізоди, які слухаються сьогодні по суті в різних храмах Феміди.В результаті, 10 лютого 2018 року Шепелєв був заарештований в рамках справи "Родовід Банку", за яким ще в березні 2015 року Печерський суд постановив помістити його під стражу.

В ньому не йдеться про замах на вбивство або державну зраду, в фокусі – економічні звинувачення в розтраті і розкраданнях. Адвокат Анікін говорить, що це рішення з юридичної точки зору не витримує ніякої критики. "По-перше, обраний три роки тому термін арешту на два місяці давно минув. По-друге, у цій справі клієнт підозрюється за ст. 191 КК України, це ненасильницький злочин. Обираючи запобіжний захід суддя зобов'язана була запропонувати альтернативу фактичного арешту – заставу. Цього не було зроблено, ми будемо оскаржувати рішення суду в апеляції ", – говорить захисник.

Він каже, що не в курсі причин, які підштовхнули опального нардепа до приїзду в Украін. Але про це активно говорять в кулуарах і пишуть з посиланням на джерела журналісти кримінальних хронік.

Компромат проти Тимошенко. Альтернативна версія повернення Шепелєва

Вибудовується ряд альтернативних версій того, що стоїть за поверненням нардепа двох скликань до Києва. Зокрема йдеться про те, що Шепелєв нібито заздалегідь погодив своє повернення з представниками української влади, погодившись оприлюднити якийсь "забійний" компромат на Юлію Тимошенко, яка зараз є одним з головних опонентів Порошенко на майбутніх виборах президента. Розробники такого сценарію вважали це виграшем в будь-якому випадку: це повинно було забезпечити можливість знову кинути її у в'язницю, або зіграти на зниженні її рейтінга. Лідер "Батьківщини" не вперше згадується в контексті зв'язку з колишнім депутатом фракції цієї політсили. Незабаром після відмови в його екстрадиції в 2016 році, про це заявляли в Генпрокуратурі. "Шепелєв пішов на угоду з російським слідством, давши свідчення на цілий ряд українських політиків, зокрема – Тимошенко", – заявляв тоді Євген Єнін. Про те, що сьогодні всі лінії намагалися звести до Юлії Володимирівні, говорить і джерело "Країни". За його відомостями "Шепелєва викликали в Україну, щоб він злив компромат проти Тимошенко". Співрозмовник підтверджує, що на території нашої держави опальний екс-парламентарій точно знаходиться як мінімум з кінця січня. А вів безпосередньо з ним переговори, і "вів проект" впливовий нардеп від БПП, близький до глави держави Олександр Грановський. "Але потім щось пішло не так. Його хтось викрав, побив, а потім фактично" здав "СБУшникам. В результаті, на даний момент операція проти Юлі фактично зірвана – навряд чи хтось повірить людини, яка сама зізналася, що його під тортурами змушували дати свідчення. Але поки не цілком зрозуміло хто зірвав цю спецоперацію ", – говорить він.

Олександр Грановський заперечує свою причетність до повернення Шепелєва. "Це маразм", – коротко заявив він. Кому, крім Тимошенко, може загрожувати компроматом колишній депутат. Не розуміє причин цього "збою" і журналіст Речинський. Як версію він допускає, що Шепелєва вже в Україні могли викрасти самі силовики, які надавали послуги якоїсь "третій силі" в бізнес-колах. "Якщо перша група працювала від імені Дядечко – це дуже цікаво. "Служиві" замовлення взяли? Але чому тоді компромат вимагали на Порошенко, Тимошенко, Турчинова? Хтось затіяв "многоходовочку" з незрозумілою поки метою. А ті, кому "многоходовочка" не сподобається, можуть Шепелєва і заспокоїти ", – вважає він. Журналіст Володимир Бойко не виключає, що мішеней, за якими може спрацювати "залп" від Шепелєва, в Україні вистачає і без лідера "Батьківщини". У його викладі, ініціювавши повернення Шепелєва, на Банковій не врахували нюансу – опальний нардеп є носієм "забійного компромату" відразу на багатьох українських VIP-ів. Причому, одним з них є генпрокурор Юрій Луценко, інформацією про причетність якого до масштабних схем конвертації і збагачення в період роботи на посаді міністра внутрішніх справ нібито має Шепелев. "Сама по собі поява Шепелєва – це нищівний удар не тільки по Тимошенко, але і по генеральному … прокурору. Тепер з'явився привід розібратися, на які кошти Луценко придбав дві елітні квартири в "Царському селі" столиці на вулиці Старонаводницькій, маєток під Києвом і пристрастився до відпочинку на Сейшелах ", – відзначає Бойко в Facebook.

