Переговори між турецькими офіційними особами та делегаціями Швеції та Фінляндії цього тижня в Анкарі не досягли успіху в подоланні заперечень Туреччини проти вступу цих країн в НАТО.

Про це повідомляє Reuters з посиланням на джерела, наближені до процесу перемовин.

«Це непростий процес… Їм потрібно зробити конкретні кроки, які будуть важкими. Подальші переговори триватимуть. Але дата, здається, не дуже близька», – сказав турецький високопосадовець Reuters у п’ятницю.

Зазначимо:

Фінляндія та Швеція 18 травня офіційно подали заявку на вступ в НАТО, щоб посилити свою безпеку на тлі вторгненням росії в Україну.

Для вступу усі 30 членів НАТО повинні схвалити це розширення. Туреччина ж на зустрічі послів НАТО заблокувала процес опрацювання цих заявок, пояснивши свою позицію питаннями безпеки, зокрема підтримкою в країнах курдських організацій, які Туреччина вважає терористичними.

Водночас в Анкарі заявляють, що загалом не проти вступу Швеції та Фінляндії в НАТО.

Під час тристоронньої зустрічі в Анкарі 25 травня турецька сторона передала представникам Фінляндії та Швеції документ, де викладено занепокоєння та очікування Туреччини «щодо питання їхньої підтримки тероризму».

Також у документі йдеться про санкції, накладені на Туреччину в оборонній промисловості.

Водночас генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підтримав позицію Туреччини щодо вступу Швеції та Фінляндії до Північноатлантичного альянсу — НАТО.

Як пише агентство “Анадолу”, Столтенберг зазначив, що Швеція та Фінляндія як запрошені країни зможуть взяти участь у саміті НАТО в Мадриді, який відбудеться з 28 по 30 червня. Однак він зауважив, що ці країни навряд чи зможуть стати кандидатами на членство в Альянсі, якщо до цього часу не виконають вимог Туреччини.

“Моя мета — прискорити процес розширення Альянсу, і в нас ще є на цей час”, — сказав він.

Столтенберг додав, що “жодна країна не постраждала від тероризму так, як Туреччина”, і назвав Анкару важливим союзником НАТО.

За його словами, коли союзник має побоювання, то питання потрібно обговорювати й вирішувати.

“Так було завжди. Наприклад, Греція скористалася правом вето, блокуючи вступ Північної Македонії до НАТО через назву держави. Потрібно було понад 10 років, щоб вирішити проблему”, — сказав він.

Генсек НАТО також виступив проти спроби іспанських журналістів ототожнити курдів із терористами PKK.

“Ви говорите про курдів, але визнаймо, що йдеться про кілька курдських угруповань, а PKK включено ЄС до списків терористичних структур. І неважливо, у Швеції вони чи Фінляндії”,— сказав він.