Верховна Рада України на своєму засіданні у вівторок, 17 січня, ухвалила закон про впровадження у міському громадському транспорті електронного квитка. – повідомляє Корупція.Інфо

За відповідний документ у другому читанні і в цілому проголосувало 265 народних депутатів.

Документ передбачає введення автоматизованої системи обліку оплати проїзду і електронного квитка.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що чинна система оплати та контролю проїзду в міському пасажирському транспорті застаріла, містить багато недоліків: саме по собі використання паперових квитків (найчастіше взагалі відсутніх) не дає можливості проконтролювати реальний пасажиропотік на маршрутах громадського транспорту і, відповідно, обіг готівкових коштів, призводить до зниження рівня безпеки перевезення пасажирів.

Очікується, що впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду забезпечить багато економічних переваг. Електронний облік пасажиропотоку на маршрутах громадського транспорту надасть змогу оцінити реальний обіг грошових коштів і, відповідно, оцінити обґрунтованість тарифів на перевезення і можливість оновлення автопарку перевізника. Крім того, система забезпечить можливість зручної, швидкої оплати та контролю проїзду, а також скоротить час затримки громадського транспорту на зупинках. Це також дозволить впроваджувати різноманітні гнучкі тарифні системи.

Крім того, запропоновано визначити терміни введення автоматизованої системи обліку оплати проїзду та електронного квитка, надати повноваження органам місцевого самоврядування впроваджувати автоматизовані системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті незалежно від форм власності і самостійно визначати порядок їх функціонування, а також затверджувати правила користування міським пасажирським транспортом; встановлювати обов'язковість забезпечення пільгових категорій населення електронними квитками в населених пунктах, де запроваджено автоматизовану систему обліку оплати проїзду; встановити обов'язок для пасажирів реєструвати проїзні документи в населених пунктах, де запроваджено автоматизовану систему обліку оплати проїзду, і адміністративну відповідальність за його невиконання.

Крім усього іншого, прийняття цього документа, як зазначено в пояснювальній записці, сприятиме ефективному плануванню маршрутів і графіків пасажироперевезень, зростанню економічних показників транспортних підприємств за рахунок використання зібраної в системі інформації для впровадження і підтримки гнучкої системи тарифів, зниженню експлуатаційних витрат перевізників на організацію та контроль оплати проїзду, прозорості розрахунків перевізників, зокрема щодо відшкодування витрат на перевезення пасажирів пільгових категорій, підвищенню прибутковості транспортних підприємств та оновленню рухомого складу, а також підвищенню безпеки дорожнього руху.

Реалізація законодавчого акта не потребує додаткових обов'язкових фінансових витрат з держбюджету.

Закон набуде чинності через три місяці з дня його офіційної публікації. Кабінету міністрів України протягом трьох місяців з дня опублікування цього закону Верховна Рада доручила розробити та затвердити Порядок взаємодії органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади щодо забезпечення осіб, яким надано право пільгового проїзду, електронними квитками у містах, де запроваджено автоматизовану систему оплати проїзду

та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим законом. Також закон вимагає від міністерств та інших центральних органів виконавчої влади забезпечити перегляд і приведення своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим законом.