Мова йде про знамениту справу Єрохіна, про яку вже згадувалося вище."Єрохін був відомим фахівцем по відкриттю конвертаційних центрів, під час перебування роботи в УБОЗ Донецької області обслуговував у 2004 році виборчий штаб кандидата в президенти Януковича, переводив у готівку гроші, які його фіктивні фірми в Макіївці переганяли, і був фактичним власником "чорної каси" виборчого штабу. У 2005 році Єрохін став довіреною особою міністра внутрішніх справ Юрія Луценка і продовжив свою діяльність вже в інтересах "польового командира Майдану". Однак дорогу дуету Луценко-Єрохін перейшов Шепелєв, який займався тим самим. Луценко і Єрохін стали шантажувати Шепелєва і вимагати з нього гроші.

Зрештою Єрохін був вбитий співробітником податкової міліції на замовлення, як стверджують злі язики, саме Шепелєва, а в ході розслідування вбивства спливли дуже цікаві подробиці того, чим займається міністр внутрішніх справ Луценко ", – пише Бойко. Його колега Олександр Дубинський допускає: команда президента віддає собі звіт про те, носієм яких відомостей є Шепелєв. А тому допускає і можливість "подвійного удару" внаслідок його появи в країні. Від кого втрати повинна понести не тільки Тимошенко. "є тойка відчуття, що Порошенко останнім часом дуже напружений діями генпрокурора Луценко ", – вважає Дубінскій.

Який насправді може бути компромат у Шепелєва

Шепелєв дійсно був вкрай важливою персоною на тіньовому бізнес-політичному ринку України в 2005-2010 роках. Якщо вірити чуткам, за часів прем'єрства Юлії Тимошенко він як раз і курирував "розпил" державних грошей у багатьох галузях, а також, від імені керівництва БЮТ, контролював тему банків (історія з Родовідом – тому підтвердження). Про те, якого роду компромат є у Шепелєва, можна сказати по його сенсаційному відеозверненню до глави НАБУ Артему Ситнику, яке екс-нардеп зробив в березні 2017 року. За його словами, в 2009 році тодішній віце-прем'єр Олександр Турчинов і депутат Руслан Лук'янчук (на даний момент в парламенті він представляє "Народний фронт") спільно вивели в офшори більше 800 мільйонів доларів.

"Вони обклали даниною керівників міністерств і державних підприємств України, змушуючи їх викрадати бюджетні кошти, організовувати побори з підлеглих і брати хабарі від населення. Ці "брудні" гроші щодня звозили в підконтрольний мені Європейський банк раціонального фінансування. Там гривню конвертували в готівкові долари США, пакувати в целофан і доставляли Олександру Турчинову через Лук'янчука, який до цих пір є "гаманцем" Турчинова.

Кожен день з України виводилися мільйони доларів ", – разо кровеннічался Шепелєв, пояснивши, звідки у Турчинова елітна нерухомість і багатомільйонні статки. "Чому я був змушений допомагати їм. На службі у Турчинова до сих пір працює група професійних убивць, яка на замовлення усуває неугодних владі бізнесменів і політиків. По-друге, в змові з ним знаходилося керівництво Партії регіонів, яке містило свою групу кілерів. Я побоювався за себе і своїх близьких. По-третє, прикривав цю банду колишній міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, який сьогодні займає посаду Генерального прокурора ", – додав Шепелєв. А в кінці відеозвернення і зовсім пообіцяв, що може "надати слідству важливі відомості у справі про розстріли на Майдані".

