Державний департамент США непомітно дає зрозуміти Конгресу, що він має побоювання щодо можливого визнання Росії державою-спонсором тероризму. Про це з посиланням на власні джерела повідомляє Politico.

Чиновники США поки що відкрито не виступають проти визнання РФ спонсором тероризму, проте зазначали, що нинішні санкції та експортний контроль, введені проти Росії, нібито майже еквівалентні визнанню спонсором тероризму.

Співрозмовники журналістів повідомили, що представники Держдепу останніми днями повідомили в офіси Конгресу про свої побоювання, що включення Росії до списку країн-спонсорів тероризму нібито поставить під загрозу зернову угоду щодо вивезення продовольства з українських портів.

Чиновники вважають, що немає жодних гарантій, що Росія виконає свої зобов’язання щодо зернової угоди, якщо США визнають її спонсором тероризму.

Також зазначається, що визнання РФ спонсором тероризму вплине на економічні відносини, які підтримують США, наприклад щодо ядерних матеріалів.

У липні спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі закликала державного секретаря Ентоні Блінкена визнати Росію країною-спонсором тероризму, інакше таке рішення самостійно ухвалить Конгрес.

Визнання росії як держави – спонсора тероризму матиме значні наслідки в економічній площині. Розповідає доктор економічних наук, фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк.

Що це може/буде означати для України?

Наближення перемоги через швидше економічне виснаження країни-агресора та перекриття каналів імпортних ресурсів для відновлення технічної бази російської армії.

Подальша консолідація світової спільноти у підтримці України через посилення економічного тиску на рф шляхом офіційних та добровільних санкцій.

У перспективі можуть виграти українські компанії-експортери від переорієнтації глобального бізнесу з російських на українських постачальників у конкурентних секторах, зокрема в агро, IT, металургії, ВПК тощо.

Що це може означати для рф?

Суттєве розширення сфери дії санкційного режиму. рф потрапить у ще більшу ізоляцію на світовому ринку, адже після визнання країни спонсором тероризму «токсичними» для економічної кооперації стануть не лише окремі юридичні та фізичні особи з наявних санкційних списків, а всі російські суб’єкти господарювання та пов’язані з росією компанії й організації.

Замороження активів рф у США, зокрема нерухомості.

Ембарго на імпорт та експорт значно ширшого спектра товарів за участі контрагентів з рф; особливо посиляться обмеження в торгівлі товарами подвійного призначення.

Заборона на фінансування, кредитні та експортні гарантії, міжнародну допомогу з-за кордону, а також порушення нормальної процедури проведення банківських транзакцій рф з огляду на жорсткі вимоги фінансового моніторингу.

Розширення вторинних санкцій, під які тепер прямо за замовчуванням підпадатимуть уряди та компанії з країн – торгових партнерів росії, особливо в військовій сфері. Це триватиме доти, доки президентом США не буде затверджено перелік винятків стосовно дозволених товарних груп чи форм економічного співробітництва.

«Ефект зараження». Економічні та репутаційні втрати для міжнародних компаній, що продовжуватимуть роботу на російському ринку, стануть надто високими для «business as usual» та поширяться на їхніх контрагентів. Численні емпіричні дослідження підтвердили, що інституційні інвестори, зокрема державні фонди, пенсійні фонди та ендавмент-фонди американських університетів схильні виводити інвестиції з токсичних компаній, котрі пов’язані з ринками країн – спонсорів тероризму. Наприклад, коли Harvard Corporation вирішила забрати інвестиції з PetroChina у 2005 році, головною причиною дивестицій було названо діяльність китайської фірми у Судані, який тоді мав статус спонсора тероризму.

Посилення відтоку бізнесу з рф. Страх втрати значного сегменту потенційних інвесторів та загроза краху на глобальному ринку штовхатиме міжнародні компанії (навіть із лояльних до рф країн) до виходу і розриву ділових зв’язків з рф, щоб не допустити неминучого погіршення фінансового стану та падіння вартості бізнесу. Водночас анонси виходу компаній з ринків країн – спонсорів тероризму сприяють росту дохідності їхніх акцій.

Економічна ізоляція країни. Закриття доступу рф до міжнародних товарних і фінансових ринків матиме руйнівний ефект. Економічне життя країн зі статусом спонсорів тероризму – Північної Кореї, Сирії, Ірану та Куби красномовно свідчить про наслідки такої ізоляції. Саме до цього клубу має всі шанси вступити росія.

Хронічна макрофінансова криза. Як свідчить історичний досвід, наслідки жорстких введених санкцій особливо сильно відчуває населення країн – спонсорів тероризму. Народи Північної Кореї та Іраку, які свого часу потрапили до списку спонсорів тероризму, через вплив санкцій зазнали масового голоду та епідемій. Не кажучи про постійні економічні проблеми, що супроводжували всі держави після визнання їх країнами-терористами: інфляцію, товарний дефіцит, різке падіння рівня життя, зростання безробіття та бідності. Навіть після зняття статусу спонсора тероризму економіка таких країн, як Ірак, Судан, Лівія, Південний Ємен залишає бажати кращого.