Сам секретар РНБО Олександр Турчинов назвав цю заяву Шепелєва провокаціями російських спецслужб. Але, ймовірно, у Шепелєва є в запасі ще дещо. Неофіційно, в силових структурах кажуть, що екс-нардеп є власником однієї з найбільших в Україні колекцій звукозаписів розмов відомих політиків і бізнесменів. Чи встиг він їх приховати, і в кого до них є доступ – поки загадка.

"Тимошенко хочуть посадити вдруге"

Втім, експерти вважають, що основний удар руками Шепелева буде завдано все-таки по Тимошенко. "Оскільки ми все ближче і ближче до президентських виборів і за рейтингами Порошенко зараз поступається Тимошенко, влада може піти на будь-які заходи, щоб посунути конкурента. Я говорив ще в 2016 році, коли всі сміялися, що Юлю можуть посадити вдруге. Не виключено , що арешт Шепелєва стався саме з цією метою, – говорить політолог Руслан Бортнік. За його словами, при цьому Шепелєв потенційно небезпечний для Турчинова і Луценка, які є найближчими соратниками президента. Так, наприклад, в українському політикумі ходять чутки, про те, що саме Турчинов очолить президентську кампанію Петра Порошенка, і нібито в цій якості вже провів кілька засідань стратегічної ради. "Але в нас головний акцент може робитися тільки на те, що йому відомо про Юлію Тимошенко", – вважає Бортник.

"Власне кажучи, сам Шепелєв і потрібен сьогодні, щоб переформатувати політичну ситуацію. Судячи з його обличчя, з ним активно працюють ", – говорить політолог Андрій Золотарьов. В оточенні самої Юлії Тимошенко також підтвердили, що влада може спробувати використовувати Шепелєва для розправи над лідером "Батьківщини".

"З боку влади можуть бути будь-які провокації, щоб перед початком президентської кампанії облити брудом свого основного опонента. За всіма опитуваннями, в тому числі тими, які роблять американські соціологи, сьогодні 1 місце займає Тимошенко. Зрозуміло, що це не влаштовує владу. І тому вони почнуть придумувати щось таке, що могло б посунути її з першого місця в рейтингах. Ви напевно і самі бачили, як в соціальних мережах блогери та експерти, які вважаються порохоботамі, вже почали писати, ось тепер Юля своє отримає ", – говорить один з найближчих соратників Тимошенко, член політради" Батьківщини "Андрій Павловський.

За його словами, ніякого компромату на Тимошенко у колишнього депутата просто бути не може. Однак, це не означає, що не буде вжито будь-якої провокації на адресу Тимошенко. Втім, існує і думка, що сам Шепелєв заявами про те, що з нього вибивали показання, хоче надати справі політичного забарвлення, щоб уникнути покарання за інші злочини, в яких його звинувачують.

"Він відразу додає справі забарвлення політичного замовлення. Зрозуміло, що влада запропонує йому угоду в обмін на якісь свідчення проти Тимошенко. Але Шепелєв навряд чи погодиться, розуміючи, що Порошенко добуває свій термін до президентських виборів. Крім того, якщо на Шепелєва почнуть тиснути, то він почне озвучувати прізвища Турчинова і його оточення. А такий скандал вже не треба самій владі ", – говорить політичний аналітик Дмитро Корнейчук.

Навіть якщо компромат на Тимошенко вдасться знайти, ймовірність того, що він якось змінить хід виборчої кампанії, занадто низький, додає Андрій Золотарьов : "важко когось здивувати тим, що 10 років тому щось було вкрадено. Та й під час президентської кампанії голосують не стільки за якогось кандидата, скільки проти іншого. Проти влади працюють Мальдіви, Віденський бал, розслідування Аль Джазіри і так далі. Знаєте, у кожного ж своє Межигір'я ".

Відомий адвокат по заплутаних справах Андрій Федур упевнений, що має місце "многоходовка". "Гравців дуже багато і у кожного будуть свої ходи. Сьогодні ще ніхто не знає, яким буде фінал і коли він настане. Те, що готується велика підлість (назву це так, толерантно), це очевидно. Цікаво лише, проти кого це готується, і хто повинен стати жертвою? ", – резюмує він.